Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Przenieś się w czasie. Zobacz Piotrawin na archiwalnych fotografiach

OPRAC.: Anna Paszkowska
Plebania, kościół i dwór z folwarkiem z lotu ptaka, fot. Bobiński. okres międzywojenny.
Plebania, kościół i dwór z folwarkiem z lotu ptaka, fot. Bobiński. okres międzywojenny. Lubelski Wojewódzki Konserwator Zabytków/Facebook
Piotrawin to wieś położona w powiecie opolskim, w gminie Łaziska. Jej początki sięgają IX – X w. i wiążą się z terenem obecnego zespołu kościelnego i dworu. Zobacz archiwalne fotografie osady.

Badania archeologiczne wskazują, że początki osadnictwa we wsi sięgają już IX – X w. i wiążą się z terenem obecnego zespołu kościelnego i dworu. W okolicy tych zespołów w dalszych latach wykształciło się rozplanowanie osady. Piotrawin w tym miejscu istnieje od ok. XV – XVI w.

Zobacz archiwalne fotografie z lat 1983 i 1986 r. Kliknij w przycisk "zobacz galerię" i przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE.

Położenie miejscowości Piotrawin

Od zachodu wieś graniczy z Wisłą, od północy z miejscowością Kamień, od wschodu z lasami państwowymi, a od południa z Kaliszanami-Kolonią

- Wg tradycji pierwszy kościół p.w. św. Tomasza Apostoła w Piotrawinie, znajdujący się w tym samym miejscu co obecny, istniał przed 1076 r. Po kanonizacji św. Stanisława w 1253 r. dodano jego imię jako drugie wezwanie. Kościół ten ok. 1440-1443 został przeniesiony do Biskupic i istniał tam do 1730 r. a w Piotrawinie na jego miejscu zbudowano w l.1440-41 nowy, ceglany kościół ufundowany przez Zbigniewa Oleśnickiego, istniejący do dziś - przekazał Lubelski Wojewódzki Konserwator Zabytków.

Wraz z kościołem powstała kaplica p.w. Św. Stanisława usytuowaną w południowo-zachodniej części cmentarza przykościelnego.

- W latach 1770-72 z inicjatywy biskupa Kajetana Sołtyka architekt Ferdynand Nax zaczął przygotowywać budowę bazyliki. W tym celu przywieziono gotowe kapitele i bazy kolumn i rozpoczęto budowę fundamentów. Jednak po zesłaniu bpa Sołtyka wszystko przerwano. 38 szt. pozostałych części kamiennych kolumn przetrwało częściowo do dziś przy kościele - dodaje konserwator.

W 1798 r. w narożniku przykościelnego cmentarza wybudowano dzwonnicę. Zabytkowa plebania powstała w 1904 r. Z zespołem kościelnym sąsiaduje dworek, który prawdopodobnie powstał w pierwszej połowie XIX w. Po II wojnie światowej zniszczeniu uległo całe północne skrzydło dworu i nigdy nie odbudowane.

źródło: Lubelski Wojewódzki Konserwator Zabytków

od 7 lat
Wideo

Uwaga na Instagram - nowe oszustwo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski