MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Nowoczesna radioterapia w Centrum Onkologii Ziemi Lubelskiej im. św. Jana z Dukli. Aparat do tomoterapii z nowym wyposażeniem. Zdjęcia

Anna Paszkowska
Anna Paszkowska
Zakończyło się doposażenie najnowszego akceleratora do tomoterapii Radixact w Zakładzie Radioterapii. Technologia pozwoli m.in. na precyzyjne napromieniowanie zmian nowotworowych.

Tomoterapia w Lublinie

Centrum Onkologii Ziemi Lubelskiej im. św. Jana z Dukli zakupił moduły TomoEDGE, ClearRT, synchrony oraz licencje do planowania leczenia i system zarządzania danymi. To doposażenie najnowszego akceleratora do TOMOTERA-PII Radixact w Zakładzie Radioterapii.

- Tsunami onkologiczne, jak mówiła Ś.P. prof. Elżbieta Starosławska, jest przed nami. Chcielibyśmy się uchronić przed tym tsunami, może zapobiec, dlatego też takie decyzje wśród profesjonalistów powstały i myślę, że korzystne, aby choć w drobnym stopniu się obronić - mówi Piotr Matej, p.o. Dyrektora Centrum Onkologii Ziemi Lubelskiej im. św. Jana z Dukli.

Aparat Radixact to zaawansowany technologicznie aktywator do napromieniania. Jeden z sześciu tego typu aparatów w naszym kraju.

- Sposób działania aparatu jest podobny do działania tomografu komputerowego. Aparat tworzy wiązkę w kształcie spirali dopasowaną do kształtu guza, co pozwala na precyzyjne dostarczenie zaplanowanej dawki promieniowania z oszczędzeniem zdrowych tkanek - tłumaczy lek. med. Jacek Kulik, Kierownik Zakładu Radioterapii Centrum Onkologii Ziemi Lubelskiej im. św. Jana z Dukli.

Jest to jedyna technologia, której napromieniowanie jest realizowane z równoczesnym przemieszczaniem pacjenta.

Tomoterapia wykorzystywana jest do leczenia nowotworów mózgu i radzenia kręgowego, mięsaków tkanek i kości oraz nowotworów ginekologicznych ze szczególnym uwzględnieniem raka szyjki macicy, a także nowotworów hematologicznych takich jak szpiczaki czy chłoniaki. Aparat jest wykorzystywany do leczenia mnogich przerzutów do układu kostnego oraz procedury napromieniania połowy ciała i całego, działania przygotowawczego do przeszczepu szpiku kostnego u dzieci i u dorosłych pacjentów.

Rozbudowa aparatu pozwoliła na szybszą realizację napromieniowania i realizację obrazowania.

- Zainstalowany został moduł, który pozwala na precyzyjne napromienianie zmian ruchomych, synchronizowany z ruchem oddechowym pacjenta - wyjaśnia Jacek Kulik.

Dla człowieka, który usłyszy słowo “rak "najważniejszy jest dostęp do nowoczesnego i efektywnego leczenia.

- My jako amazonki, które przeszłyśmy ten etap, staramy się współpracować z kobietami, które się leczą, są przed diagnozą, operacją. Staramy się je podtrzymywać na duchu – mówi Grażyna Chaberko, prezes lubelskich Amazonek.

COZL jest ośrodkiem, który zapewnia chorym możliwość przejścia całej ścieżki procedur w jednym miejscu, począwszy od diagnostyki po nowoczesne terapie.

- Pamiętajmy, że choroba nie wybiera, nie ma statusu społecznego, zawodowego. Choroba może dotknąć każdego z nas i naszych najbliższych, dlatego te 6 mln 600 tys. zł to najlepiej wydane pieniądze w województwie lubelskim, bo zdrowie jest najcenniejszą rzeczą jaką człowiek posiada - przekazał Jarosław Stawiarski, marszałek województwa lubelskiego i dodał, że ochrona zdrowia i redystrybucja środków unijnych to ważne zadania jakimi zajmuje się samorząd województwa.

Doposażenie aparatu do tomoterapii zostało sfinansowane ze środków Ministerstwa Zdrowia z programu Narodowej Strategii Onkologicznej w ramach konkursu pn. „Doposażenie zakładów radioterapii – zakup systemów planowania radioterapii, doposażenie stacji planowania oraz doposażenie akceleratorów na lata 2023-2024”.

Dyrektor zapowiedział, że kolejnym przedsięwzięciem jest oddział hematologii wraz z transplantologią szpiku.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Upalne dni bez stresu. Praktyczne sposoby na zdrowe lato

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski