MKTG SR - pasek na kartach artykułów

„Niutonki” i „Eksplorki” odkrywają świat nauki. Pokazały działanie prasy hydraulicznej i pola magnetycznego [ZDJĘCIA]

OPRAC.: JJ
Wielki hydrauliczny labirynt, ramię robotyczne, wirująca wieża z monet, lewitujący ołówek – „Niutonki” z Puław i „Eksplorki” z Bukowy Wielkiej i wzięły udział w największej w Europie imprezie plenerowej promującej naukę. Przygotowane eksperymenty prezentowały w gronie 11 Klubów Młodego Odkrywcy z Polski, Armenii, Gruzji, Rumunii i Ukrainy.

27. Piknik Naukowy Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik – bo o nim mowa – jak co roku przyciągnął ponad 100 wystawców ze świata nauki. W tym gronie znalazły się dzieci i młodzież działające w Klubach Młodego Odkrywcy (KMO) w Polsce i za granicą. Wszyscy prezentowali doświadczenia i eksperymenty przygotowane według własnych pomysłów, nad którymi pracowali przez ostatnie pół roku.

Klub Młodego Odkrywcy „Niutonki” ze Szkoły Podstawowej nr 3 im. Jana Brzechwy w Puławach pokazywał działanie pola magnetycznego. Odwiedzający 27. Piknik Naukowy Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik mogli sprawdzić, jakie owoce przyciąga magnes albo jak działa lewitacja magnetyczna.

– Dużo osób było zainteresowanych – tych starszych i też tych młodszych. Miałem doświadczenie, które w domu się udawało, bo tam nie było żadnych drgań. A tutaj albo coś się ruszyło, albo ktoś uderzył w stół, albo ruch powietrza – podsumowuje swoje występy na Pikniku Bruno z KMO „Niutonki” z Puław.

Z kolei KMO „Eksplorki” ze Szkoły Podstawowej z Oddziałami Integracyjnymi im. Marii Konopnickiej w Bukowie Wielkiej zaproponowały aktywności pozwalające doświadczyć, jak działa prasa hydrauliczna. Klubowicze i klubowiczki samodzielnie zbudowali wielkoformatowe konstrukcje takie jak tor samochodowy, labirynt czy ramię robotyczne, które wprawia się w ruch, manewrując tłokami strzykawek. Wymagało to kilku miesięcy pracy, tworzenia kolejnych prototypów, podejmowania wielu prób i ulepszania konstrukcji.

– Uczyli się metodą prób i błędów. Wyciągali wnioski, czego efektem są te prace. Nauczyli się cierpliwości i radzenia sobie w kryzysowych sytuacjach. Nasza szkoła rośnie dzięki takim dzieciakom! – mówi Agnieszka Radzichowska, opiekunka KMO „Eksplorki” z Bukowy Wielkiej.

Udział w Pikniku Naukowym to dla nich możliwość zaprezentowania swoich pasji na największej europejskiej imprezie plenerowej o tematyce naukowej. To także okazja do poznania klubowiczów i klubowiczek z innych krajów i kultur oraz budowania z nimi relacji w oparciu o podobne zainteresowania. Bliżej się poznać mogli już dzień przed piknikiem – były dania regionalne z każdego kraju, wspólne eksperymentowanie, tańce i mnóstwo radości.

Przez stoiska KMO przewijały się setki zwiedzających – dzieci i dorosłych. Prezentowanie swoich doświadczeń, zachęcanie do aktywności, odpowiadanie na pytania i zadawanie własnych – to wszystko wymagało od klubowiczów i klubowiczek olbrzymiego zaangażowania. Większość z nich nie brała wcześniej udziału w tak dużej imprezie. Mimo zmęczenia odczuwali dużą satysfakcję i dumę, że pokonali własne bariery i sprostali nowym wyzwaniom. Liczą, że w przyszłym roku znowu pojawią się na Pikniku Naukowym.

Kluby Młodego Odkrywcy to otwarta sieć edukacyjna, której celem jest umożliwienie dzieciom i młodzieży poznawanie świata nauki poprzez samodzielne doświadczanie, a także rozwijanie umiejętności takich jak komunikacja, współpraca, krytyczne myślenie czy rozwiązywanie problemów. Dziś w Polsce działa niemal 1000 takich klubów. Natomiast międzynarodowa sieć obejmuje Gruzję, Armenię, Ukrainę, Rumunię i Etiopię.

Sieć KMO jest od kilkunastu lat koordynowana i rozwijana przez Centrum Nauki Kopernik przy wsparciu Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności. Kopernik realizuje w ten sposób strategię popularyzowania nauki, aktywnego rozwijania sieci społeczności uczących się, integrowania różnorodnych grup, zachęcania dzieci i młodzieży do wzmacniania własnej sprawczości i samodzielności oraz uczenia się od siebie nawzajem.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Upalne dni bez stresu. Praktyczne sposoby na zdrowe lato

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski