Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Politechnika Lubelska zajęła drugie miejsce w ogólnopolskim rankingu patentowym

Klaudia Olender
Klaudia Olender
Politechnika Lubelska znowu wiedzie prym w patentach. Urząd Patentowy RP podsumował aktywność europejskich przedsiębiorstw i jednostek badawczo-rozwojowych w zakresie innowacyjności i ochrony wynalazków i lubelska uczelnia zajęła 2 miejsce wśród podmiotów w całym kraju. Jej patent na patenty doceniły również tegoroczne Perspektywy 2020, bo i tam Politechnika Lubelska wskoczyła na podium, zajmując tym razem 1 miejsce.

Pracownicy Politechniki Lubelskiej otrzymali 118 pozytywnych decyzji o udzieleniu patentu i uplasowali się na drugim miejscu. Na pierwszym znalazł się Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny w Szczecinie, który prześcignął Politechnikę Lubelską tylko o 3 patenty. To wielki sukces lubelskich naukowców.

Najwięcej, bo 75 przyznanych patentów otrzymali pracownicy Wydziału Mechanicznego, na Wydziale Elektroniki i Informatyki wywalczono 19 rozwiązań patentowych, z kolei kilka mniej, bo 16 na Wydziale Inżynierii Środowiska.

- Politechnika Lubelska od kilku lat utrzymuje się w czołówce. Zgłaszamy bardzo dużo patentów, w 70 proc. jest to Wydział Mechaniczny i rozwiązania ściśle mechaniczne. Współpracujemy również z innymi lubelskimi uczelniami np. z Uniwersytetem Przyrodniczym, Uniwersytetem Medycznym czy z UMCS. Do takich wspólnie zgłoszonych patentów należą m.in. urządzenia i sposoby do określania warstwy wierzchniej za pomocą detektora promieniowania anihilacyjnego – mówi Maciej Nowicki, rzecznik patentowy Politechniki Lubelskiej i dodaje, że uczelnia współpracowała również z Akademią Górniczo-Hutniczą i Uniwersytetem Warszawskim w ramach dwóch wynalazków dotyczących powierzchni asfaltowych.

- Patenty udzielone są na wynalazki, które są nowe, posiadają poziom wynalazczy i nadają się do przemysłowego stosowania bez względu na dziedzinę techniki. Ta nowość musi być oczywiście nowością absolutną na całym świecie i żadne z rozwiązań nie mogą być na tyle zbliżone, żeby podważyć ten poziom wynalazczy czyli naprowadzić innego twórcę do uzyskania tego samego efektu – tłumaczy Nowicki.

Na Politechnice Lubelskiej zostały opatentowane mi.n urządzenia do plazmowania roślin; do ochrony przed wdychaniem zanieczyszczonego powietrza; urządzenie i sposób wspomagania treningu, głównie wioślarskiego i kajakarskiego; przetwornik dźwięku; urządzenia do filtrowania i odzysku ciepła ze spalin odprowadzanych kominem oraz narzędzie do walcowania poprzecznego odkuwek kul.

- Mamy też patenty np. z Wydziału Elektrotechniki i Informatyki, których współtwórcami byli studenci i doktoranci, laureaci konkursu „student wynalazca”. Do tego typu patentów należy m.in transformator z magazynem bezwładnościowym i sposób jego sterowania – dodaje Nowicki.

Z kolei do wynalazków opatentowanych i wyprodukowanych należą m.in. urządzenia do obróbki plastycznej metali.
Oprócz tego Politechnika Lubelska udzieliła licencji na jedno rozwiązanie na walcarkę skośną. Twórcą tego patentu jest grupa naukowców z Wydziału Mechanicznego PL, do której należy m.in. nowy rektor uczelni prof. Zbigniew Pater.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Archeologiczna Wiosna Biskupin (Żnin)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski