Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Parkingi w Lublinie. Jedni parkują, bo mogą, inni parkują, choć im nie wolno

Artur Jurkowski
Anna Kurkiewicz
Znalezienie wolnego miejsca parkingowego to często jak wygrana na loterii. Czasami kierowcy za bardzo jednak pomagają „szczęściu” i za nic mają przepisy.

Problem dotyczy praktycznie całego Lublina. Kłopoty ze znalezieniem miejsca do parkowania są zarówno w centrum miasta, jak i na terenie osiedli.

Nie jest niebieska? No to nie ma kary

- Nagminnie zastawiane są koperty dla niepełnosprawnych na parkingu przy ul. Pana Balcera 1 - alarmuje Kazimierz Świdziński, mieszkaniec jednego z pobliskich bloków.

Na parkingu są wyznaczone trzy miejsca dla niepełnosprawnych. Mogą z nich korzystać tylko osoby do tego uprawnione. W przeciwnym wypadku kierowcy grozi mandat w wysokości 500 zł. I pięć punktów karnych. Ale to nie koniec.

Auta stojące na kopertach są odholowywane, aby nie blokowały tych miejsc parkingowych, a to wydatek kolejnych kilkuset złotych dla kierowcy łamiącego przepisy.

- Zadzwoniłem do strażników, ale nie chcieli interweniować - skarży się pan Kazimierz.

Strażnicy przyznają, że mieli zgłoszenie z Pana Balcera. Patrol pojechał na miejsce. Ale pojawił się problem… czy jest to miejsce dla niepełnosprawnych.

- Bo koperta nie jest w kolorze niebieskim. A od lipca 2017 roku wszystkie miejsca parkingowe zarezerwowane dla osób niepełnosprawnych tak właśnie muszą być oznakowane - tłumaczy Robert Gogola, rzecznik lubelskiej Straży Miejskiej.

- Jest przecież tabliczka wskazująca, że to miejsce dla niepełnosprawnego. Czy strażnicy ich nie widzą? - pyta pan Kazimierz.

A strażnicy rozkładają ręce.

- Brak kolorystycznego oznakowania, w tym wypadku pomalowania nawierzchni na niebiesko, powoduje, że nie możemy nałożyć mandatu - tłumaczy Gogola.

Za oznakowanie kopert odpowiada Zarząd Dróg i Mostów. Na terenie Lublina jest około 550 takich wydzielonych miejsc.

- Do pomalowania zostało nam jeszcze około 20 procent z nich - przyznaje Karol Kieliszek z biura prasowego ratusza. I tłumaczy, dlaczego ich wygląd nie został jeszcze dostosowany do obowiązujących przepisów.

- Np. w przypadku Pana Balcera wykonawca próbował wiele razy wykonać te prace, ale za każdym razem miejsce było zajęte. A przecież nie zablokujemy koperty dla niepełnosprawnych na 24 godziny, aby ją pomalować, bo trafilibyśmy do programu z drogowymi absurdami. Część miejsc nie została pomalowana na niebiesko, bo nie spełnia parametrów wielkościowych.

Ratusz przekonuje, że malowanie kopert zostanie ukończone w czerwcu.

Chodnik? Nie, choć tak wygląda

- Od lat teren przy Krakowskim Przedmieściu 72 jest notorycznie zastawiany przez auta - wskazuje Krzysztof Lipka z Pieszego Lublina. Chodzi o pas terenu wzdłuż siedziby jednego z banków. A dokładniej - o podcienia budynku. Dla pieszych to miejsce niczym się nie różni od chodnika biegnącego wzdłuż Krakowskiego Przedmieścia. - Nie możemy podejmować tam interwencji, bo to teren prywatny - wyjaśnia Gogola.

W ub. roku strażnicy wystawili 43 mandaty za nieprawidłowe parkowanie przy Krakowskim Przedmieściu. Chodzi o odcinek od 3 Maja do Lipowej.

- Kilka z tych wykroczeń dotyczyło terenu na wysokości Krakowskiego Przedmieścia 72, przy czym chodziło o auta stojące na chodniku, tuż za łańcuchem oddzielającym go od jezdni - mówi Gogola.

POLECAMY PAŃSTWA UWADZE:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski