Przenieś się w czasie. Zobacz Piotrawin na archiwalnych fotografiach

OPRAC.: Anna Paszkowska
Plebania, kościół i dwór z folwarkiem z lotu ptaka, fot. Bobiński. okres międzywojenny.
Plebania, kościół i dwór z folwarkiem z lotu ptaka, fot. Bobiński. okres międzywojenny. Lubelski Wojewódzki Konserwator Zabytków/Facebook
Piotrawin to wieś położona w powiecie opolskim, w gminie Łaziska. Jej początki sięgają IX – X w. i wiążą się z terenem obecnego zespołu kościelnego i dworu. Zobacz archiwalne fotografie osady.

Badania archeologiczne wskazują, że początki osadnictwa we wsi sięgają już IX – X w. i wiążą się z terenem obecnego zespołu kościelnego i dworu. W okolicy tych zespołów w dalszych latach wykształciło się rozplanowanie osady. Piotrawin w tym miejscu istnieje od ok. XV – XVI w.

Zobacz archiwalne fotografie z lat 1983 i 1986 r. Kliknij w przycisk "zobacz galerię" i przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE.

Położenie miejscowości Piotrawin

Od zachodu wieś graniczy z Wisłą, od północy z miejscowością Kamień, od wschodu z lasami państwowymi, a od południa z Kaliszanami-Kolonią

- Wg tradycji pierwszy kościół p.w. św. Tomasza Apostoła w Piotrawinie, znajdujący się w tym samym miejscu co obecny, istniał przed 1076 r. Po kanonizacji św. Stanisława w 1253 r. dodano jego imię jako drugie wezwanie. Kościół ten ok. 1440-1443 został przeniesiony do Biskupic i istniał tam do 1730 r. a w Piotrawinie na jego miejscu zbudowano w l.1440-41 nowy, ceglany kościół ufundowany przez Zbigniewa Oleśnickiego, istniejący do dziś - przekazał Lubelski Wojewódzki Konserwator Zabytków.

Wraz z kościołem powstała kaplica p.w. Św. Stanisława usytuowaną w południowo-zachodniej części cmentarza przykościelnego.

- W latach 1770-72 z inicjatywy biskupa Kajetana Sołtyka architekt Ferdynand Nax zaczął przygotowywać budowę bazyliki. W tym celu przywieziono gotowe kapitele i bazy kolumn i rozpoczęto budowę fundamentów. Jednak po zesłaniu bpa Sołtyka wszystko przerwano. 38 szt. pozostałych części kamiennych kolumn przetrwało częściowo do dziś przy kościele - dodaje konserwator.

W 1798 r. w narożniku przykościelnego cmentarza wybudowano dzwonnicę. Zabytkowa plebania powstała w 1904 r. Z zespołem kościelnym sąsiaduje dworek, który prawdopodobnie powstał w pierwszej połowie XIX w. Po II wojnie światowej zniszczeniu uległo całe północne skrzydło dworu i nigdy nie odbudowane.

źródło: Lubelski Wojewódzki Konserwator Zabytków

"Goprowcy" pokazali "centrum dowodzenia na kołach" i drony

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski
Dodaj ogłoszenie