Ratusz ma nowy projekt „konstytucji planistycznej” dla Lublina. Będą znowu konsultacje

Artur Jurkowski
MDRON.PL
I w zasadzie wszystko już jasne. Ratuszowi planiści przedstawili jak widzą przyszłość górek czechowskich, gdzie powstanie nowy cmentarz komunalny i co z nowym odcinkiem Trasy Zielonej.

- Na górkach czechowskich nie planuje się zabudowy wysokościowej, nie będzie tam wielkich wieżowców, nie powstanie Manhattan. O takich pomysłach trzeba zapomnieć - stwierdził Krzysztof Żuk, prezydent Lublina.

We wtorek ratusz przedstawił, jak planiści widzą przyszłość poligonu na Czechowie. Ale nie tylko. Urzędnicy zaprezentowali projekt „konstytucji planistycznej” miasta, czyli „Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego Lublina”.

Choć nazwa na to nie wskazuje, to jednak rola tego dokumentu dla miasta jest olbrzymia. Jest on podstawą do opracowywania miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego.

A te rozstrzygają m.in., czy działka, której jesteśmy właścicielem (lub którą chcemy kupić), może być zabudowana, czy musi np. pozostać terenem rolniczym, gdzie mają powstać nowe osiedla, a gdzie parki.

- Zdaję sobie sprawę z emocji, jakie towarzyszą dyskusji o górkach czechowskich - mówił Żuk.

Skąd te emocje? Przypomnijmy. Spółka TBV, właściciel mający ok. 105 hektarów poligonu, chce wybudować tam bloki oraz park. Aby powstały te pierwsze, ratusz musi się zgodzić na zmiany planistyczne. I częściowo magistrat idzie na rękę inwestorowi.

- Na 30 procentach poligonu, gdzie do tej pory już można było wybudować obiekty komercyjne, komercyjno-usługowe i rekreacyjne, dopuszczamy zabudowę mieszkaniową i mieszkaniowo-usługową - wskazywał Żuk.

TBV oczekiwało więcej. - Nie chodziło tylko o redefiniowanie funkcji terenów przeznaczonych pod inwestycje, ale powiększenie ich o 10 hektarów - przypominał Wojciech Dzioba, prezes TBV.

I dodawał: - Poprosimy miasto o rozmowy, bo integralną częścią naszej koncepcji jest budowa parku, z którego mogliby korzystać wszyscy mieszkańcy Lublina.

Mieszkania mogłyby stanąć na terenie trzech enklaw od strony ul. Poligonowej i jednym od Koncertowej.

- Na wysokości osiedla TOR nie będzie żadnych bloków. Wzdłuż Koncertowej ma powstać strefa buforowa zieleni o szerokości ok. 30 metrów - precyzowała Małgorzata Żurkowska, z-ca dyrektora Wydz. Planowania UM Lublin.

- Bloki od strony Poligonowej miałyby po ok. 6-7 pięter, od strony ul. Koncertowej ich wysokość odpowiadałaby istniejącej już zabudowie - dodał Żuk.

Nowy miejski cmentarz powstanie na Czechowie w rejonie ul. Bohaterów Września, grzebowisko dla zwierząt przy ul. Torowej.

Nowy odcinek Trasy Zielonej, czyli Lubelskiego Lipca ’80 będzie drogą lokalną (a nie dwujezdniową) obsługującą osiedla na Czubach.

Studium zostanie wyłożone do publicznego wglądu od 21 marca.

POLECAMY PAŃSTWA UWADZE:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Komentarze 403

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

e
ekonomista
Prezydent Zuk, ktory w bodajze 2011r chetnie wypowiadal sie na temat negocjacji i porozumienia z poprzednim wlascicielem terenu (nie doszlo do skutku ale bylo wiadomo co konkretnie i oficjalnie developer oferuje) teraz nabral wody w usta i nic nie mowi. Za to forsuje sie pomysl developera jak swoj wlasny, nie patrzac na opinie organow doradczych, trendy europejskie, jakosc powietrza w Lublinie, protesty mieszkancow Czechowa i sasiadow terenu, marginalizujac wniesione do Studium uwagi.
Moze znajdzie sie jednak ktos odwazny w Kurierze Lubelskim i zareaguje na sygnaly mieszkancow, bo to chyba dla mieszkancow glownie gazeta ? w 2011 r jakos mozna bylo bardziej obiektywnie pisac o Gorkach.
e
ekonomista
a moze policzmy sobie: cena 1 ha gruntu pod zabudowe mieszkaniowa na polnocy Gorek (ulica np Raginisa) to ok 3 mln pln, mozna sprawdzic w przetargach na sprzedaz dzialek przez UM, 0,10 ha za ok 300 tys. 105 ha terenu Gorek kupione zostalo przez TBV wg raportu finansowego Echo Inwestment za ok 36 mln (zakladamy ze raport nie klamie). jesli dojdzie do zmiany funkcji na mieszkaniowa 30 ha terenu to jego wartosc rynkowa podskoczy do min 90 milioniow - 30 ha x 3 miliony. Ponad 50 "baniek" zysku tylko na zmianie dokumentu planistycznego o co developer tak zaciekle walczy, a jeszcze zostaje 70 ha zieleni. Nie mozna doprosic sie od ratusza slowa na temat umowy z deweloperem, co miasto dostanie w zamian za ten chojny prezent. Developer obiecuje nam park, fajnie ale gdzie mamy to zapisane ? na fejsbuku ?
d
ddd
Jakis moderator powinien troli banować
a
anita
niestety ponownie zarzygał forum develo-treścią. Ciąg dalszy kompromitacji tej pazernej firemki, która może sobie na takie wybryki pozwolić, bo kupuje reklamy u der-kurierka.
l
lube
Cały Czechów jest za powstaniem Parku 700-lecia !!!
G
Gość
Pseudo obrońcom prywatnego terenu próbującym zablokować powstanie zielonego parku w dzielnicy Czechów już dziękujemy
a
anonim
nie wymiękajcie
z
zozula
Pora zrobić porządek z tymi nieszczęsnymi górkami
m
mc
Aktualne plany pozwalają właścicielowi terenu na zabudowanie 30 hektarów, tyle, że zamiast mieszkań może budować wielką galerię. Robienie mu na złość na zasadzie "nie bo nie" to czysta głupota. Jeśli chce budować mieszkania to trzeba mu na pozwolić. Zawsze to kolejne miejsca pracy i nowe mieszkania, których wciąż buduje się zbyt mało w porównaniu do innych miast.
.
Zwolenników utworzenia parku na górkach jest znacznie więcej niż przeciwników. Nie ma tu nawet o czym dyskutować. W pełni popieram prezydenta Żuka, który chce, żeby górki wreszcie zaczęły służyć mieszkańcom.
m
mieszkaniec
Koncepcja żeby 30% oddać pod zabudowę a te najcenniejsze tereny zostawić zielone i na części z nich urządzić park dla mieszkańców, wg mnie bardzo dobra.
M
Mauer
Naprawdę kogoś dziwi, że mieszkańcy wolą urządzony park od tego chlewiku co jest teraz na górkach? szanujmy się. Trzeba być zacietrzewionym bałwanem, żeby podważać wyniki tego badania i wmawiać wszystkim, że ludzie marzą o zaroślach zamiast alejek czy traktów pieszych.
.
Teren byłego poligonu to wielkie śmietnisko służące jedynie pijaczkom i młodzieży która chce zrobić libację na świeżym powietrzu. O wiele lepszy byłby zielony park od tego co jest teraz.
m
mama
Górki to obraz nędzy i rozpaczy
P
Profesor Ewa
Profesor Ewa Trzaskowska z Katedry Przyrodniczych Podstaw Architektury Krajobrazu KUL wyraziła już swoją opinię na temat zabudowy tego terenu: "Będziemy oddychać z większym trudem i cierpieć na astmę i alergię. Strat nie odczujemy za miesiąc lub dwa, ale w dłuższej perspektywie będziemy tego żałować." (cytat z lublin.wyborcza.pl/lublin/1,48724,20110074,spolecznicy-i-naukowcy-w-obronie-gorek-czechowskich-osiedlowy.html#ixzz49GUji1HY). Podobną opinię przedstawił Prof. Michał Kaszewski, kierownik Zakładu Meteorologii i Klimatologii UMCS i "zaznaczył, że zabudowa Górek Czechowskich spowoduje nieodwracalne w skutkach zablokowanie dopływu powietrza do miasta. - Dzięki temu terenowi mamy swobodny dopływ chłodnego powietrza z północy. Górki pełnią bowiem rolę naturalnego klina nawietrzającego miasto. Zabudowanie terenu może pogorszyć warunki aerosanitarne na obszarze całego Lublina. W mieście będzie cieplej i bardziej duszno - mówił na konferencji naukowiec."
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski