Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Teatr Osterwy zmieni się nie do poznania. Na dachu amfiteatr, a w środku ogrody [WIZUALIZACJE]

Anna Chlebus
Anna Chlebus
- W tym budynku pracuje ponad 100 osób, to już naprawdę ostatni moment by przystąpić do modernizacji - mówił Redbad Klynstra-Komarnicki, dyrektor Teatru im. Juliusza Osterwy w Lublinie podczas czwartkowej (14 grudnia) konferencji prasowej. Autorem zwycięskiego projektu okazał się AMC Andrzej M. Chołdzyński sp. z o.o. – sp. k.

Budynek ma już przeszło 130 lat i po tym czasie należy mu się porządna modernizacja, a - jak powiedział dyrektor - "modernizacja jest niewystarczająca bez rozbudowy". Gruntowne zmiany obejmą także ucyfrowienie oraz poprawę efektywności energetycznej budynku.

- Pracuje tu obecnie ponad 100 osób, to ostatni moment - zapewniał podczas konferencji Redbad Klynstra-Komarnicki. - Świetnym przykładem jest tutaj sala filharmonii, tak zwana sala redutowa, która od 30 lat pozostaje zamknięta, a przed wojną odbywały się tam najsłynniejsze, najbardziej wystawne zabawy sylwestrowe.

Ważną rolę przy tworzeniu projektów odegrały zapiski samego Osterwy.

- On był wizjonerem i państwowcem. Ze swoją trupą teatralną podróżował po całej Rzeczypospolitej i notował mnóstwo pomysłów urbanistycznych na swój wymarzony teatralny budynek przeszłości - opowiadał dyrektor teatru. - Pozostawił po sobie zapiski, z których skorzystaliśmy. Według niego teatr musi być budynkiem otwartym, zapewniać przestrzeń do kontemplacji sztuki, rozmawiania, dyskutowania, być centrum życia społecznego.

W konkursie wzięły udział trzy firmy: WXCA Group sp. z o.o., JSK Architekci sp. z o.o. oraz a AMC – Andrzej M. Chołdzyński – sp. k. i to właśnie tej ostatniej przypadł laur pierwszeństwa i 50 tysięcy złotych nagrody. Twórcy zwycięskiego projektu zaproponowali dokończenie zabudowania terenu teatru od strony ulicy Kapucyńskiej planowane jeszcze w XIX wieku. Pojawi się także wiele zieleni.

– Foyers sali filharmonii dopełnimy ogrodem w wirydarzu otwartym na ulicę Kapucyńską i Krakowskie Przedmieście. Wypełni go monumentalne drzewo i wewnętrzne kładki-pomosty – przedstawiają swój pomysł twórcy zwycięskiego projektu.

Dodają też, że zgodnie z historyczną tradycją XIX-wiecznego Lublina dokończą zabudowę pierzejową od ul. Peowiaków, a na dachu stworzą ogród z amfiteatrem.

- Najpiękniejszy teatr po remoncie będzie nadal najpiękniejszym teatrem - zapewniał marszałek wojewódzki Jarosław Stawiarski i dodał, że na ten cel przeznaczono 19,7 mln euro - 13,7 mln z dofinansowania ze środków Funduszy Europejskich, a 6 mln wkładu własnego województwa. - Jedni powiedzą że to dużo, inni że mało, ale to dopiero początek. Każdy pieniądz wydany na kulturę zwraca się wielokrotnie, bo powoduje, że społeczeństwo wie jakie są wartości w życiu - zapewniał.

Członkowie komisji konkursowej podkreślają, że zwycięska koncepcja będzie wymagała pewnych modyfikacji na etapie prac projektowych, a ich zakończenie planowane jest na koniec 2024 roku. Roboty budowlane mają być prowadzone w latach 2025-2027. Wszystkie projekty koncepcji architektonicznej, które wpłynęły na konkurs oglądać można do końca stycznia we foyer teatru.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Instahistorie z VIKI GABOR

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski