reklama

Podwyżki opłat za parkowanie w centrum Lublina. Zobacz, ile trzeba będzie zapłacić

Sławomir Skomra
Sławomir Skomra
Zaktualizowano 
archiwum
Od wiosny za zostawienie auta w centrum Lublina będzie trzeba zapłacić więcej. Ratusz bierze też pod uwagę poszerzenie Strefy Płatnego Parkowania i wprowadzenie opłaty w weekendy. Jakie jeszcze zajdą zmiany?

Zmiany podyktowane są kilkoma czynnikami. - Obserwujemy niską rotację w strefie centralnej - mówił we wtorek prezydent Lublina Krzysztof Żuk. - Co dowodzi, że dla części kierowców ta cena nie jest zmuszająca do rotacji - dodał.

Chodzi o to, że przy obecnych stawkach kierowcy zostawiają swoje auta na długi czas blokując miejsca osobom, które na przykład przyjechały do centrum zrobić zakupy czy załatwić sprawy urzędowe.

Czytaj także

Dlatego od 1 kwietnia stawki za parkowanie pójdą w górę. - W strefie A za pierwszą godzinę z obecnych 3 zł do 3,90 zł - mówił zastępca prezydenta Artur Szymczyk.

Powstanie też nowa podstrefa w SPP o nazwie C. Będzie obejmowała ul. Zamojską, Rusałka i ich okolice. Tam cena za godzinę będzie wynosiła tyle, co dziś w podstrefie B czyli 2 zł za pierwszą godzinę.

Do godziny 18

- Nowością będzie też to, że za parkowanie będą płacili też kierowcy samochodów hybrydowych - mówił Szymczyk. To jednak nie będzie obowiązywało w przypadku aut hybrydowych w ramach systemu car sharingu.

Samochody elektryczne nadal będą parkowały za darmo.

Czytaj także

Kolejna zmiana dotyczy abonamentu na parkowanie dla mieszkańców. Teraz mogą z niego korzystać osoby mieszkające przy danej ulicy lub przyległych. Od wiosny 2020 taka osoba będzie musiała też udowodnić, że płaci podatki w Lublinie.

I jeszcze jedno. Parkowanie ma być płatne do godziny 18, a nie jak obecnie do godziny 17.

Kolejne zmiany

Ratusz jednocześnie pracuje nad planem poszerzenia strefy. - Na pewno obejmie ulice w górę od al. Tysiąclecia, czyli ulicę Nadstawną i Targową - mówił Żuk.

Czytaj także

W tym planie znajduje się też wprowadzenie opłat w weekendy. Jednak ostateczne decyzje mają zapaść po konsultacjach społecznych.

Jakie podwyżki opłat za parkowanie

Podtrefa A

 • Pierwsza godzina - 3,90 zł
 • Druga godzina - 4,60 zł
 • Trzecia godzina - 5,50 zł
 • Każda następna - 3,90 zł
 • Doba - 25 zł
 • Abonament miesięczny A - 220 zł
 • Abonament półroczny A - 1 tys. zł
 • Abonament roczny A - 1 800 zł
 • Abonament do 12 miesięcy M - 150 zł
 • Abonament miesięczny N - 5 zł
 • Abonament miesięczny dla samochodów hybrydowych E - 60 zł
 • Opłata miesięczna za miejsce na wyłączność - 1000 zł

Podstrefa B

 • Pierwsza godz. - 2,50 zł
 • Druga godz. - 3 zł
 • Trzecia godz. - 3,60 zł
 • Każda następna - 2,50 zł
 • Doba - 20 zł
 • Abonament miesięczny A - 180 zł
 • Abonament półroczny A - 850 zł
 • Abonament roczny A - 1 500 zł
 • Abonament do 12 miesięcy M - 150 zł
 • Abonament miesięczny N - 5 zł
 • Abonament miesięczny dla samochodów hybrydowych E - 60 zł
 • Opłata miesięczna za miejsce na wyłączność - 700 zł

Podstrefa C

 • Pierwsza godz. - 2 zł
 • Druga godz. - 2,40 zł
 • Trzecia godz. - 2,80 zł
 • Każda następna - 2 zł
 • Doba - 15 zł
 • Abonament miesięczny A - 150 zł
 • Abonament półroczny A - 750 zł
 • Abonament roczny A - 1 300 zł
 • Abonament do 12 miesięcy M - 150 zł
 • Abonament miesięczny N - 5 zł
 • Abonament miesięczny dla samochodów hybrydowych E - 60 zł
 • Opłata miesięczna za miejsce na wyłączność - 600 zł

Opłata dodatkowa, czyli za brak biletu parkingowego lub posiadanie nieaktualnego, wyniesie 150 złotych.

