Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Szybki internet popłynie do mieszkańców i biznesu

Piotr Nowak
Kwiecień tego roku: plac budowy sieci szerokopasmowej w gminie Goraj
Kwiecień tego roku: plac budowy sieci szerokopasmowej w gminie Goraj UMWL
Wybudowano 2908 km światłowodów, 298 węzłów dystrybucyjnych i 14 szkieletowych, w których wkrótce zainstaluje się operator. Sygnał internetowy popłynie w sieci 1 listopada.

Budowa sieci szybkiego internetu na Lubelszczyźnie jest na ostatniej prostej. Efektem prac będzie objęcie nim ponad 92 proc. mieszkańców regionu. Za projekt "Sieć Szerokopasmowa Polski Wschodniej - województwo lubelskie" odpowiada Urząd Marszałkowski. - Następnym etapem będzie uzbrojenie sieci przez operatora i udostępnienie sygnału mieszkańcom - mówi Sławomir Sosnowski, marszałek województwa lubelskiego.

Urząd Marszałkowski już wybrał operatora infrastruktury. Została nim firma Glenbrook Investments z Warszawy. Umowę podpisano 13 maja. Porozumienie będzie obowiązywało przez najbliższych 15 lat.

- Uruchomienie sieci będzie skokiem cywilizacyjnym w rozwoju Polski Wschodniej - przekonuje marszałek Sławomir Sosnowski. Podobnego zdania jest Andrzej Dulka, prezes Glenbrook Investments: - Zaczyna się epoka ultraszybkiego internetu, a my budujemy jedną z najnowocześniejszych sieci w Europie.

Operator "wprowadzi się" do obiektów i instalacji. Wyposaży je w urządzenia warstwy DWDM oraz IP o przepustowości do 100 Gb/s. Takimi parametrami mogą się pochwalić najszybsze instalacje w Stanach Zjednoczonych.

Nadzór non stop

Instalacje będą nadzorowane przez operatorów w Centrum Zarządzania Siecią Szerokopasmową w Lublinie. 30 najważniejszych obiektów będzie stale monitorowanych przez kamery. W lubelskim centrum znajduje się m.in. klimatyzowana serwerownia z własnym agregatem prądotwórczym na wypadek awarii.

- Systemy alarmowe informują np. o zmianie temperatury urządzeń, wilgotności pokoi, a nawet o niedomkniętych drzwiach w szafach z serwerami - informuje Aleksander Kapica, dyrektor firmy Semico, która odpowiada za zabezpieczenia sieci. - Jeśli jeden z kabli zostanie przecięty, to sygnał popłynie inną drogą.

Operatorzy "ostatniej mili"

- Zwykli użytkownicy będą się zgłaszać do operatorów ostatniej mili. Ci ostatni będą budowali połączenia z mieszkańcami - zapowiada Anna Pawlak, kierownik projektu z UMWL.

Lokalne firmy podłączą się do sieci szerokopasmowej i poprowadzą kable do mieszkańców. - Mamy ponad stu zainteresowanych operatorów - przyznaje Anna Pawlak z Urzędu Marszałkowskiego. Przedstawiciele firm telekomunikacyjnych będą zapraszani do współpracy i rozbudowywania sieci w oparciu o środki unijne.

Glenbrook Investments ma dostarczyć, zainstalować i uruchomić urządzenia, za sprawą których w sieci popłynie sygnał.
Po 1 listopada, kiedy to firma "wprowadzi" się na Lubelszczyznę, zaczną się rozmowy z "operatorami ostatniej mili". Do tego czasu ma być gotowy cennik usług hurtowych, który będzie konsultowany z operatorami lokalnymi i Urzędem Komunikacji Elektronicznej. Glenbrook Investments będzie płacić roczny czynsz na rzecz województwa w wysokości 1,3 mln zł i 0,25 proc. przychodu, bo sieć pozostanie własnością samorządu.

Sieć za 385 mln zł

Budowa sieci szerokopasmowej pochłonęła 385 mln zł. To największy tego typu projekt w Polsce Wschodniej i drugi w całym kraju. Zdaniem władz samorządowych inwestycja przełoży się na wzrost gospodarczy regionu, bo łatwiej będzie ściągnąć zagraniczne inwestycje i rozwijać rynek usług. - Z dowolnego miejsca na świecie będzie dostęp do informacji o tym, co się dzieje na Lubelszczyźnie - przekonuje marszałek Sosnowski.

W czerwcu zaplanowano bezpłatne szkolenia poświęcone obsłudze sieci. Spotkania odbędą się w powiatach hrubieszowskim i tomaszowskim.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski