Posłowie po spotkaniu z zarządem PZL-Świdnik. Poseł KO: - Bez rządowych zamówień spółkę czekają duże problemy

Piotr Nowak
Piotr Nowak
archiwum
Posłowie wizytowali PZL-Świdnik. Rozmawiali z zarządem o problemach, w które wpadła spółka z powodu pandemii koronawirusa.

Dwa tygodnie temu zarząd PZL-Świdnik ogłosił plan zwolnienia około 200 osób, głównie pracowników z umowami czasowymi, zatrudnianych przez firmy zewnętrzne lub z uprawnieniami emerytalnymi. Związkowcy obawiają się o przyszłość swojej spółki, dlatego poprosili o pomoc posłów z Lubelskiego Zespołu Parlamentarnego. Tworzą go głównie politycy opozycji. W poniedziałek spotkali się z zarządem PZL-Świdnik.

- Członkowie zarządu przewidują, że jeśli spadek zamówień z sektora cywilnego będzie trwał od 1,5 roku do 2 lat, to jeśli nie dojdzie do interwencji w postaci zamówień, kontraktów realizowanych przez polski rząd, spółkę PZL-Świdnik czekają bardzo duże problemy – mówi Michał Krawczyk, poseł Koalicji Obywatelskiej i przewodniczący LZP.

Kłopoty producenta śmigłowców to efekt spadku zamówień z sektora prywatnego. To z kolei jest wywołane problemami finansowymi firm spowodowanymi epidemią koronawirusa.

- W sytuacji, kiedy spadają zamówienia z sektora prywatnego, a tak się dzieje w tym momencie, te zamówienia kompensowane są zleceniami rządowymi. Dzieje się tak po to, żeby takie spółki jak PZL-Świdnik mogły w takiej sytuacji sobie poradzić i nie zostać zmuszone do redukcji zatrudnienia

- wyjaśnia Krawczyk. Winą za problemy podlubelskiego zakładu opozycja obarcza rząd.

- Niezrealizowane od wielu lat obietnice skutkują tym, że w sytuacji pogarszającej się koniunktury dochodzi do problemów w zakładzie – dodaje poseł KO.

Spotkanie polityków z zarządem trwało ponad trzy godziny. Ze strony opozycji wzięli w nim udział, poza Krawczykiem, Krzysztof Grabczuk i Marta Wcisło z KO, Jacek Czerniak z klubu parlamentarnego Lewicy oraz Jan Łopata z PSL. Razem zapowiadają, że będą zabiegać w rządzie o to, żeby Lubelszczyzna dostała więcej pieniędzy na wyjście z kryzysu spowodowanego przez epidemię.

Czekają na Perkoza
W spotkaniu z zarządem PZL wzięło też udział trzech parlamentarzystów PiS. Wśród nich Artur Soboń, sekretarz stanu w Ministerstwie Aktywów Państwowych. Poseł przypomina, że spółka realizuje rządowy kontrakt za 1,6 mld zł na śmigłowce morskie AW101 i kolejny kontrakt na modernizację czterech śmigłowców W-3. W ramach walki z kryzysem spółka otrzymała blisko 18 mln zł dofinansowania z Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych. Wsparcie obejmie wynagrodzenia pracowników za maj, czerwiec i lipiec.

- Zamówienia rządowe były i będą - zaznacza Artur Soboń. Spotkanie Lubelskiego Zespołu Parlamentarnego z zarządem nazywa „kursem wyrównawczym dla opozycji”. - Posłowie opozycji dowiedzieli się o wynikach spółki, przetargach i poznali inną perspektywę. Myślę, że było to pouczające spotkanie – mówi Soboń i deklaruje gotowość zorganizowania podobnych spotkań dla polityków w LW Bogdanka i Grupie Azoty „Puławy”.

15 maja zarząd spółki wydał komunikat, w którym mowa jest m.in. o zaprzestaniu produkcji śmigłowców Sokół. Związkowcy obawiają się, że to sprowadzi zakład do roli podwykonawcy dla koncernu Leonardo.

- Koncern podjął decyzję o stopniowym wycofywaniu wsparcia dla Sokoła na rzecz jego następcy – AW139. To efekt niewywiązania się polityków PiS z obietnic złożonych przed pięciu laty. Na 70-lecie powstania możemy zostać ze zmniejszoną załogą i bez produktu finalnego

- mówi Piotr Sadowski, przewodniczący Związku Zawodowego Inżynierów i Techników.

- Straszenie załogi, wzbudzanie niepokoju, że nie będzie pracy, jest niepotrzebne - zastrzega Artur Soboń, poseł PiS.

Szansą dla Świdnika mógłby być program Perkoz. Chodzi o plan pozyskania przez MON 32 wielozadaniowych śmigłowców wsparcia, które miałyby zastąpić leciwe Mi-2 i służyć do rozpoznania, transportu żołnierzy i sprzętu. Inspektorat Uzbrojenia rozpoczął dialog techniczny w tej sprawie. Swoją ofertę przedstawi zapewne też PZL-Świdnik.

- Jeśli PZL-Świdnik wygra przetarg, ale polski rząd nie postawi warunku, że produkt finalny ma powstawać w Polsce, to zakład może zostać sprowadzony do roli podwykonawcy podzespołów - zastrzega związkowiec.

iPolitycznie - 300 milionów Putina by skorumpować Świat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski
Dodaj ogłoszenie