Czytaj także

Jak postępować w przypadku zdarzenia lub wypadku drogowego.

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 40

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

B
B.
12 listopada, 13:25, popieram decyzję:

Przyjeżdżasz do centrum załatwić sprawę w urzędzie i nigdy nie ma miejsca. Trzeba krążyć od 15 min do nawet 1h, żeby znaleźć coś wolnego.

Bo kilkaset osób pomyślało jak ty. Przyjechać do miasta załatwić sprawę.

B
B.

Z tego co robal gada wynika że jedni przyjeżdżają do miasta posiedzieć sobie parę godzin w aucie na miejscu parkingowym - tacy blokują innym możliwość przyjechania i załatwienia ich spraw.

Odkąd wprowadzili strefę płatną parkowania przestałem jeździc do centrum. Gdyby nie spotkania raz na kwartał ze znajomymi na piwo, czy jakiś wizyta dziecka u specjalisty na Hipotecznej to w ścisłym centrum nie byłbym od lat.

G
Gość

No cóż, trzeba finansować lotnisko Żukowo. O, nowy wiceprezes jest :) Z Radomia, tam się wykazał :)

w
wilk

kiedy płatna strefa na ul. Rusałka? Czas wykończyć pozostałych handlowców !

G
Gość

W Puławach Prezydent myśli jak zwiększyć ilość miejsc parkingowych, a w Lublinie tylko o tym jak podnieść opłaty. Dziwić się, że Lublin źle wypada w rankingach dotyczących jakości życia mieszkańców

G
Gość
12 listopada, 15:25, Gość:

Panie Prezydencie niech sam da Pan przykład i jeździ do pracy autobusem! Szeroki wybór połączeń pomiędzy Lublinem i Świdnikiem, krótki czas przejazdu oraz niska cena biletów - tu nie ma się co zastanawiać! ZTM oferuje komfortowe połączenie linią nr 55, niskopodłogowe autobusy, WIFI, a przede wszystkim byłby Pan tak blisko mieszkańców i ich problemów! Myślę, że w tym ścisku i tłoku nawet ktoś by Panu miejsca ustąpił - a dojazd i powrót z pracy byłyby przyjemnością. Partycypacja, obywatelskość, ekologiczność - lepiej wizerunkowo się nie da!

A już niedługo pojawią się te "gigantyczne" parkingi "Parkuj i Jedź" oraz możliwość płacenia za liczbę przejechanych przystanków! (ze Świdnika to tylko kilkanaście - opłata wyjdzie niewielka!) Zrobi Pan to dla nas i pokaże, że się da?

Hi, hi! Boskie!

A może by tak zamieścić powyższy apel na facebookowej stronie Miłościwie nam Panującego Włodarza, na której tak ochoczo deklaruje się jako miłośnik ekologii? Ach, oczami wyobraźni widzę ten entuzjastyczny odzew...

G
Gość
12 listopada, 19:12, BMW 320:

Bardzo dobrze ! Opłaty powinny się zaczynać od 5 zł za godzinę, a abonament minimum 300 zł, bez żadnych ulg. Dodatkowo jakaś opłata za sam wjazd do centrum, powiedzmy 10 zł i wreszcie dałoby się normalnie jeździć i parkować. Jak kogoś nie stać, to niech idzie piechotą, albo jedzie rowerem.

Neokomuna w natarciu

G
Gość

No i mamy w Lublinie nowy wspaniały świat. Za darmo elektryki w car-sharing. "Wszystkie zwierzęta są sobie równe, ale niektóre są równiejsze od innych".

G
Gość

A to dobre jest - Abonament miesięczny dla samochodów hybrydowych E - 60 zł - w każdej strefie parkowania. Kto z Państwa tym jeździ?

G
Gość

I dodatkowo Kurier zamieszcza artykuł propagandowy, że w Lublinie najniższe opłaty, na dole tabeli opłat itp . Nie można wpisać komentarza. Dlaczego? Macie ludzi za idiotów . Trzecia kadencja prezydencka i nic się nie zmienia w Lublinie. Nawet przebudowa ulic to jak na złość ludziom. Zmiana tras linii autobusowych jak na złość mieszkańcom. Tunel pod Sowińskiego rozwiązałby połowę problemów z ruchem w centrum ale nie łańcuchy na chodnikach, zakazy parkowania jakieś deptaki z koszmarnymi wodotryskami za ciężka kasę i inne niepotrzebne rzeczy. Czy te wszystkie wydziały ruchu drogowego UM pomyślały chociaż o budowie jednego podziemnego parkingu w centrum.

G
Gość
12 listopada, 15:16, Gość:

Kasy miejskiej brak, czas pobrać haracz od ludzi za to że płacą podatki w tym PO-[wulgaryzm]m miasteczku

Mydła,owoców, czy ołówka nie ma gdzie kupić w tym centrum. Nie ma gdzie zaparkować. Nie każdy porusza się na hulajnodze. Wyprowadzili handel z miasta, ludzie kupują ledwo jeżdżące auta, żeby zakupów na plecach nie nosić jak się mieszka w śródmieściu to też jest ciężko egzystować. To miasto wymusza sztuczny ruch samochodowy i na tym żeruje.

G
Gość
12 listopada, 13:08, Gość:

Kiedy słyszę z ratusza "konsultacje społeczne" dostaję alergii.

Czy Państwo nie rozumieją, że prezydent, jego (bez)radni oraz miejscy urzędnicy przez podejmowane decyzję, referendum, opieszałość w wielu sprawach i lekceważenie głosu mieszkańców stracili swoją wiarygodność?

12 listopada, 13:19, Dragunov:

wybory były niedawno, co mózg się wyłączył ?

12 listopada, 15:40, Lrs:

Tak. Niech podwyższają opłaty za parkowanie w centrum gdzie i tak nie ma wolnych miejsc parkingowych zamiast budować nowe parkingi naziemne/podziemne . Te nowe parkingi mogłyby być płatne ale w rozsądniejszych cenach bo nie ma wolnych miejsc w strefach np ulica okopowa, chopina. Prywatne parkingi czy parking pod plazą są stanowczo za drogie jak na to co oferuje samo miasto.

Między Świętoduską a Lubartowską miał być parking podziemny i gdzie jest?

G
Gość
12 listopada, 16:02, BudŻet:

POziom zadłużenia tego nieszczęsnego miasta jest tragiczny. Trzeba go tedy POkryć POdwyżką opłat i POdatków POśrednich gdzie tylko sPOsobność się POjawia.

12 listopada, 16:17, Gość:

nie PO tylko PIS, tobie się popieprzyło, to pisowce dają za leżenie po 500 plus

Ludzie w Polsce zwłaszcza tu, na wschodzie, mają głodowe pensje. Przemysł leży. Same NGOy żrą kasę - nikomu to nie jest potrzebne do szczęścia. Niech te czynowniki idą do roboty, a nie dzieciom będziecie wypominać. Żeby kobiety musiały tyrać za 2200 - 2400 zyla miesięcznie to jest hańba dla tego państwa. Para butów kosztuje 200 zł. Czynsz, prąd. Idż do sklepu zobacz ceny zabawek, gier planszowych. Gdzie wyjazd na sobotę, niedziele, żeby pokazać dziecku krajobrazy, zabytki. Nie trzeba nikomu robić "prezentów" za jego kasę, najpierw podatkami obłożyli wszystko a teraz "dają". I jeszcze tego typu komentarze. Nie miałaś/ nie miałeś co dziecku dać jeść, to nie gadaj.

G
Gość
12 listopada, 19:12, BMW 320:

Bardzo dobrze ! Opłaty powinny się zaczynać od 5 zł za godzinę, a abonament minimum 300 zł, bez żadnych ulg. Dodatkowo jakaś opłata za sam wjazd do centrum, powiedzmy 10 zł i wreszcie dałoby się normalnie jeździć i parkować. Jak kogoś nie stać, to niech idzie piechotą, albo jedzie rowerem.

Zgadzam się w stu procentach. Wszyscy jeżdżą furami a mają problem żeby zapłacić 3 zł za parking. Wstyd!!!!

G
Gość
12 listopada, 13:24, lubelski przesiębiorca:

Małą rotację aut to ja widzę codziennie na parkingu za lubelskim ratuszem. Dlaczego nie jest on włączony do Strefy Płatnego Parkowania?

Czy mieszkańcy Świdnika mają tam jakieś specjalne abonamenty?

Ręka w górę, kto płaci za parking w miejscu pracy? Zastanów się co piszesz!

Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3