Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Po 10 latach Dom Kultury Kolejarza zamieni się w Centrum Sztuki Dzieci i Młodzieży

Julia Zdunek
Julia Zdunek
fot. materiały prasowe
Po niemal 10 latach planów na przebudowę Domu Kultury Kolejarza mieszkańcy dzielnicy Dziesiąta nareszcie doczekają się nowoczesnej placówki. Będzie się tam mieścić Teatr im. H. Ch. Andersena, Miejska Biblioteka Publiczna i Dom Kultury Bronowice.

Na środowej (4 października) konferencji prasowej zaprezentowano projekt przyszłego Centrum Sztuki Dzieci i Młodzieży, które po przebudowie ma mieścić się w dotychczasowym Domu Kultury Kolejarza. Placówka znajdująca się na rogu ul. Kunickiego i Nowego Świata ma pomieścić w sobie trzy instytucje: Teatr im. H. Ch. Andersena, Miejską Bibliotekę Publiczną i Dom Kultury Bronowice.
Prace modernizacyjne mają się rozpocząć najpóźniej w ciągu dwóch lat.

Przypomnijmy, że pierwsze plany na przebudowę Domu Kultury Kolejarza pojawiły się już w 2013 r. Wtedy inwestycji jednak nie udało się zrealizować korzystając z funduszy unijnych.

- Temu, co dzisiaj nazywamy Domem Kultury Kolejarza przypisujemy zupełnie inne funkcje użytkowe, nie tylko związane z aktywnością kulturalną, adresowaną do dzielnicy, ale przede wszystkim z siedzibą naszego Teatru im. Andersena oraz Miejską Biblioteką Publiczną, poza oczywiście Domem Kultury Bronowice - mówił Krzysztof Żuk, prezydent miasta Lublin. - Zależy nam na wpisaniu tego projektu w rewitalizację dzielnicy.

- Planujemy pozyskać dofinansowanie z programu Fundusze Europejskie dla Lubelskiego w ramach Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych. Wstępnie projekt został zaopiniowany pozytywnie przez Urząd Marszałkowski. Finalny wniosek do realizacji ma być złożony w czwartym kwartale przyszłego roku. Koszty zostały wstępnie oszacowane, ale biuro projektowe nie określiło jeszcze ostatecznych kosztów inwestorskich - wyjaśnia Bernadetta Krzysztofik, dyrektor Wydziału Funduszy Europejskich.

A prezydent Lublina dodaje - Nie będzie to mniej niż 100 mln.

- Działka liczy ponad 6 tys. m2 i będziemy się starali tę przestrzeń zagospodarować, by spełniała nowoczesne standardy ekologiczne. Od kilku lat Teatr Andersena mieści się w Centrum Spotkania Kultur, a dodatkowo wynajmowane są pomieszczenia na rekwizyty. W nowym miejscu chcielibyśmy je sprowadzić do jednego obiektu - mówi Artur Szymczyk, Zastępca Prezydenta ds. Inwestycji i Rozwoju

.

Jaki jest plan zagospodarowania budynku?

- Istniejący budynek będzie w dużej mierze rozebrany, aby spełnić nowy program użytkowy – mówi Sonia Wetlińska z biura architektonicznego Sound & Space, które zaprojektowało placówkę. - Budynek będzie spełniał trzy funkcje, związane z mieszczącymi się w nim instytucjami. Planowane są 4 kondygnacje nadziemne i 2 podziemne. Wejście główne do teatru znajdować się będzie od strony ul. Kunickiego, natomiast wejście boczne, poprzedzone zielonym placem, prowadzić będzie do biblioteki. Przestrzeń główna na parterze będzie wspólna dla obu instytucji. Dodatkowo połączone będą one łącznikiem, z którego widok będzie się rozpościerał na okoliczne ogrody, z planowaną w nim strefą bufetową.

Teraz miasto liczy na głos mieszkańców

Ostateczny głos, jak ma wyglądać obiekt podejmą mieszkańcy. Ich wybór będzie dotyczył np. kolorystyki budynku. Od 4 do 18 października będą trwały konsultacje społeczne w tej sprawie.

od 7 lat
Wideo

Konto Amazon zagrożone? Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski