Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Przebudowa placu Litewskiego. Fundamenty cerkwi będą widoczne

Małgorzata Szlachetka
Sobór pw. Podwyższenia Krzyża Świętego na pocztówce z 1922 r. Lublinianie postrzegali go wówczas jako znak obecności zaborcy
Sobór pw. Podwyższenia Krzyża Świętego na pocztówce z 1922 r. Lublinianie postrzegali go wówczas jako znak obecności zaborcy Zbiory WBP. im. Łopacińskiego w Lublinie
Odnalezione relikty fundamentów cerkwi ratusz chce uwidocznić na nowym Litewskim. To nie podoba się współautorowi projektu przebudowy.

***
Matura 2016. Matematyka. Podstawowy i rozszerzony poziom (ARKUSZE, ZADANIA, ODPOWIEDZI)
***

- Chcemy pokazać, że na pl. Litewskim była cerkiew. Zdecydowaliśmy się na odsłonięcie części fundamentów. O tym, w jakiej formie to nastąpi, zdecyduje projektant placu - zapowiedział w środę Krzysztof Żuk, prezydent Lublina.

Przebudowa placu Litewskiego i przystankowy problem

Być może fundamenty soboru pw. Podwyższenia Krzyża Świętego znajdą się pod szklaną płytą, po której przechodnie będą mogli chodzić. - Takie działania nie byłyby w kolizji z istniejącą dokumentacją i nie wymagałyby zmiany projektu - dodał Żuk. Ratusz zapewnia też, że dodatkowe prace nie spowodują przedłużenia przebudowy pl. Litewskiego.

Tymczasem architekt Jacek Ciepliński, współautor projektu przebudowy placu, nie jest zwolennikiem odsłaniania odkrytych fundamentów. - To, co zostało odsłonięte, nie jest na tyle ciekawe, aby było warte eksponowania. Jedyne możliwe miejsce to kładka szerokości 5 metrów między dwoma fontannami, ale szkło jest śliskie, a przecież to przejście może być mokre od wody z fontanny - tłumaczy Jacek Ciepliński. - Po drugie, nasi przodkowie tę cerkiew kiedyś rozebrali i trzeba to uszanować - przypomina architekt.

Sposób uwidocznienia reliktów cerkwi będzie musiał zaakceptować wojewódzki konserwator zabytków. - Fundamenty soboru są jeszcze w trakcie odkrywania, na ten moment widać, że najlepiej zachowały się relikty fundamentów wieży - zauważa Dariusz Kopciowski, wojewódzki konserwator zabytków.

Przebudowa placu Litewskiego. Archiwum Państwowe w Lublinie bada dokumenty znalezione na budowie

Co jeszcze odkryli archeolodzy na pl. Litewskim? Np. denary jagiellońskie, relikty drewnianego budynku, cztery pochówki związane z cmentarzem, który był przy kościele oo. Bonifratrów, a z okresu II wojny światowej m.in. trzy niemieckie hełmy, fragment karabinu maszynowego, łuski i naboje, ale też butelki po niemieckim winie.

Plac Litewski: Tłumy lublinian uczciły Święto Konstytucji 3 Maja [DUŻO ZDJĘĆ I WIDEO]
Święto strażaków sprzed 42 lat na ZDJĘCIACH
Juwenalia 2016 w Lublinie. Korowód rozpocznie studenckie święto (PROGRAM)
Majówka w Nałęczowie z zabytkowymi autami (ZDJĘCIA)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski