Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ślisko na lubelskich ulicach. Dużo pacjentów w szpitalnych oddziałach ratunkowych. Dobrze, że nadchodzi już ocieplenie

Gabriela Bogaczyk
Lekarze apelują, aby przy minusowych temperaturach upewnić się, czy nie stąpamy po śliskiej nawierzchni
Lekarze apelują, aby przy minusowych temperaturach upewnić się, czy nie stąpamy po śliskiej nawierzchni Małgorzata Genca
Potłuczenia, skręcenia, złamania. To efekt śliskich jezdni albo nieodśnieżonych chodników. Od 18 stycznia do środy straż miejska otrzymała prawie 150 zgłoszeń w tej sprawie.

- Mamy wzmożony ruch na oddziale ratunkowym. Około kilkunastu przypadków dziennie to pacjenci z obrażeniami po upadkach na śliskich chodnikach. Najczęściej są to złamania okolic nadgarstka, podudzia lub kostek. Zdarzają się bardzo niebezpieczne u osób starszych złamania szyjki kości udowej, które wymaga dłuższego leczenia - informuje dr n. med. Marcin Wieczorski, szef SOR-u przy Jaczewskiego.

Podobnie było w ostatnich dniach w szpitalu przy Kraśnickiej. Ludzie przyjeżdżali tam głównie ze stłuczeniami i zwichnięciami górnych kończyn. - To efekt tego, że przy upadku zawsze bronimy się rękoma, więc są one bardziej narażone na urazy czy potłuczenia - wyjaśnia lek. med. Leszek Stawiarz, kierownik oddziału ratunkowego przy Kraśnickiej i dodaje, że kumulacja takich wydarzeń była w minioną niedzielę. - Po prostu wiele osób w drodze do kościoła poślizgnęło się na lodzie - zaznacza.

Lekarze radzą, aby przy minusowych temperaturach chodzić ostrożnie i patrzeć pod nogi.

- Wystarczy upewnić się, czy nie stąpamy po śliskiej nawierzchni. Czasem chodnik po drugiej stronie ulicy może okazać się mniej śliski - dodaje dr n. med. Wieczorski.

Mieszkańcy dzwonią

W ciągu minionego tygodnia Straż Miejska w Lublinie otrzymała 143 zgłoszenia związane z atakiem zimy. Najczęściej telefonowano w sprawie chodników m.in. przy ulicach Wolskiej, Prusa, Świętoduskiej, Królewskiej, Nadbystrzyckiej.

- 32 interwencje dotyczyły śliskiej jezdni, 103 - chodników, a reszta np. parkingów, schodów, kopert dla niepełnosprawnych - precyzuje Robert Gogola, rzecznik Straży Miejskiej w Lublinie.

Niezależnie od tych zgłoszeń, w trakcie codziennych patroli strażnicy przeprowadzili podobną liczbę kontroli. Sprawdzali, w jaki sposób zarządcy terenu wywiązywali się z obowiązku uprzątnięcia śniegu i lodu.

- Jeśli tego nie zrobili, wysokość mandatu karnego, jaki możemy nałożyć za te zaniedbania, wynosi 100 złotych. W tym roku nie było jeszcze takiej konieczności - tłumaczy Gogola.

Jeżeli przewrócimy się na śliskiej lub oblodzonej drodze i np. złamiemy rękę, winę za to ponosi administrator gruntu, np. spółdzielnia mieszkaniowa lub osoby prywatne. To oni mają obowiązek wypłacenia nam odszkodowania za poniesione straty. Podobnie jest w przypadku doznania uszczerbku na zdrowiu na chodniku będącym w zarządzie miasta.

- Osoby poszkodowane mają trzy lata na zgłoszenie nam zdarzenia. Przykładowo, w zeszłym roku mieliśmy 73 takie wnioski h wyjaśnia Karol Kieliszek z biura prasowego Urzędu Miasta w Lublinie.

Za zimowe utrzymanie dróg publicznych na terenie Lublina odpowiada Zarząd Dróg i Mostów. Chodzi w sumie o 663 km.

- Dwa razy w ciągu tygodnia dokonujemy objazdów, aby sprawdzić, czy firmy odpowiedzialne za utrzymanie dróg realizują na bieżąco swoje zadania - dodaje Kieliszek.

Również spółdzielnie mieszkaniowe są przygotowane na ataki zimy. - Mamy pług do odśnieżania i mniejszy ciągnik. Poza tym na każdym osiedlu jest grupa ds. gospodarczych. W razie potrzeby chodniki, drogi, okolice klatek posypywane są żwirkiem lub piaskiem, aby nie było ślisko - tłumaczy Sławomir Osiński, prezes SM „Czechów”.

A jak sytuacja wygląda w całym województwie? Lubelski oddział GDDKiA odpowiada za 1039 km dróg, z czego 176,9 km jest w I standardzie zimowego utrzymania. Ile pieniędzy w tym roku zamierza przeznaczyć na akcję „Zima”?

Tak naprawdę ta kwota zależy od zimy - zastrzega Krzysztof Nalewajko, rzecznik GDDiK w Lublinie. - Jeśli jest łaskawa, to kilka milionów złotych, a jeśli sroga, to nawet kilkanaście - wylicza.

W najbliższych dniach czeka nas ocieplenie. - W ciągu dnia temperatury będą plusowe, nawet ok. 5 stopni C. Tylko w nocy może być około zera. Z kolei jeśli będą opady, to wyłącznie deszczu, a nie śniegu - zapowiada Grzegorz Kołodziej z Zakładu Meteorologii i Klimatologii UMCS.

Ale to jeszcze nie koniec zimy...


Zobacz także:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski