Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Remont w Państwowym Muzeum na Majdanku. Chodzi o renowacje Mauzoleum

Adrianna Romanek
Adrianna Romanek
Renowacja jednego z najbardziej rozpoznawalnych pomników upamiętniających ofiary II wojny światowej. Na erenie Państwowego Muzeum na Majdanku rozpoczyna się renowacja Mauzoleum.

Remont pomnika Mauzoleum

Remont pomnika Mauzoleum Pomnikiem-Bramą oraz Drogą Hołdu i Pamięci, tworzy Pomnik Walki i Męczeństwa. Założenie architektoniczne z 1969 roku jest poświęcone ofiarom niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego na Majdanku. We wnętrzu Mauzoleum znajdują się prochy ofiar KL Lublin odnalezione na terenie byłego obozu po jego likwidacji w 1944 roku. Renowacje mają rozpocząć się od zabezpieczenia prochów na czas trwania prac przy pomniku.

- W ramach remontu wymienione zostanie pokrycie dachowe Mauzoleum wraz ze świetlikiem. Oczyszczone i poddane konserwacji będą powierzchnie betonowe kopuły i fryzu z napisem „Los nasz dla was przestrogą”. Wymienione lub naprawione zostaną również m.in. chodniki i schody będące elementami upamiętnienia. Ponadto prace obejmą otoczenie pomnika - zapowiada Agnieszka Kowalczyk-Nowak, rzecznik prasowy Państwowego Muzeum na Majdanku.

Dodatkowo wymienione zostaną płyty na placach w pobliżu Mauzoleum oraz schody prowadzące od pomnika do krematorium.

- Mauzoleum nie było dotychczas kompleksowo remontowane. Ze względu na duży zakres prac oraz wrażliwy charakter obiektu remont jest przewidziany na 14 miesięcy- dodaje Kowalczyk-Nowak.

Zakończenie planowane jest na sierpień 2024 roku. W czasie trwania prac pomnik będzie niedostępny dla zwiedzających.

- Kolejne etapy remontu mogą powodować utrudnienia w dojściu do krematorium oraz pomnika upamiętniającego ofiary akcji „Erntefest” przy rowach egzekucyjnych - zaznacza rzecznik.

Koszt renowacji to ponad 5 700 000 zł. Środki w całości pochodzą z dotacji celowej przyznanej przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Historia Mauzoleum

Pomnik Walki i Męczeństwa upamiętniający ofiary obozu powstał w 1969 roku. Składa się on z trzech elementów: Pomnika-Bramy symbolizującego granicę między światem na wolności i światem zniewolenia w obozie, Mauzoleum, w którym złożono prochy pomordowanych więźniów, oraz łączącej oba pomniki Drogi Hołdu i Pamięci.

Mauzoleum wzniesiono na końcu Drogi Hołdu i Pamięci. Jego kształt nawiązuje do słowiańskiej urny grobowej. Cały kompleks pomnikowy został odsłonięty 21 września 1969 roku przy udziale stutysięcznej publiczności. W wydarzeniu, oprócz mieszkańców Lublina, byłych więźniów Majdanka i gości z zagranicy, wzięli udział przedstawiciele najwyższych władz państwowych.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Archeologiczna Wiosna Biskupin (Żnin)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski