Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ostatnie spotkanie z cyklu „Plan dla dzielnic”. Tym razem na Czubach Północnych. Czego oczekują mieszkańcy?

Artur Jurkowski
Artur Jurkowski
Jutrzenki, Fantastyczna, rejon przystanku kolejowego Lublin Zachodni – znalazły się wśród miejsc, gdzie mieszkańcy Czubów Północnych chcą aby powstały dodatkowe parkingu. Na liście życzeń też m.in. zagospodarowanie wąwozu.

Finał cyklu spotkań w ramach akcji „Plan dla Dzielnic”. Ostatnie odbyło się na Czubach Północnych.
Na dzielnicowej „liście życzeń” królowała budowa nowych miejsc parkingowych. Znalezienie miejsca dla samochodu na zamieszkałych przez 24 508 osoby (dane w końca września) Czubach Północnych to prawdziwe wyzwanie.

Na liście ulic gdzie parkingów oczekują mieszkańcy jest m.in. ul. Jutrzenki. Ale nie tylko. Kolejna lokalizacja to działka u zbiegu Filaretów i Jana Pawła I. - Jest tam dzikie boisko, gdzie od lat nikt nie gra w piłkę. Tam zmieściłoby się kilkadziesiąt samochodów – wskazuje Dariusz Jaremek, sekretarz zarządu Czubów Północnych. I dodaje: - Przy Jutrzenki powstaje trzeci budynek, w którym do użytku oddanych zostanie 700 lokali. To oznacza, że przybędzie 1000 nowych samochodów.

Miejsc parkingowych brakuje przy ul. Fantastycznej. Ale też przy przystanku kolejowym Lublin Zachodni. Miasto obiecuje przyjrzeć się sytuacji i budować miejsca do parkowania, tam gdzie to możliwe.

Przy przystanku Lublin Zachodni planowana jest rozbudowa układu drogowego. Jak? Ul. Filaretów ma się połączyć z tzw. Trasą Zieloną, a ta ma być przedłużona do ul. Granitowej.

- Chcemy wykonać cześć Trasy Zielonej i udrożnić układ komunikacyjny Poręby, aby można było tam puścić autobus komunikacji miejskiej – wskazuje Artur Szymczyk, z-ca prezydenta Lublina.

Miasto chce na tę inwestycję zdobyć dofinansowanie z programów unijnych.

Mieszkańcy Czubów chcą też znać plany dotyczące zagospodarowania wąwozu łączącego ich dzielnicę z LSM. Walczą o ścieżkę rowerową i chodnik dla pieszych. Projekt zakładający realizację inwestycji wygrywał głosowania w budżecie obywatelskim (np. 2019 r.). Ale prac nie wykonano.

Teraz ma się to zmienić . - Mamy kompletną dokumentację projektową łącznie z pozwoleniem na budowę – informuje Szymczyk.
Dokumentacja przewiduje przebudowę głównej alejki od ul. Nadbystrzyckiej aż do placu zabaw w okolicach ul. Jana Sawy i Dziewanny. Projektanci założyli, że przebudowa 1,5 kilometrowego odcinka będzie podzielona na trzy części, każdy o długości 500 metrów.

- Przygotowujemy dokumentację do przetargu na pierwszy etap – informuje Szymczyk.

Ratusz szacuje, że realizacja pierwszego etapu pochłonie ok. 1 mln zł a całej ścieżki 3 mln zł.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski