Dotychczasowe dane zwiastują, że lubelskiemu lotnisku uda się pobić rekord ilości pasażerów obsłużonych w ciągu roku.

Licznik Portu Lotniczego Lublin zatrzymał się na 430 tysiącach i 81 pasażerach obsłużonych na koniec listopada.

Dane za grudzień, które jednocześnie pokazałyby, jak pod tym kątem wyglądał cały ubiegły rok, port miał przedstawić w poniedziałek, ale Piotr Janowski, rzecznik prasowy lotniskowej spółki, ostatecznie poinformował: Statystyki wraz z informacją dotyczącą minionego roku i planem na 2019 rok prześlemy najprawdopodobniej w środę.

Można już się jednak spodziewać, że wyniki za ostatnie 12 miesięcy będą lepsze niż te za 2017 rok. Wtedy z PLL skorzystało 430 tys. 346 osób, a do przekroczenia tej granicy trzeba właściwie zapełnić tylko dwa samoloty w grudniu.

Z dotychczas przedstawionych danych wynika, że najlepszym miesiącem dla portu był sierpień, w którym obsłużono blisko 44 550 osób. Nieznacznie mniej pasażerów było w maju, kiedy lotnisko osiągnęło wynik 44,3 tys. osób. Z kolei wręcz dramatycznie wypadł listopad z wynikiem 23,5 tysiąca pasażerów i pod tym względem był to najgorszy listopad od 2015 roku.

Zaznaczmy jeszcze, że cel, czyli przekroczenie 430 tys. pasażerów w 2018 roku, został zmniejszony, bo początkowo władze lubelskiego portu celowały nawet w 550 tysięcy. Plany trzeba było jednak skorygować, bo w czerwcu Wizz Air zlikwidował swoją lubelską bazę, kasując loty do Tel Awiwu, Liverpoolu i Doncaster Sheffield. Nie udała się też próba otwarcia lotniska na wschód Europy i trzy kierunki ukraińskie oferowane przez Bravo Airways tak nagle, jak zostały uruchomione, zostały zamknięte.

Właśnie „Fiasko połączeń Bravo Airways z Lublina” jest jednym z wydarzeń, na które można głosować w corocznym konkursie portalu Pasazer.com. Znajduje się ono oczywiście w gronie tych niechlubnych nominacji, tak samo zresztą, jak wspominana już „Likwidacja bazy Wizz Air w Lublinie”.

Po drugiej stronie szali, czyli w kategorii pozytywnych wydarzeń, PLL został nominowany za „Powrót trasy LOT-u z Lublina do Warszawy”.

Głosowanie trwa do północy 10 stycznia, a głosy można oddawać za pośrednictwem formularza na stronie www.pasazer.com.

POLECAMY PAŃSTWA UWADZE: