MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Odkrycie archeologiczne przy ul. Zielonej w Lublinie. Zdjęcia

Anna Paszkowska
Anna Paszkowska
Pracownia Archeologiczna Mirosława Mazurka/Lubelski Wojewódzki Konserwator Zabytków/Facebook
Planowana budowa budynku mieszkalno – usługowego przy ul. Zielonej była punktem wyjścia do przeprowadzenia prac archeologicznych. Podczas badań odkryto świadectwo archeologiczne z szeroko rozumianym rzemiosłem garncarskim Lublina w okresie nowożytnym.

Relikty warsztatu garncarskiego przy ul. Zielonej w Lublinie

Od września 2023 r. na terenie posesji przy ul. Zielonej 5 A prowadzone są badania archeologiczne. Spowodowane są budową budynku mieszkalno – usługowego. Pierwszym etapem prac archeologicznych było rozpoznanie południowej części posesji - bezpośrednio przylegającej do ulicy. Został wykonany przez Pracownię Badań i Nadzorów Archeologicznych Edmunda Mitrusa.

- Skupiono się wówczas głównie na rozpoznaniu i zadokumentowaniu architektonicznych reliktów murowanej zabudowy, która niegdyś znajdowała się przy północnej pierzei ulicy - poinformował na profilu społecznościowym Lubelski Wojewódzki Konserwator Zabytków.

Drugi etap prac rozpoczął się wiosną 2024 r. pod kierownictwem Mirosława Mazurka z Pracowni Archeologicznej w Rzeszowie.

- Niezabudowana działka przy ul. Zielonej 5A okazała się niezwykle bogata w świadectwa archeologiczne związane z szeroko rozumianym rzemiosłem garncarskim Lublina w okresie nowożytnym. Zrejestrowano tu kilka pozostałości pieców do wypału ceramiki naczyniowej, piec do wypału wapna oraz inne obiekty archeologiczne zawierające bardzo dużą ilość fragmentów naczyń i kafli piecowych - wylicza Lubelski Wojewódzki Konserwator Zabytków.

Wyjątkowym odkryciem okazał się dobrze zachowany piec do wypału ceramicznych dachówek. Był to w rzucie okrągły obiekt, zagłębiony w ziemię (less), zbudowany z cegieł spoinowanych gliną.

- Charakteryzował się złożoną konstrukcją wewnętrzną – zaopatrzony był w boczny wlot, palenisko, ruszt oraz przewody rozprowadzające rozgrzane powietrze w urządzeni podczas wypału - opisuje konserwator zabytków.

Piec został porzucony wraz z częściowo wypalonym wsadem w postaci ceramicznych dachówek – tzw. gąsiorów, stanowiących element wykończenia pokrycia dachowego.

- Być może podczas opracowania wyników badań, kwerenda historyczna pozwoli na powiązanie tego faktu z jakimś odnotowanym w źródłach wydarzeniem - dodaje.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Od jutra strefa buforowa na granicy z Białorusią

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski