MKTG SR - pasek na kartach artykułów

W lesie Dębówka "pod topór" idą zdrowe dęby? Nadleśnictwo: "cięcia pielęgnacyjne"

Jakub Sarek
Zdaniem naszego Czytelnika w Lesie Dębówka wycince poddawane są zdrowe dęby
Zdaniem naszego Czytelnika w Lesie Dębówka wycince poddawane są zdrowe dęby nadesłane
- W lesie Dębówka na granicy Lublina masowo wycinane są zdrowe dęby - alarmuje nas Czytelnik. Nadleśnictwo Świdnik, które administruje tym obszarem uspokaja, że prowadzone tam cięcia mają "charakter pielęgnacyjny, gdzie wycina się pojedyncze drzewa z uwagi na ich stan zdrowotny oraz takie, których usunięcie ma za zadanie poprawić warunki wzrostu i rozwoju drzewom pozostającym na powierzchni".

Zajmuje obszar 61 hektarów i jest położony na terenie gm. Jastków przy samej granicy z Lublinem. Chodzi o Las Dębówka. Zdaniem naszego Czytelnika w ostatnim czasie rozpoczęto tam masową wycinkę zdrowych drzew.

- Podczas niedawnego spaceru w Lesie Dębówka na trasie wiodącej do starych magazynów amunicji w pobliżu ul. Skowronkowej widziałem stosy powycinanych dębów. Pod topór poszły zdrowe drzewa, znajdujące się w doskonałej kondycji. Dlaczego pozbawiamy Lublin kolejnych połaci lasu, czyli tak naprawdę jego zielonych płuc? - grzmi nasz Czytelnik.

I za naszym pośrednictwem pyta o zasadność prowadzonej w tym rejonie Lasu Dębówka wycinki. Tym obszarem zarządza Nadleśnictwo Świdnik.

- Na ten rok na tym terenie zaplanowano wykonanie zabiegów pielęgnacyjnych, tzw. trzebieży późnych, w trzech lokalizacjach. Wykonywane aktualnie prace to cięcia pielęgnacyjne, gdzie wycina się pojedyncze drzewa z uwagi na ich stan zdrowotny oraz takie, których usunięcie ma za zadanie poprawić warunki wzrostu i rozwoju drzewom pozostającym na powierzchni - wyjaśnia Magdalena Szczepanik, starszy specjalista Służby Leśnej w Nadleśnictwie Świdnik.

I dodaje, że "na realizację prac należy spojrzeć w dłuższej perspektywie".

- Mimo iż przejściowo mogą sprawiać niekorzystne wrażenie wizualne, ich celem nadrzędnym jest stałe polepszanie kondycji lasu, aby otrzymać dojrzałe, odporne i wysoko jakościowe drzewostany. Tego typu prace są wykonywane cyklicznie, co kilka lub kilkanaście lat. Nie inaczej jest również w tym przypadku – na tym obszarze trzebieże późne były już realizowane, dzięki czemu dziś możemy cieszyć się dorodnym drzewostanem - wskazuje.

Jak zaznacza, Każdy zabieg wykonywany w lesie zarządzanym przez Lasy Państwowe realizowany jest w oparciu o wcześniej zatwierdzony plan.

- Obecnie nadleśnictwo prowadzi gospodarkę leśną na podstawie Planu Urządzenia Lasu na lata 2021-2030. Ten obszerny dokument zatwierdzony przez Ministra Klimatu i Środowiska, zaś przed jego sporządzeniem wykonana jest inwentaryzacja zasobów leśnych, ocena stanu lasu, określane są takie cechy jak struktura, budowa, wiek, skład gatunkowy, stan zdrowotny oraz warunki glebo-siedliskowe. Po uwzględnieniu tych wszystkich aspektów w PUL określa się zakres prac gospodarczych, których celem jest zapewnienie trwałości lasu i zachowanie jego wielofunkcyjnej roli. Dokument ten jest również przedkładany do oceny społeczeństwa. - wylicza Szczepanik.

Zapytaliśmy, o to ile drzew zostało wyciętych?

- W leśnictwie rozmiar pozyskiwanego drewna nie jest liczony w sztukach drzew, ale w metrach sześciennych - wyjaśnia Szczepanik.

Jak przekazuje, skala pozyskiwanego obecnie drewna w ramach wspomnianych zabiegów pielęgnacyjnych, jest znikoma w porównaniu z ogólną znajdującą się tam masą drewna.

- Pozyskaliśmy 200 m sześć. z ogólnej masy 21 180 m sześć. - podaje.

I kwituje:

- Prace leśne prowadzone w kompleksie Dębówka są przemyślane i zgodne z wcześniejszymi planami. Mają na celu utrzymanie lasu w jak najlepszej kondycji.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Euro 2024: STUDIO-EURO ODC-3 PRZED MECZEM POLSKA - AUSTRIA

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski