Święcenia kapłańskie w Lublinie. Lubelski Kościół ma nowych kapłanów. Księży ubywa? Kuria: - Jest ich wystarczająco dużo

Piotr Nowak
Piotr Nowak
Dziesięciu młodych mężczyzn przyjęło święcenia kapłańskie. - To wielkie święto dla archidiecezji - przyznają duchowni. Liczba powołań spada od lat. - Za Jezusem chodziły tłumy, ale wybrał tylko 12 apostołów - zastrzega ekspert.

Rosną siły apostolskie lubelskiego kościoła. W sobotę dziesięciu diakonów przyjęło święcenia kapłańskie. Wcześniej, pod przewodnictwem o. Wojciecha Rebety odbyli rekolekcje, przygotowując się duchowo do tego wydarzenia.

- Kościół w Lublinie raduje się, że 10 diakonów miało odwagę by pójść za głosem Chrystusa wołającym cicho i zdecydowanie: Pójdź za Mną. Wołajmy do Ducha Świętego, by przemieniał i uświęcał serca diakonów, którzy wyjdą z katedry jako kapłani, by nieść słowo, Ciało i przebaczenie Chrystusa, by być świadkami tej miłości, którą nas Bóg umiłował - powiedział podczas uroczystości w katedrze abp Stanisław Budzik, metropolita lubelski.

- Święcenia kapłańskie to wielkie święto dla archidiecezji. 10 nowych kapłanów już 25 czerwca zostanie skierowanych do parafii jako wikariusze. Jeśli parafia jest duża, na jej terenie jest kilka szkół i sporo grup parafialnych, to potrzeba tam nawet kilku wikariuszy. Młodzi księża nie mają co prawda jeszcze doświadczenia, ale mają wiele pozytywnej energii i sił do pracy - mówi ks. Adam Jaszcz, rzecznik archidiecezji.

Nowi księża to: Adam Blicharz, Piotr Flis, Robert Jabcoń, Marek Kuś, Kacper Małek, Michał Myśliwiecki, Rafał Rachnio, Paweł Saran, Jakub Szajner i Mateusz Wójcik.

Według badań Instytutu Statystyki Kościoła Katolickiego, w archidiecezji lubelskiej jest 915 księży (w 2011 r. - 1158), a w diecezji zamojsko – lubaczowskiej – 459 (w 2011 – 509).

- Nie wszyscy są aktywni duszpastersko w naszych parafiach, w tej grupie są księża emeryci, renciści, wykonujący inne zadania, a także misjonarze - wylicza ks. Adam Jaszcz.

Alumnów, czyli młodych mężczyzn przygotowujących się do przyjęcia święceń w seminariach duchownych jest odpowiednio 43 i 31. Odsetek powołań spada. W 2018 r. było ich odpowiednio: 53 i 32, a w 2011 r.: 104 i 51.

Mamy nowego biskupa w Lublinie. Został nim ks. Adam Bab, pro...

- Kapłanów jest na pewno mniej, niż było 20 czy 30 lat temu, ale księży jest wystarczająco dużo, by zaspokoić potrzeby duszpasterskie w parafiach. Z tych też powodów nie można powiedzieć, że w parafiach archidiecezji lubelskiej brakuje księży. Oczywiście, zawsze może ich być więcej, dlatego modlimy się i czekamy na kandydatów do seminarium – mówi rzecznik kurii.

Wybierają stan świecki
Wśród przyczyn spadku powołań eksperci wymieniają niż demograficzny, słaby PR Kościoła (np. doniesienia o seksaferach i przypadkach pedofilii) i konsumpcjonizm. Na pozytywny wymiar zjawiska zwraca uwagę prof. Michał Wyrostkiewicz, teolog i specjalista do spraw relacji społecznych z KUL.

- Za Jezusem chodziły tłumy, ale wybrał tylko 12 apostołów. Kapłaństwo to szczególne wybraństwo. Nie każda rodzina musi mieć przedstawiciela w klerze. Jako osoba świecka w Kościele można osiągnąć wiele i żyć pełnią życia eklezjalnego - zastrzega ekspert.

Jeszcze sto lat temu zakopywano tu ludzi, żeby ich uzdrowić....

- Wielu młodych ma świadomość, że nie trzeba być księdzem, żeby zostać świętym. Od soboru watykańskiego II papieże poświęcili wiele na uwypuklenie roli świeckich w Kościele, na rolę kobiet i rodzin. Młodzi chcą się realizować w małżeństwie, w życiu zawodowym, w ruchach kościelnych, organizacjach charytatywnych, co nie znaczy, że ich wiara i związek z Kościołem są mniejsze niż kilkanaście-kilkadziesiąt lat temu - wyjaśnia prof. Michał Wyrostkiewicz.

Zrzucają sutannę
Według danych zebranych przez Instytut Statystyki Kościoła Katolickiego w 2017 roku na całym świecie było około 5800 nowych księży. W Europie ich liczba zaczęła spadać od 2000 roku. I w 2017 roku wynosiła 1272. Od 2000 roku zaczęła też spadać liczba neoprezbiterów w Polsce. Rocznie wyświęca się ich nie więcej niż 350. Jednocześnie rośnie liczba księży diecezjalnych, którzy zdecydowali się porzucić kapłaństwo. Średnio sutannę zrzuca 56 księży rocznie.

Czytaj także

Rachunki za prąd idą w górę

Wideo

Komentarze 1

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

l
linki

https://www.heypasteit.com/clip/0IUQTL

Dodaj ogłoszenie