MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Przenieś się w czasie. Pełna uroku wieś Kopanina Kamieńska uwieczniona na archiwalnych fotografiach. Zobacz

Anna Paszkowska
Kopanina Kamieńska, widok od północnego-wschodu na drogę dojazdową do wsi, fot. A. Wojciechowski, 1985 r.
Kopanina Kamieńska, widok od północnego-wschodu na drogę dojazdową do wsi, fot. A. Wojciechowski, 1985 r. Lubelski Wojewódzki Konserwator Zabytków/Facebook
Początek wsi Kopanina Kamieńska datuje się na 1899 r. i jej nazwa związana jest z dawnym folwarkiem istniejącym na tym terenie. Obszar należał do dóbr rządowych Kamień.

- W 1815 r. kupił go Kazimierz Brzozowski z Warszawy, starościc Ożarowski. Po nim od 1842 r. posiadał go jego syn Walerian Brzozowski, od 1865 Julian Roesler, w 1879 r. Domaszewscy. W 1880 r. dobra Kamień zakupił Ludomir Cywiński, jednak na skutek zadłużenia majątku w 1900 r. teren folwarku Kopanina wystawiono na publiczną licytację, a ziemię wykupili chłopi pochodzący w większości ze wsi Kamień poprzez pośrednictwo Banku Włościańskiego. Bank ten udzielał kredytów na kupno ziemi z parcelacji. Pomiarów geodezyjnych dokonano w 1899 r. i podzielono między 44 przyszłych użytkowników. Rok 1899 r. jest faktyczną data powstania wsi - wyjaśnia Lubelski Wojewódzki Konserwator Zabytków.

Zobacz archiwalne fotografie. Kliknij w przycisk „zobacz galerię” i przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE.

W 1905 r. na terenie wsi w 10 chałupach zbudowanych z drewna żyło 38 mieszkańców wyznania rzymsko-katolickiego. W czasie I wojny światowej osada znajdowała się w strefie frontu, ale na szczęście nie uległa zniszczeniu. W 1921 r. wieś liczyła 145 mieszkańców, a liczba domów wzrosła do 23 budynków mieszkalnych.

Dom Franciszka Markiewicza stał się szkołą jednoklasową czterooddziałową przeniesioną z Wojciechowa. W 1936 r. szkoła została przeniesiona do Kępy Piotrawińskiej.

- Układ przestrzenny wsi to rzędówka z chałupami ustawionymi kalenicowo przy gościńcu wzdłuż jednej linii, z regularnym układem pół biegnących równolegle do drogi Kamień – Wrzelowiec i regularną siecią drożną - poinformował Lubelski Wojewódzki Konserwator Zabytków.

Źródło: Lubelski Wojewódzki Konserwator Zabytków/Facebook

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Tragiczne zdarzenie na Majorce - są zabici i ranni

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski