MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Pożary w lubelskich lasach. Co jest najczęstszą przyczyną?

Anna Paszkowska
Anna Paszkowska
Pożar lasu w miejscowości Wiski (gm. Tuczna, pow. bialski).
Pożar lasu w miejscowości Wiski (gm. Tuczna, pow. bialski). Komenda Miejska Państwowej Straży Pożarnej w Białej Podlaskiej
Słońce, temperatura powyżej 20 stopni Celsjusza, pogoda sprzyja spacerom po lesie. Niestety, strażacy wyjeżdżali do pożarów, które były spowodowane zaprószeniem ognia.

W tym roku maj przywitał nas słoneczna pogodą, a to zachęca do wyjazdów nad wodę oraz spacerowania po lesie. Niskie opady, i mocny wiatr przekładają się na zagrożenie pożarowe. Niestety w ostatnim czasie strażacy wyjeżdżali do pożarów w lesie. Ich powodem było zaprószenie ognia.

Jak informuje dyżurny Wojewódzkiego Stanowiska Koordynacji Ratownictwa w Lublinie od poniedziałku (22 maja) do środy strażacy z regionu interweniowali 6 razy. W mundurowi walczyli z ogniem lasów i ściółki w powiatach: bialskim, biłgorajskim, puławskim, opolskim i parczewskim.

W ubiegłym tygodniu doszło do pożaru lasu w miejscowości Wiski (gm. Tuczna, pow. bialski), pożarem zostało objęte około 7,5 ha powierzchni lasu. Jak podaje straż, prawdopodobną przyczyna pożaru było podpalenie.

- Podatność lasów na pożar zależy przede wszystkim od warunków pogodowych. Wpływają one na wilgotność ściółki, której spadek poniżej 28% znacznie zwiększa podatność na zapalenie ściółki. Las jest doskonałym materiałem palnym. Jednak, aby powstał pożar potrzebne jest źródło ognia - informuje komisarz Anna Kamola, rzeczniczka prasowa KWP w Lublinie.

Policja podaje, że statystycznie ponad 90 proc. wszystkich pożarów w lasach spowodowanych jest działalnością człowieka. Najczęstszymi przyczynami pożarów lasów są: ogniska palone w pobliżu lasów, porzucone niedopałki papierosów, niedogaszone zapałki, wypalanie traw, iskry z pojazdów szynowych, umyślne podpalenia.

- Pamiętaj, ogień jest niebezpieczny nie tylko dla lasu, ale również dla jego mieszkańców. Szczególnie dla młodych zwierząt: drobnych ssaków, płazów, gadów czy owadów, które nie są w stanie uciec przed płomieniami - przestrzega komisarz Kamola.

Jak wygląda sytuacja w Lasach Państwowych w Lublinie?

- Wilgotność ściółki jest mierzona kilka razy dziennie, aktualne zagrożenie pożarowe jest małe lub średnie - informuje Anna Sternik, rzecznik prasowy Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Lublinie.

Obecnie nie ma powodu do zamknięcia wejść do lasów.

od 7 lat
Wideo

Jak politycy typują wyniki polskiej reprezentacji?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski