Skarb pod Hrubieszowem. Odkryto 5,5 kg denarów z I i II wieku

Gabriela Bogaczyk
Gabriela Bogaczyk
Muzeum im. ks. Stanisława Staszica w Hrubieszowie
Chodzi o 1753 srebrnych monet (denarów) pochodzących z pierwszych wieków po Chrystusie. Znalezione monety to skarb Wandalów uciekających przez Gotami. Znalazł je pan Mariusz Dyl, rolnik z okolic Cichobórza w gminie Hrubieszów.

- Do dziś trzymaliśmy to w tajemnicy. "Zabytek" trafi do nas kilkanaście dni temu. Waży około 5,5 kg. Tak naprawdę składa się on z 1753 elementów – srebrnych monet (denarów) pochodzących z I i II wieku po Chrystusie. Bez wątpienia to największy skarb z okresu rzymskiego na Lubelszczyźnie i jeden z największych znalezionych dotychczas w Polsce - wyjaśnia Bartłomiej Bartecki, dyrektor Muzeum im. ks. Stanisława Staszica w Hrubieszowie.

Jak doszło do tego odkrycia? Monety znaleziono w Cichoborzu w zeszłym roku. Odkrył je przypadkiem pan Mariusz Dyl, rolnik z gminy Hrubieszów. Pojedyncze monety były rozrzucone na przestrzeni wielu metrów kwadratowych oraz w wyraźnym jednym skupisku.

- Spostrzegawczość oraz zaangażowanie odkrywcy sprawiła, że skarb został uratowany. Pan Mariusz Dyl, dzięki któremu możemy dziś mówić o tym znalezisku, poświęcając mnóstwo czasu i energii, zabezpieczył swoje odkrycie, wstępnie oczyścił ze śladów wielu lat zalegania w ziemi i zaczął zastanawiać się co dalej. Kiedy zorientował się, że w ciągu ostatnich kilku lat, wielu przypadkowych odkrywców zabytków archeologicznych w regionie hrubieszowskim, decydowało się na kontakt z archeologami, także postanowił zgłosić swoje odkrycie. Nie każdy by się tak zachował -mówi Bartłomiej Bartecki, dyrektor muzeum.

I nie ukrywa, że to jedno z największych wydarzeń w dziejach muzeum. Monety wkrótce trafią do kompleksowego opracowania. - Będzie to jednocześnie katalog wystawy, na której planujemy opowiedzieć o burzliwych dziejach Kotliny Hrubieszowskiej po koniec II wieku po Chr., a jednocześnie przybliżyć barwne życiorysy rzymskich cesarzy przedstawionych na monetach wchodzących w skład skarbu – od cesarza Nervy (96-98 r.) aż po Septymiusza Sewera (193-211 r.) - dodaje dyrektor na fanpage muzeum im. Staszica.

Port Lotniczy Olsztyn-Mazury zmodernizował swoją infrastrukturę

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze 1

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

M
Marek

Skoro to skarb wandalów to powinni otrzymać go Niemcy jako naturalni spadkobiercy.Tam by za znalezisko dostał więcej kasy niż mu da państwo polskie.W kwestii znalezisk archeologicznych nasze państwo jest wyjątkowo skąpe jednocześnie restrykcyjne.

Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski
Dodaj ogłoszenie