Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Setka Kuriera. Skutecznie wspieramy uczciwych przedsiębiorców

Michał Dybaczewski
Michał Dybaczewski
nadesłane
Tegoroczną Setkę Kuriera wybraliśmy w oparciu o dane Krajowej Administracji Skarbowej. O jej funkcjonowaniu w obliczu współczesnych wyzwań rozmawiamy z Arturem Krukowskim, dyrektorem Izby Administracji Skarbowej (jednostki KAS).

Laureaci Setki Kuriera zostali wyłonieni w oparciu o dane Krajowej Administracji Skarbowej. Jaka metodologia została zastosowana?

Krajowa Administracja Skarbowa to przede wszystkim organizacja nowoczesna. W codziennej pracy wykorzystywane są zaawansowane systemy informatyczne, które w obsługują kompetentni pracownicy i funkcjonariusze lubelskiej KAS. To wszystko czyni KAS skuteczną na polu poboru podatków i walki z przestępczością podatkową. Można z pełną odpowiedzialnością powiedzieć, że KAS ma w ręku największe bazy danych podatkowo-finansowych w Polsce. To właśnie dzięki takim narzędziom jesteśmy w stanie wygenerować pożądane dane - przy zachowaniu oczywiście tajemnicy skarbowej i celnej. Warto dodać, że generowanie owych danych, które pozwoliły wyłonić zwycięzców w poszczególnych kategoriach, oparte jest na tworzeniu i scalaniu raportów z systemów informatycznych oraz weryfikacji otrzymanych wyników.

Czy obecna sytuacja geopolityczna, kryzys ekonomiczny i inflacja miały wpływ na kształt tegorocznej Setki Kuriera?

To, co się obecnie dzieje na świecie, wpływa na gospodarkę, a zatem także na firmy, które się w zestawieniu znalazły. Mówimy o wojnie w Ukrainie, ale też o pandemii Covid-19, która miała duży wpływ na funkcjonowanie wielu firm. Niektórym przedsiębiorstwom było łatwiej znaleźć się na górze listy rankingowej, a innym trudniej. Na pewno wszystkim należą się słowa gratulacji i uznania za to, czego dokonali. Niewątpliwie sytuacja geopolityczna wpłynęła na wyniki finansowe poszczególnych przedsiębiorstw, jednakże takie czynniki jak poziom rozwoju, posiadana infrastruktura oraz angażowane zasoby, pozwoliły na osiągnięcie imponujących wyników finansowych, które zdecydowały o pozycji w ostatecznym rozstrzygnięciu.

Wybuch wojny na Ukrainie zmienił w jakiś sposób zakres działalności KAS?

Zaraz po wybuchu wojny KAS stworzył pierwszą linię wsparcia dla uchodźców z Ukrainy. Nasi funkcjonariusze, poza standardowymi obowiązkami na granicy, skupili się jednocześnie na organizowaniu różnych form pomocy na przejściach i w ich obrębie - przygotowywali i przekazywali uciekającym przed wojną żywność, ciepłe napoje oraz odzież, pomagali w opiece nad dziećmi i sprawnym przekraczaniu granicy. W pomoc i wsparcie dla uchodźców włączyły się wszystkie nasze jednostki w województwie - zbieraliśmy dary rzeczowe i środki finansowe, wielu pracowników i funkcjonariuszy udostępniło swoje domy dla matek z dziećmi. Cały czas w ośrodkach Krajowej Administracji Skarbowej w Polsce mamy pod swoją opieką ponad 1000 uchodźców. Sytuacja w Ukrainie wymagała też zmiany w organizacji przejść granicznych, które sukcesywnie są wprowadzane.

Co uważa pan za największy sukces Izby Administracji Skarbowej w ostatnim czasie?

Sukcesów jest wiele. Przede wszystkim, najlepiej jak potrafimy pilnujemy poboru podatków - chodzi mi tu zarówno o egzekucję, działania kontrolne, jak i obsługę podatników. Poza tym, zdaliśmy egzamin podczas pandemii Covid-19 i konfliktu w Ukrainie. Nasze przejścia graniczne na granicy z Ukrainą cały czas odprawiają ogromne ilości towarów - zarówno te standardowe, jak i związane z pomocą humanitarną. Kolejnym sukcesem są niewątpliwie bardzo dobre osiągnięcia w walce z nieuczciwymi podatnikami i zorganizowaną przestępczością parającą się handlem i przemytem nielegalnych wyrobów akcyzowych oraz hazardem. Dzięki temu system podatkowy jest uszczelniany, a luka podatkowa zmniejszana.

Największe wyzwanie, które stoi przed IAS?

W tym momencie jest to prawidłowa obsługa granicy polsko-ukraińskiej. W tym obszarze podejmujemy wiele działań, by zwiększać i utrzymywać przepustowość przejść granicznych. Wymaga to od nas licznych zmian organizacyjno-logistycznych, w tym w zakresie funkcjonowania przejść granicznych. Ale wyzwaniem jest też obsługa międzynarodowego obrotu towarowego w kontekście nałożonych sankcji na Rosję i Białoruś. To tam, na zewnętrznym odcinku granicy Unii Europejskiej, odpowiedzialni jesteśmy za to, by sankcje te nie były łamane. Cały czas chcemy też jak najskuteczniej wspierać uczciwych przedsiębiorców i legalną wymianę towarową.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski