Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Potrzebne są próbki głosu. Lubelska firma przygotowuje innowacyjną terapię dla osób z wadami wymowy

Gabriela Bogaczyk
Gabriela Bogaczyk
Unsplash.com
Badacze muszą zebrać kilka tysięcy próbek głosu. Wszystko po to, aby stworzyć skuteczny system leczenia zaburzeń mowy przy wykorzystaniu interaktywnych gier. Terapia będzie dedykowana osobom z takimi problemami jak seplenienie, jąkanie czy afazja.

- Z racji tego, że dostęp do próbek dźwięku jest utrudniony z powodu na zamknięcia szkół, opracowaliśmy specjalną aplikację na telefon o nazwie Słowik, dzięki której każdy może się nagrać. Nagranie takiej próbki zajmuje do 2 minut. Należy przeczytać około 60 słów. To nie są trudne wyrazy, ale zostały specjalnie dobrane, aby wychwycić najczęstsze błędy – wyjaśnia Jakub Partyka, prezes Industi.

Lubelska firma wraz z zespołem naukowców pracuje nad innowacyjnym urządzeniem do terapii wymowy. Chodzi o wkładkę do ust, która będzie analizować ruchy języka pacjenta. Następnie impulsy z czujników przekazywane zostaną do ipada. - Terapia odbywać się będzie przy wykorzystaniu gier i zadań do wykonania. Jednocześnie pacjenci w słuchawkach będą poddawać się terapii i uczyć wymowy głosek – opisuje Partyka.

Projekt uzyskał wsparcie z Narodowego Centrum Badań i Rozwoju na kwotę 4 mln złotych. Virtual Speech Therapy System w oparciu o analizę głosu i artykułowania ma zidentyfikować wadę wymowy oraz wybrać spersonalizowaną formę terapii leczenia przy wykorzystaniu interaktywnych gier. System zapewni również bieżącą informację zwrotną o postępach pacjenta.

- Te próbki głosu potrzebne są do opracowania algorytmu za pomocą sztucznej inteligencji, która na ich podstawie będzie analizować wybrane głoski w słowach i „uczyć się”, co jest prawidłową albo nieprawidłową wymową. Jeżeli próbek będziemy mieć kilka tysięcy, to ryzyko popełnienia błędu jest mniejsze, a terapia precyzyjniejsza – dodaje prezes spółki Industi.

Innowacyjny system będzie dedykowany osobom z takimi problemami jak seplenienie, jąkanie czy afazja. Pacjenci z wadami wymowy, którzy oddadzą teraz próbkę swojego głosu, będą mogli wziąć potem udział w bezpłatnych testach urządzenia.

Więcej informacji znajdziesz pod linkiem tutaj.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski