Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Niezwykłe zbiory kraśnickiego kolekcjonera. Marek Solecki dzieli się swoją pasją. Zobacz zdjęcia [14.03]

Katarzyna Puczyńska
Katarzyna Puczyńska
Kraśniczanin ma w swoich zbiorach m.in. największą w Polsce kolekcję lubelskich przedwojennych wag. Przejdź do galerii
Kraśniczanin ma w swoich zbiorach m.in. największą w Polsce kolekcję lubelskich przedwojennych wag. Przejdź do galerii fot. Marek Solecki
„Ratowanie zabytków techniki przed zniszczeniem to moja pasja od wielu lat. Już jako siedmiolatek chętnie penetrowałem budynki gospodarcze moich dziadków i strych ich domu” - opowiada nam kolekcjoner Marek Solecki, mieszkaniec Kraśnika. Prawdziwy pasjonat zabytków techniki posiada w swoich zbiorach m.in. największą w Polsce kolekcję przedwojennych lubelskich wag. Zobacz zdjęcia. Kliknij w przycisk „zobacz galerię” i przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE. 

Kiedy zainteresował się pan kolekcjonerstwem ?

Ratowanie zabytków techniki przed zniszczeniem to moja pasja od wielu lat. Już jako siedmiolatek chętnie penetrowałem budynki gospodarcze moich dziadków i strych ich domu. Dziadek był ułanem i miał wiele pamiątek i zdjęć, które mnie fascynowały, a pierwsze żelazko z mojej kolekcji, takie z kogucikiem, mam właśnie od mojej babci. Dała mi go jak miałem osiem lat. Obecnie szukam zbiorów głównie na punktach złomu, giełdach staroci czy portalach aukcyjnych.

Z jakich przedmiotów z kolekcji jest pan szczególnie dumny?

Jestem szczególnie dumny z mojej kolekcji wag. Mam największą kolekcję lubelskich przedwojennych wag z obejmującą unikaty aż z dwunastu fabryk i warsztatów naprawczych: Wilhelm HESS, „IDEAL”, Jarosław CAUDR, Abe LEDER, Aleksander ŻURAWSKI, Franciszek FIDUT, Adam MUTKO, „ROZWÓJ”, S. OWSIANKO, Sz. GOLDSZTEJN, B. BIEŃKOWSKI, B. SZLOSS Lublin, a także już powojennych: SPÓŁDZIELNIA WAGARZY LUBLIN oraz LUBELSKIE FABRYKI WAG.

Co jeszcze możemy zobaczyć w pana zbiorach?

Moje zbiory obejmują kilka głównych grup tematycznych: pamiątki rodzinne, „kraśnikalia”, czyli przedmioty związane z historią Kraśnika i regionu, zabytkowe wagi - to na nich obecnie skupiam się najbardziej, żelazka, butelki, psie numerki, a nawet kieraty. Posiadam także największy w Polsce zbiór ponad 50-ciu olbrzymich przedwojennych miedzianych syfonów na wodę sodową, sprzedawaną niegdyś na szklanki z sokiem lub bez. Wśród przedwojennych butelek z tłoczonymi napisami są browarniane, monopolowe, po mleku, wodzie sodowej, a nawet na wodę święconą Moja kolekcja w ostatnich latach rozrosła się w niesamowitym tempie.

Czy prezentuje pan przedmioty na wystawach?

Oczywiście. Nie skrywam swoich zbiorów w domu, lecz chętnie dzielę się nimi ze społeczeństwem, wtedy takie zabytkowe przedmioty ponownie ożywają świadcząc o kunszcie swoich twórców oraz o naszej materialnej historii. Wystawiam m.in. w muzeach, bibliotekach na różnych festynach. W 1995 roku założyłem w Zespole Szkół nr 3 w Kraśniku unikalną i obecnie największą w Polsce szkolną Izbę Historyczno-Etnograficzną ( link- TUTAJ ). To w niej organizowałem swoje największe wystawy staroci, do tej pory było ich siedem. W grudniu 2020 roku Izba obchodziła jubileusz 25-lecia. Z tej okazji otrzymałem nadaną przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego i Sportu odznakę honorową "Zasłużony dla Kultury Polskiej". Od 2007 roku jestem również prezesem Kraśnickiego Klubu Kolekcjonerów.

Jest Pan zaangażowany w międzynarodowy projekt "FUNTOFIL", na czym on polega?

Od kilku miesięcy współpracuję z prowadzącym ten projekt Witalijem Tomczik z Odessy. Tworzymy kompendium wiedzy o starych wagach i odważnikach oraz o fabrykach, w których one powstawały. Materiały są dostępne w Internecie. (Link do strony - TUTAJ ) Moim oczkiem w głowie tego projektu jest Lublin, który dzięki posiadanym przeze nie zbiorom został bardzo wzbogacony o nowe informacje.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wskaźnik Bogactwa Narodów, wiemy gdzie jest Polska

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski