MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Noc św. Jana w Muzeum Wsi Lubelskiej. Baśnie o kwiecie paproci, wicie wianków i wspólne ognisko. Obejrzyj nasze zdjęcia

Małgorzata Genca
Małgorzata Genca
Noc św. Jana w Muzeum Wsi Lubelskiej: baśń o kwiecie paproci, wicie wianków, a na koniec wrzucanie ich do wody i wspólne ognisko.
Noc św. Jana w Muzeum Wsi Lubelskiej: baśń o kwiecie paproci, wicie wianków, a na koniec wrzucanie ich do wody i wspólne ognisko. Małgorzata Genca
To najbardziej wyczekiwana noc w roku i zarazem najkrótsza. Przesilenie letnie nie pozwoliło zostać w domu miłośnikom i miłośniczkom słowiańskich wierzeń. Tej nocy spotkali się w Muzeum Wsi Lubelskiej.

Noc św. Jana w Muzeum Wsi Lubelskiej

Noc Kupały, albo Świętojańska w Muzeum Wsi Lubelskiej przyciągnęła miłośniczki i miłośników kultury słowiańskiej. To najbardziej wyczekiwane wydarzenie, które odbywa się w najkrótszą noc w roku. W sobotę (22 czerwca) wszystko rozpoczęło się od baśni o kwiecie paproci i jej poszukiwania. Każdy prawdziwy fan i fanka słowiańskich wierzeń wie, że Noc Kupały, zwana tu Nocą św. Jana, nie może obyć się bez wicia wianków i puszczania ich na wodzie. Ozdobę na głowę można było upleść na specjalnie przygotowanym stanowisku.

Zobacz zdjęcia z Nocy św. Jana w Muzeum Wsi Lubelskiej

Widowisko „Wilia św. Jana” wykonał Zespół Obrzędowy z Hańska przy Zagrodzie z Janiszowa, a wspólne śpiewanie zapewnił Zespół Śpiewaczy „Rola” z Motycza. Najkrótsza noc w roku zakończyła się wspólnym ogniskiem.

Czym jest Noc Świętojańska?

Noc Świętojańska zwana także nocą Kupały, kupalnocką, czy kupałą. Uroczystość nazywana jest także sobótką. To dawne, słowiańskie święto wiązano z letnim przesileniem Słońca. Jego głównymi bohaterami były kiedyś żywioły: wody i ognia. Wierzono, że mają one oczyszczającą moc. To było również święto miłości, płodności, słońca i księżyca, ale także... czas walki dobra ze złem.

Podczas wigilii św. Jana zebrane zioła (liście łopianu, gałązki czarnego bzu, rozchodnik, jaskier czy dziewannę), które nie zostały spalono w ogniskach, zabierano do domów. Zatykano je w strzechy chat, obór i stodół. Wierzono w ich magiczną moc. Miały chronić mieszkańców.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

STUDIO EURO 2024 ODC. 6

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski