Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ruszyły zapisy na warsztaty w ramach Jarmarku Jagiellońskiego w Lublinie

Klaudia Olender
Klaudia Olender
Małgorzata Genca
Zastanawiacie się jak zbudować kaszubskie diabelskie skrzypce i "zabawki skrzypawki"? Chcecie poznać sztukę koronki iglicowej, ulepić gliniane gwizdawki, a może po prostu pograć na suce biłgorarskiej czy bębenku obręczowym i barabanie? Tego wszystkiego możecie dowiedzieć się podczas bezpłatnych warsztatów w ramach tegorocznego Jarmarku Jagiellońskiego.

Jak co roku, na Jarmarku Jagiellońskim odbędą się ciekawe warsztaty, przybliżające tradycję ludową. Organizatorzy przygotowali propozycje rzemieślnicze, śpiewacze czy instrumentalne, zarówno dla dzieci, jak i dorosłych. Warsztaty będą odbywać się podczas trwania festiwalu od 20 do 22 sierpnia w różnych miejscach, w zależności od rodzaju zajęć.

Np. w piątek o g. 11 i 13 na Błoniach pod Zamkiem odbędą się warsztaty „Kim jestem? Jesteś MUZYKĄ! Wdech… Wydech… Powietrze!”, które poprowadzi m.in. Filip Majerowski – kapelmistrz i znawca muzyki tradycyjnej orkiestr dętych z Roztocza Lubelskiego. Uczestnicy poznają instrumenty dęte, zarówno blaszane, jak i drewniane, a także zbudują własne instrumenty i stworzą oranżadową orkiestrę butelkową. Podczas zajęć przygrywać będzie Urodzinowa Orkiestra Rodzinna. Tego samego dnia o g. 10 na patio Warsztatów Kultury przy ul. Grodzka 7 dzieci w wieku 6-9 lat będą budować „Recyklingowe dźwięki”, czyli z tego, co mamy w domu stworzą instrumenty perkusyjne, tj. bębenki, grzechotki i tzw. przeszkadzajki, a dwie godziny później dorośli będą mogli wypróbować swoje siły w warsztatach ceramicznych z lepienia oryginalnych gwizdawek z gliny. Z kolei o g. 11 w auli Klasztor oo. Dominikanów pan Tadeusz Makowski, kaszubski budowniczy instrumentów opowie o diabelskich skrzypcach.
W sobotę, również w auli przy ul. Złotej 9 odbędą się warsztaty „Zabawki Skrzypawki”.

- Zabawki Szczypawki to propozycja dla najmłodszych. Spotkanie połączone z warsztatami, na których poznamy barwne życie Heleny Szczypawki-Ptaszyńskiej – jednej z najbardziej oryginalnych artystek nieprofesjonalnych. Dowiemy się, dlaczego świnie lubią landrynki, jak można mówić po angielsku bez znajomości języka obcego i wreszcie, dlaczego serce kobiety jest jaśniejsze. Wędrując ścieżkami jej twórczości, sami spróbujemy wykonać z drewna zwierzęta, które nie tylko zamieszkiwały wiejskie podwórko, ale także świat wyobraźni tej utalentowanej artystki – zachęcają organizatorzy.

Co jeszcze? Przed nami również kameralne zajęcia na których poznamy podstawy wykonania koronki iglicowej i łowicki haft koralikowy, warsztaty pieśni tradycyjnych i warsztaty tradycyjnych pieśni weselnych z mistrzynią Marią Bienias, podstawy wykonania rzeźby w drewnie pod okiem doświadczonego rzeźbiarza Tadeusza Adamskiego, samoróbkowe zajęcia z Małymi Instrumentami, dwudniowy warsztat gry na bębenku obręczowym i barabanie, gra na suce biłgorajskiej, heklowanie, czyli podstawy wykonywania koronki koniakowskiej, „Kierce – kurpiowskie ozdoby żyrandolowe z grochu i bibuły”, „ABC Lutnika” i „Budowa bębenków”.

Udział w jarmarkowych warsztatach jest bezpłatny, ale obowiązuje ograniczona liczba miejsc. Dlatego, żeby w nich uczestniczyć, należy zapisać się przez formularz dostępny na stronie Jarmarku Jagiellońskiego (jarmarkjagiellonski.pl). Tam też znajdziemy szczegółowy program i opis zajęć.

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski