MKTG SR - pasek na kartach artykułów

W radzie dzielnicy Kośminek doszło do fałszowania podpisów? Prokuratura prowadzi śledztwo

Piotr Nowak
Piotr Nowak
archiwum
Członkowie rady dzielnicy Kośminek skarżą się, że ktoś podrabiał ich podpisy. Do sfałszowania listy obecności podczas posiedzenia rady miało dojść we wrześniu. Czy tak się stało? Odpowiedzi na to pytanie poszukuje prokuratura. Do tej pory nikomu nie postawiono zarzutów.

W lipcowym posiedzeniu rady dzielnicy uczestniczyło około dziesięciu radnych. We wrześniu jeden z nich zorientował się, że na liście obecności dostarczonej do ratusza znajduje się jego imię i nazwisko, ale podpis nie został wykonany jego ręką. Uznał, że jego sygnatura została sfałszowana.

Z ratusza lista trafiła do prokuratury, która wszczęła śledztwo. Podczas przesłuchań okazało się, że podrobionych mogło być nawet sześć podpisów. Jest to o tyle ważne, że na podstawie listy obecności radnym wypłacana jest dieta.

Wynagrodzenie członków rad dzielnic normuje uchwała Rady Miasta Lublin z marca 2019 r. Obecnie miesięczna dieta wynosi 53 zł. Żeby dostać dietę radny musi się pojawić przynajmniej na jednym posiedzeniu w miesiącu. Do piątego dnia każdego miesiąca przewodniczący rad dzielnic, przewodniczący lub sekretarze zarządów mają obowiązek przedłożyć prezydentowi miasta sprawozdanie z pracy rad i listę obecności radnych na posiedzeniach. Od ich obecności lub nieobecności jest uzależniona wypłata diet.

Sprawą sfałszowanych podpisów zajęli się śledczy. Pod koniec grudnia prokurator umorzył postępowanie ze względu na znikomą społeczną szkodliwość czynu. Ale troje pokrzywdzonych radnych złożyło zażalenie na tę decyzję, więc sprawa będzie zbadana ponownie.

- Planujemy zlecenie biegłemu sporządzenie opinii, która ma rozstrzygnąć, czy podpisy zostały sfałszowane czy nie. Od jej treści uzależniamy decyzję o zleceniu dodatkowych czynności lub ewentualnym postawieniu zarzutów

- mówi prok. Paweł Majka, szef Prokuratury Rejonowej w Lublinie.

Za fałszowanie dokumentów grozi grzywna, kara ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności od 3 miesięcy do 5 lat.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wydanie specjalne Gol24 - Studio EURO 2024 - odcinek 1

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski