MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Lublinie. Program uroczystości

Gracja Grzegorczyk
Gracja Grzegorczyk
materiał IPN
W piątek rozpoczęły się w Lublinie obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Ale główne uroczystości odbędą się w niedzielę (1 marca).

W piątek rozpoczęła się konferencja popularno-naukowa w lubelskim oddziale Instytutu Pamięci Narodowej przy ul. Wodopojnej 2. Zaplanowano kilka prelekcji związanych z tematyką Żołnierzy Wyklętych.

W sobotę odbędzie się I edycja turnieju piłki nożnej im. Żołnierzy Wyklętych w Zespole Szkół nr 1 im. Władysława Grabskiego przy ul. Podwale 11.

Niedzielne uroczystości rozpoczną się o godz. 9 na cmentarzu przy ul. Unickiej. Na mogile zamordowanych na Zamku Lubelskim w latach 1944–54 zostaną złożone kwiaty.

Na godz. 9.30 zaplanowany został apel pamięci na pl. Zamkowym. Oddana zostanie salwa honorowa, a pod pomnikami NSZ i WiN zostaną złożone wieńce. O godz. 11.30 zaplanowana jest msza święta w kościele pw. Świętej Rodziny przy ul. Jana Pawła II 11 w intencji pomordowanych Żołnierzy Wyklętych.

2 marca (poniedziałek) odbędą się kolejne wydarzenia. O godz. 10.00 zostanie odprawiona msza św. w kościele pw. Świętego Michała Archanioła przy ul. Fabrycznej w intencji poległych, pomordowanych i zmarłych Żołnierzy Wyklętych. W uroczystości wezmą udział m.in. uczniowie z lubelskich szkół.

3 marca o godz. 11.00 w sali błękitnej Urzędu Wojewódzkiego przy ul. Spokojnej odbędzie się sesja historyczna zatytułowana "Bohaterowie tacy jak Wy". Wezmą w niej udział m.in. Grzegorz Makus i Paweł Skrok z OBEN IPN Lublin. Zaprezentowane zostaną dwie prelekcje zatytułowane „Ostatnie Polskie Powstanie”, "Zarys dziejów podziemia antykomunistycznego w Polsce 1944-1956” i „Dzieci Wolnej, Niepodległej, Świętej”. Przywracanie pamięci o Żołnierzach Wyklętych. Uczestnicy będą mogli wziąć udział w specjalnie przygotowanym z tej okazji quizie Kahoot. Tego samego dnia odbędzie się koncert: Cześć i chwała bohaterom! Wystąpi Norbert „Smoła” Smoliński, lider zespołu Contra Mundum.

Lubelskie obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych zakończą się 6 marca (piątek). Wieńce zostaną złożone m.in. pod pomnikiem oraz symboliczną mogiłą mjr. Hieronima Dekutowskiego „Zapory”. Mogiła znajduje się na cmentarzu przy ul. Białej 3. Pomnik zlokalizowany jest przy ul. Lipowej 25. W intencji mjr. Dekutowskiego zostanie także odprawiona msza święta o godz. 10.00 w kościele garnizonowym przy Al. Racławickich.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Komentarze piłkarzy po meczu Polska-Holandia

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski