Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Przy Racławickich odkopali relikty dawnej bramy do miasta. Roboty drogowe zostały wstrzymane

Artur Jurkowski
Artur Jurkowski
Łukasz Kaczanowski
O tym, że była - wiedzieli archeolodzy i służby ochrony zabytków. Nie byli jednak pewni dokładnej lokalizacji. Pozostałości bramy do miasta w linii murów obronnych Lublina odkryli drogowcy podczas prac związanych z przebudową Al. Racławickich.

- To odkrycie wyjątkowej rangi – nie ma wątpliwości Dariusz Kopciowski, wojewódzki konserwator zabytków w Lublinie.
Chodzi o bramę wjazdowa do Lublina, która znajdowała się w IV linii murów obronnych miasta. Na jej pozostałości natrafili pracujący przy przebudowie Al. Racławickich.

- W trakcie wykonywania robót budowlanych powiązanych z wymianą nawierzchni ulic: Krakowskiego Przedmieścia, Lipowej i Al. Racławickich, w centralnej części skrzyżowania odsłonięto kolejny intrygujący obiekt – informują służby ochrony zabytków.

Wstępnie został on zidentyfikowany jako relikt dawnej miejskiej bramy. - Choć o przebiegu miejskich obwałowań, w skład której wchodziła brama „na szańcach” wiemy dzięki źródłom ikonograficznym, lecz dokładana jej lokalizacja dotychczas nie została ustalona – przypomina Kopciowski.

Archeolodzy zakładali do tej pory, że brama znajdowała się bliżej wylotu Krakowskiego Przedmieścia. Miały na to wskazywać rezultaty poprzednich prac archeologicznych podczas których natrafiono na fragment narożnika niezidentyfikowanego budynku.
- Teraz domyślamy się, że wystawiona na początku XVII w. brama usytuowana była bliżej Al. Racławickich. Odsłonięty w trakcie obecnych robót obiekt zachował się w postaci dwóch uszkodzonych wapiennych odcinków muru. Ustalono, że jeden z nich był częściowo oblicowany i posiadał niewielkich rozmiarów przyporę lub ryzalit – wskazuje Kopciowski.

Służby ochrony zabytków nakazały przeprowadzenie dodatkowych prac archeologicznych przy odkrytych pozostałościach bramy. - Prace drogowe na tym obszarze zostały wstrzymane do odwołania – informuje Justyna Góźdź z biura prasowego ratusza.

- W najbliższej przyszłości planowane jest przeprowadzenie interwencyjnych badań wykopaliskowych, które pozwolą dokładnie ustalić funkcję, konstrukcję i chronologię odkrytej budowli - zapowiada Kopciowski. I precyzuje, że te prace mogą potrwać kilka dni, ale nie powinny spowodować dużego przestoju w przebudowie Al. Racławickich.

To koleje wstrzymanie prac w związku z koniecznością przeprowadzenia badań archeologicznych. Wcześniej związane były z dwoma znaleziskami przy ul. Lipowej: kośćmi ludzkimi (prawdopodobnie z XVII wieku) oraz fragmentami dawnych fortyfikacji miasta.

Od poniedziałku drogowcy zaczną prace na ul. Lipowej na odcinku od Chopina do wysokości bramy na cmentarz (połowa jezdni od strony ul. Chopina będzie zamknięta, ruch w obu kierunkach będzie odbywał się pozostałą częścią drogi). – Jest wysokie prawdopodobieństwo, że na tym odcinku również dojdzie do ujawnienia reliktów po dawnych obwarowaniach Lublina – twierdzi Kopciowski.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski