MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Odpady medyczne w lesie w gm. Niemce? Sanepid uspokaja: ich obecności nie stwierdzono

Jakub Sarek
- Kilka dni temu podczas spaceru w lesie w miejscowości Zalesie (gm. Niemce) natrafiłam na wyrzucone śmieci. Są to w dużej mierze odpady medyczne - alarmuje nasza Czytelniczka. Sanepid odpowiada, że obecności takich odpadów nie stwierdzono. Nie ma też zagrożenia sanitarnego.

- 12 maja podczas spaceru w lesie w miejscowości Zalesie (gm. Niemce, pow. lubelski) w odległości ok. 200-300 metrów na zachód od skrzyżowania Wola Niemieckiej z drogą na Zalesie - znalazłam wyrzucone śmieci. Są to w dużej mierze odpady medyczne - rękawiczki, strzykawki, pojemniki - pisze w liście do naszej redakcji Czytelniczka.

O znalezisku zawiadomiła policję, sanepid, inspekcję ochrony środowiska oraz urząd gminy.

- Minął tydzień śmieci jak leżały tak leżą, nietrudno się domyślić, że dostęp do nich mają zwierzęta. Myślałam, że siedem dni na ich uprzątnięcie to wystarczający czas. Jak widać - nie - wskazuje.

Jak informuje Magdalena Smolińska-Kornas z Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Lublinie, po otrzymaniu zgłoszenia na miejsce udali się przedstawiciele Państwowej Inspekcji Sanitarnej, Urzędu Gminy Niemce oraz komisariatu Policji w Niemcach.

Odpady medyczne w lesie w gm. Niemce? Sanepid uspokaja: ich obecności nie stwierdzono
WSSE Lublin

- Nie stwierdzono odpadów medycznych. Znajdowały się tam m. in. tworzywa sztuczne, metale, szkło wymieszane z glebą i resztkami roślinnymi. Ponadto, na pryzmie odpadów znajdowało się kilka sztuk lateksowych rękawiczek. Nie stwierdzono zagrożenia sanitarnego - podaje Smolińska-Kornas.

Jak przekazał nam nadkom. Kamil Gołębiowski, rzecznik Komendy Miejskiej Policji w Lublinie, funkcjonariusze o sprawie zostali powiadomieni w ubiegłym tygodniu.

- Prowadzimy czynności w kierunku art. 162 Kodeksu wykroczeń (zanieczyszczanie lasu - dop. red.). Będziemy przesłuchiwać świadków, ustalać okoliczności zdarzenia i szukać sprawcy - wskazuje Gołębiowski.

Za ten czyn grozi kara ograniczenia wolności albo grzywny nie niższej niż 500 zł.

Kiedy i kto usunie zalegające śmieci?

Tę kwestię reguluje ustawa o odpadach. Jak czytamy w art. 26 ust. 1 tego aktu "obowiązany do niezwłocznego usunięcia odpadów z miejsca nieprzeznaczonego do ich składowania lub magazynowania jest posiadacz odpadów".

Ale jak podaje Magdalena Smolińska-Kornas z lubelskiego sanepidu, w tym przypadku obowiązek usunięcia tych śmieci spoczywa na wójcie gm. Niemce. Powołuje się przy tym na art. 26 ust. 2 wspomnianej wcześniej ustawy o odpadach.

- W przypadku nieusunięcia odpadów zgodnie z ust. 1, wójt, burmistrz lub prezydent miasta, w drodze decyzji wydawanej z urzędu, nakazuje posiadaczowi odpadów usunięcie odpadów z miejsca nieprzeznaczonego do ich składowania lub magazynowania - brzmi przepis.

- Sprawą zajmuje się policja, która była obecna na miejscu 13 maja. Od jej ustaleń zależą nasze dalsze kroki. Ze względu na trwające dochodzenie nie jesteśmy w stanie podać dokładnego terminu usunięcia śmieci - wyjaśnia Katarzyna Wróbel, kierownik Referatu Ochrony Środowiska i Promocji Zdrowia w Urzędzie Gminy Niemce.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Euro 2024: STUDIO-EURO ODC-3 PRZED MECZEM POLSKA - AUSTRIA

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski