Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Od Unii Lubelskiej w 1569 r. do Europejskiej Stolicy Kultury w 2029 r.

Michał Dybaczewski
Michał Dybaczewski
materiały prasowe
„Re:union” to hasło, które Lublin bierze na sztandar stając się po raz drugi do walki o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury 2029. W konkursowej aplikacji zaprezentowany zostanie twórczy potencjał miasta, a w jej tworzeniu cenne będzie doświadczenie zbierane w trakcie realizowanego programu Europejskiej Stolicy Młodzieży Lublin 2023.

- Lublin realizując program Europejskiej Stolicy Młodzieży pokazuje, że jest miastem otwartym, przyjaznym oraz odpowiadającym na wyzwania zmieniających się czasów. Podejmując przyszłe działania, staramy się uwzględniać potrzeby kolejnych pokoleń i angażować młodzież we współdecydowanie i budowanie miasta naszych wspólnych marzeń. Europejska Stolica Młodzieży uwolniła ogromny potencjał kreatywny drzemiący w młodych – mówi prezydent Lublina, Krzysztof Żuk.

- Kandydowanie do tytułu Europejskiej Stolicy Kultury pozwala na usystematyzowanie myślenia o mieście i jego kulturze oraz na zdiagnozowanie problemów i wyzwań, z którymi aktualnie się mierzymy. W aplikacji konkursowej odwołujemy się do idei Unii Lubelskiej i pamięci o wielonarodowej Rzeczypospolitej, jednak perspektywa historyczna jest dla nas jedynie punktem wyjścia. Zachęca do pytań o nową wspólnotowość, świadomość odrębności i unikalności, przy jednoczesnym działaniu w idei synergii i współpracy - mówi Beata Stepaniuk-Kuśmierzak, z-ca prezydenta ds. kultury, sportu i partycypacji.

W maju w jednomyślnym głosowaniu radni wyrazili zgodę na kandydowanie Lublina o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury 2029. Kolejnym etapem jest przygotowanie aplikacji. W proces tworzenia wniosku Lublina do konkursu włączyć się mogą mieszkańcy miasta oraz regionu, artyści, animatorzy, grupy nieformalne, organizacje pozarządowe, instytucje kultury czy firmy z sektora kreatywnego.

Do zgłaszania projektów i pomysłów przygotowany został specjalny formularz. Obecnie wystarczające jest przedstawienie szkiców i zarysów, które zostaną uszczegółowione na późniejszym etapie prac. Zgłoszenie koncepcji możliwe jest do 7 lipca. W Centrum Kultury w Lublinie, przy ul. Peowiaków 12, działa punkt konsultacyjny „Strefa informacyjna”. Tu każdy może dowiedzieć się więcej na temat aplikowania Lublina do Europejskiej Stolicy Kultury 2029, zgłosić swoje uwagi, sugestie i propozycje.

-Dziś zapraszamy na otwarcie oficjalnej strony internetowej dedykowanej kandydaturze Lublina o tytuł ESK 2029. Znajduje się na niej „Przewodnik Re.union Lublin”, czyli najważniejsze informacje, które pomogą każdemu zgłosić projekt do konkursu. Hasło przewodnie: Re:union jest jedynie pretekstem do rewizji pojęcia unii, namysłu nad stanem obecnym i projektem na przyszłość. Jest próbą reintegracji w czasach po pandemii, wojny w Ukrainie, kryzysu na wielu polach - mówił Rafał Koziński, Dyrektor Centrum Kultury w Lublinie.

O tym. któremu miastu przypadnie tytuł, zdecyduje jury w konkursie ogłoszonym przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Zainteresowane samorządy swoje aplikacje mogą zgłaszać do 15 września. Według medialnych doniesień swoje starania zapowiedziały m.in.: Katowice, Kielce, Bielsko-Biała, Toruń, Rzeszów czy Kołobrzeg. Lublin walczył o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury 2016. Wtedy znalazł się w finałowej fazie konkursu, a wygrał Wrocław.

– O sukcesie i efektach przyznania tytułu ESK Wrocławowi mówią same liczby: 2 tys. wydarzeń, 5 mln uczestników, ponad 100 prezentacji miasta za granicą, akredytowani dziennikarze z 28 krajów, 200 tys. publikacji o mieście. Ekwiwalent reklamowy szacujemy na 150 mln zł – mówi Krzysztof Maj, dyrektor generalny Europejskiej Stolicy Kultury Wrocław 2016.

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski