Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nowe inwestycje w DPS „Kalina" na ukończeniu. Powstają kolejne miejsca dla seniorów

Gabriela Bogaczyk
Gabriela Bogaczyk
Od października do nowych obiektów przy DPS „Kalina” zaczną się wprowadzać pierwsi seniorzy. 40 osób znajdzie tu opiekę całodobową, a kolejne 50 skorzysta z opieki dziennej. Zaglądamy do nowych wnętrz przy ul. Kalinowszczyzna.

- Ta inwestycja to ważna część naszej miejskiej polityki społecznej adresowanej do osób starszych i dotkniętych różnymi niepełnosprawnościami. Mamy świadomość, że w tej chwili potrzeb jest dużo więcej niż możliwości ich zaspokojenia. Jednak w Lublinie od kilku lat konsekwentnie tworzymy infrastrukturę społeczną dla seniorów. Mam nadzieję, że w ciągu następnych paru lat, rozwiążemy potrzeby osób starszych mieszkających w Lublinie - zaznacza Krzysztof Żuk, prezydent Lublina.

W dwóch domach rodzinnych przy ul. Kalinowszczyzna zamieszka od października 16 osób na stałe. Zaś 20 osób będzie korzystać z pobytu dziennego.

W ośrodkach wsparcia aktualnie trwają prace wykończeniowe oraz związane z zagospodarowaniem terenu wokół budynków. Wkrótce wnętrza mieszkań zyskają również wyposażenie. Całkowity koszt inwestycji wynosi 3,4 mln zł.

DPS „Kalina” powiększy się również o środowiskowy dom samopomocy. Od nowego roku pod opieką całodobową znajdzie się tu 24 osób, a 30 kolejnych skorzysta z opieki dziennej.

Z myślą o członkach rodzin, przy oddziale dziennym utworzonych zostanie 6 miejsc wytchnieniowych dla osób, które będą potrzebowały czasowej pomocy całodobowej z powodu pobytu opiekuna w szpitalu, sanatorium lub zwyczajnie w związku z koniecznością odpoczynku. Nowy obiekt kosztuje ponad 14,4 mln zł.

- Te inwestycje są bardzo ważne z punktu widzenia potrzeb osób starszych. Miejsca pobytu okresowego przeznaczone będą szczególnie dla osób starszych, które z powodu wieku i różnych dysfunkcji wymagają wsparcia całodobowego w codziennym funkcjonowaniu, bo np. opuściły szpital i wymagają jeszcze rehabilitacji - wyjaśnia Monika Lipińska, z-ca prezydenta Lublina ds. społecznych.

Obecnie trwa również rozbudowa DPS przy Głowackiego, gdzie powstaje ośrodek dla osób z niepełnosprawnością intelektualną w którym zamieszkają 24 osoby. Zaś w drugiej części będzie mieścić się Dzienne Centrum Aktywności przeznaczone dla 26 osób.

Uczestnicy będą mogli skorzystać z zajęć kompetencji społecznych, rehabilitacji, kultury i sztuki. Do dyspozycji będzie też pokój wyciszenia, stołówka, pokój światłoterapii, pokoje psychologa czy pedagoga.

POLECAMY PAŃSTWA UWADZE:

Zdarzają się choroby o tak niezwykłych objawach, że trudno uwierzyć, aby były prawdziwe. Niestety, dziwne, rzadkie choroby często okazują się nieuleczalne, a chorującym na nie osoby utrudnia normalne funkcjonowanie wśród innych ludzi, którzy o ich chorobach nigdy nie słyszeli.Zobacz w galerii najdziwniejsze choroby w historii medycyny ---->

Najdziwniejsze choroby w historii medycyny i ich niezwykłe o...

od 7 lat
Wideo

21 kwietnia II tura wyborów. Ciekawe pojedynki

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski