Osoby niepełnosprawne na rynku pracy. „Czuję się dyskryminowana” - mówi kandydatka do pracy w urzędzie

Gabriela BogaczykZaktualizowano 
Wskaźnik zatrudnienia osób niepełnosprawnych w Urzędzie Marszałkowskim wynosi 3 proc. A powinien dwa razy tyle<br>
Wskaźnik zatrudnienia osób niepełnosprawnych w Urzędzie Marszałkowskim wynosi 3 proc. A powinien dwa razy tyle 123rf.com
Nasza Czytelniczka ma zastrzeżenia do rekrutacji w konkursie na stanowisko w Urzędzie Marszałkowskim w Lublinie. Zastanawia się, dlaczego instytucje wolą płacić kary na PFRON aniżeli zatrudniać osoby niepełnosprawne.

Chodzi o konkurs na stanowisko do spraw grafiki i systemu identyfikacji wizualnej województwa lubelskiego. Startowała w nim nasza Czytelniczka, która ma orzeczenie o niepełnosprawności ze względu na niedosłuch. Konkursu nie wygrała i ma wątpliwości co do zachowania procedur w takim przypadku.

- Zgodnie z ustawą, jeżeli w jednostce wskaźnik zatrudnienia osób niepełnosprawnych jest niższy niż 6 procent, to właśnie im przysługuje pierwszeństwo w zatrudnieniu na stanowiskach urzędniczych. Nadmieniam, że w czasie rekrutacji urząd marszałkowski zatrudniał tylko 3 proc. osób niepełnosprawnych - zwraca uwagę kandydatka.

Niedawno na łamach Kuriera opisywaliśmy, że w związku z niespełnianiem tego progu, urząd marszałkowski wpłaca miesięcznie 77 tys. złotych kary na PFRON.

Czytaj także

- Zastanawiającym, a nawet szokującym, jest więc fakt ewentualnego kolejnego pomijania osób niepełnosprawnych. W załączonej dokumentacji wskazałam wyraźnie, że jestem osobą niepełnosprawną, a moje kompetencje przewyższały warunki stawiane na wymienionym stanowisku - tłumaczy Czytelniczka.

Dodaje też, że podczas rozmowy kwalifikacyjnej nikt z komisji nie zapoznał się z jej CV, osiągnięciami, dorobkiem artystycznym, wykształceniem, odznaczeniom państwowym i statusem osoby niepełnosprawnej.

- W przypadku braku logicznego wyjaśnienia będę składała odwołanie w ustawowym terminie. Jeśli nie zostały zachowane wymienione procedury, czuję się osobą pokrzywdzoną i dyskryminowaną w rekrutacji - dodaje kobieta.

Urząd marszałkowski zapewnia, że wszystko odbyło się zgodnie z procedurami.

Czytaj także

- Zgodnie z ustawą o pracownikach samorządowych oraz regulaminem naboru, pierwszeństwo w zatrudnieniu przysługuje osobie niepełnosprawnej, o ile znajdzie się w gronie pięciu najlepszych osób wyłonionych w wyniku naboru na stanowisko urzędnicze - informuje Remigiusz Małecki, rzecznik prasowy marszałka i kontynuuje, że w wyniku przeprowadzonego postępowania rekrutacyjnego na stanowisko ds. grafiki w Departamencie Promocji, Sportu i Turystyki, wyłoniono dwóch najlepszych kandydatów, którzy spełnili wymagania niezbędne oraz w największym stopniu spełnili wymagania dodatkowe.

- Wśród tych osób nie znalazło się nazwisko tej pani. Samo posiadanie przez kandydata orzeczenia o niepełnosprawności nie wystarcza do tego, aby taką osobę zatrudnić - zaznacza rzecznik.

Relacjonuje, że powołana przez marszałka województwa lubelskiego komisja rekrutacyjna dwukrotnie zapoznała się z dokumentami przesłanymi przez kandydatkę.

- Pierwszy raz w dniu 8 sierpnia 2019 r. podczas analizy wszystkich nadesłanych ofert. Drugi raz w dniu rozmowy kwalifikacyjnej, podczas której pani dodatkowo zaprezentowała część swoich prac - odpowiada Remigiusz Małecki, rzecznik prasowy marszałka.

POLECAMY PAŃSTWA UWADZE:

polecane: Flesz - Ukraińcy chcą więcej zarabiać

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 36

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość

Obeny Urząd Marszałkowski proszę o POdanie ilu to niepełnosprawnych pracowało gdy UM panowało towatzystwo POkraczno-Kmiockie?

G
Gość

A szkopki z KL nie mogą zatrudnić Tej Pani. Łatwo zwalać wszystko na obecną władzę. A Ratuś wyjechał na wczasy?. Ma więcej miejsc pracy niż Urząd Marszałkowski i..... cicho wszędzie, glucho wszędzie GWno było, GWno będzie.

m
myWspieramy.org

w swojej firmie www.mywspieramy.org codziennie przekonuję pracodawców do zatrudniania osób z orzeczeniem. Spotykam się dokładnie z tym samym co bohaterka artykułu.

:)
2019-08-25T21:10:37 02:00, Marta:

Swoją drogą to prawie wygląda na prowokację, żeby udowodnić, co się dzieje w tym urzędzie. W sytuacji, kiedy graficy mogą pracować z dowolnego miejsca na świecie, a zlecenia przyjmować przez mail czy messenger, za lepsze pieniądze niż te, którymi dysponuje jakiś urząd w Lublinie.

Pewnie niepełnosprawność odebrała tej dziewczynie pewność siebie, a ci zamiast skorzystać z niebywałej okazji i zgarnąć kogoś przewyższającego wymagane kwalifikacje zachowali się... dziwnie.

Cóż, najwyraźniej nie trzeba tam robić żadnej prowokacji dziennikarskiej, sama się przypadkiem zrobiła ;)

Myślę, że Pani nie miała zamiaru robić prowokacji, chciała pracy z umową o pracę ze wszystkimi korzyściami z tego wynikającymi.

Nie każdy czuje się na siłach być przedsiębiorcą i zabiegać o zlecenia i prowadzić działalność gospodarczą - myślę, ze to rozumiesz?

M
Marta

Swoją drogą to prawie wygląda na prowokację, żeby udowodnić, co się dzieje w tym urzędzie. W sytuacji, kiedy graficy mogą pracować z dowolnego miejsca na świecie, a zlecenia przyjmować przez mail czy messenger, za lepsze pieniądze niż te, którymi dysponuje jakiś urząd w Lublinie.

Pewnie niepełnosprawność odebrała tej dziewczynie pewność siebie, a ci zamiast skorzystać z niebywałej okazji i zgarnąć kogoś przewyższającego wymagane kwalifikacje zachowali się... dziwnie.

Cóż, najwyraźniej nie trzeba tam robić żadnej prowokacji dziennikarskiej, sama się przypadkiem zrobiła ;)

G
Gość
2019-08-22T21:31:59 02:00, Gość:

a może by Pani spróbowała w Urzedzie Miejskim ? Platforma Obywatelska i prezydent Żuk bardzo są zatroskani osobami niepełnosprawnymi.

2019-08-22T22:25:30 02:00, Gość:

A wy jak zwykle...

Zamiast uderzyć się w piersi to narracja w stylu "gdzie indziej jest też źle".

ależ w Urzędach gdzie rz ądzi PO jest bardzo dobrze i niepełnosprawni są zatrudniani bez żadnych znajomości - licza sie TYLKO kompetencje

a swoja drogą jak nie POtrafisz myśleć to przynajmniej nie brejzuj

t
tak to jest

Co wy tutaj pitolicie, piękne deklaracje i zaprzeczanie faktom.

Jestem po studiach wyższych ścisłych, kilkuletni staż pracy w bankowości, urzędzie, w dziale IT, publikacje w prasie specjalistycznej,

Pogarsza mi się stan wzroku, teraz mam II 04-O. Już ze stopniem niepełnosprawności trafiam do agencji z ul. Krochmalnej - dostaje propozycje pilnowania osiedla w nocy i odśnieżania (przypominam, że prawie nic nie widzę w nocy), nie maja innych ofert czy zgrywają głupich? Profesjonalizm agencji z Krochmalnej poniżej dna! Lepiej niech od razu odsyłają do mopsu i nie robią z ludzi durniów.

Inne agencja maja programy szkoleń z umową cywilno-prawną, obsługa komputera i inne dziwne kursy, a ja obsługuję komputer od 20 lat, programuję bazy danych, office w małym paluszku.

Ogłoszenia Internecie, sprzątanie, ochrona/pilnowanie za jakies denne stawki, przy okazji kombinacje z pfronem, umowy cywilno-prawne (to po cholerę wam orzeczenie o niepełnosprawności).

Cały ten system "wspierania" niepełnosprawnych to chora granda.

Poszedłem w końcu po kilku próbach na rentę. Mam co jeść

a taka pomoc jaka jest to ja pier***lę za przeproszeniem.

G
Gość

Ja

Pracuję z osobami niedosłyszącymi oraz z osobami którzy nie słyszą i uważam że to są dobrzy pracownicy a nawet niektórzy są lepszymi pracownikami niż osoby którzy nie mają wad.

G
Gość
2019-08-23T12:35:17 02:00, Pracabezbarier.eu:

Jako agencja pracy, która specjalizuje się w aktywizacji zawodowej osób z niepełnosprawnościami, a w szczególności Głuchych i słabosłyszących wiemy, że bariera komunikacyjna to najmniejszy problem.

Największe trudności to brak otwartości pracodawcy do otworzenia się na rekrutowanie OzN. Wynika to z braku wiedzy i jakichkolwiek wcześniejszych kontaktów zawodowych z osobami, które mają orzeczenia.

Przykro czyta się komentarze zakładające z góry niższą wydajność lub sugerujące, że praca w urzędzie nie jest dla kogoś z problemami ze słuchem. Korzystając z tłumacza języka migowego online można całkowicie zniwelować barierę komunikacyjną.

Naprawdę to co pozostaje to tylko lęki i krzywdzące stereotypy w głowach potencjalnych pracodawców.

Paweł Potakowski

www.pracabezbarier.eu

Nic dodać, nic ująć. Z artykułu wynika, że była to osoba niedosłysząca czyli nie potrzebująca tłumacza migowego. Wynika także, że kandydatka miała kompetencje przewyższające wymagania. Więc jak tłumaczyć wybór urzędników. Niechęcią? Czy nie zastosowali się zaleceń ustawodawcy? Jeśli nie to co teraz powinna zrobić ta Pani? Dziwić się jej rozgoryczeniu?

P
Pracabezbarier.eu

Jako agencja pracy, która specjalizuje się w aktywizacji zawodowej osób z niepełnosprawnościami, a w szczególności Głuchych i słabosłyszących wiemy, że bariera komunikacyjna to najmniejszy problem.

Największe trudności to brak otwartości pracodawcy do otworzenia się na rekrutowanie OzN. Wynika to z braku wiedzy i jakichkolwiek wcześniejszych kontaktów zawodowych z osobami, które mają orzeczenia.

Przykro czyta się komentarze zakładające z góry niższą wydajność lub sugerujące, że praca w urzędzie nie jest dla kogoś z problemami ze słuchem. Korzystając z tłumacza języka migowego online można całkowicie zniwelować barierę komunikacyjną.

Naprawdę to co pozostaje to tylko lęki i krzywdzące stereotypy w głowach potencjalnych pracodawców.

Paweł Potakowski

www.pracabezbarier.eu

E
Ela
2019-08-23T09:49:36 02:00, Gość:

Jak Urząd woli płacić karę 77 tyś zł miesięcznie za niezatrudnianie niepełnosprawnych to jest faktycznie chore. Za taką kasę możny przecież utworzyć kilka etatów. Jeśli kobieta miała dobre kompetencje to ja też bym się wnerwił.

2019-08-23T10:05:43 02:00, Gość:

Powiem ci że też wolę jako firma płacić karę niżeli ciągle poprawiać po osobach tego typu. I nie chodzi to o dysfunkcje, bo to rozumiem, ale problemem jest w większości przypadków ich postawa i wychowanie od małego. Im się to należy, a jak nie to dyskryminacja. Powiedz że coś źle zrobiła, od razu straszenie że dyskryminacja.... Pomijam sprawę dodatkowych dni wolnego oraz mniejszą wydajność takiego pracownika, ale to właśnie rekompensuje PRFRON. Tu chodzi o podejście które jest doskonale widoczne w tym tekście, zastraszanie i mnie się należy, bo mam papiery... Bynajmniej ja to tak odbieram.

2019-08-23T10:49:38 02:00, Gość:

Gratuluję empatii.......

U mnie w państwowej firmie co miesiąc jest wpłata do PFRON ok. 210 tyś rocznie ok. 2, 5 mln :)

G
Gość
2019-08-23T11:05:00 02:00, Gość:

A szkopki uciekli w krzaki. nastawili POkraczną klakę na Urząd Marszałkowski i.... a przecież ze zdolnościami Tej Pani CO PRZEPADŁA W URZ. MARSZAŁKOWSKIM MOŻE ŚMIAŁO PRACOWAĆ W SZKOPSKIEJ SZCZEKACZCE I CO. A NO W KRZACZKI MOŚCI PANOWIE I PANIE.

Za dużo leków? Czy za mało?

G
Gość

A szkopki uciekli w krzaki. nastawili POkraczną klakę na Urząd Marszałkowski i.... a przecież ze zdolnościami Tej Pani CO PRZEPADŁA W URZ. MARSZAŁKOWSKIM MOŻE ŚMIAŁO PRACOWAĆ W SZKOPSKIEJ SZCZEKACZCE I CO. A NO W KRZACZKI MOŚCI PANOWIE I PANIE.

G
Gość
2019-08-23T09:49:36 02:00, Gość:

Jak Urząd woli płacić karę 77 tyś zł miesięcznie za niezatrudnianie niepełnosprawnych to jest faktycznie chore. Za taką kasę możny przecież utworzyć kilka etatów. Jeśli kobieta miała dobre kompetencje to ja też bym się wnerwił.

2019-08-23T10:05:43 02:00, Gość:

Powiem ci że też wolę jako firma płacić karę niżeli ciągle poprawiać po osobach tego typu. I nie chodzi to o dysfunkcje, bo to rozumiem, ale problemem jest w większości przypadków ich postawa i wychowanie od małego. Im się to należy, a jak nie to dyskryminacja. Powiedz że coś źle zrobiła, od razu straszenie że dyskryminacja.... Pomijam sprawę dodatkowych dni wolnego oraz mniejszą wydajność takiego pracownika, ale to właśnie rekompensuje PRFRON. Tu chodzi o podejście które jest doskonale widoczne w tym tekście, zastraszanie i mnie się należy, bo mam papiery... Bynajmniej ja to tak odbieram.

Gratuluję empatii.......

G
Gość
2019-08-23T10:43:28 02:00, gość:

ustawa mówi, że komisja wyłania nie więcej niż 5 kandydatów, czyli może wyłonić mniej niż 5. Może też nie wyłonić żadnego

Urzędniku, przeczytaj dokładnie ustawę.

Dodaj ogłoszenie