Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wędrówka wśród żydowskich historii. Ruszyła 11. edycja Pardes Festival

Aleksandra Szymczak
Aleksandra Szymczak
Małgorzata Genca / archiwum
Tegoroczne wydarzenia związane z festiwalem Spotkań z Kulturą Żydowską odbędą się trzech lokalizacjach: Kazimierzu Dolnym, Parchatce i Zamościu. Pardes Festival wystartował 6 września i zakończy się niedzielnym (10 września) koncertem żydowskich pieśni Ukrainy.

Po raz 11 organizatorzy Pardes Festival zapraszają na fascynującą podróż szlakiem polskich Żydów w wielu lokalizacjach Lubelszczyzny. To świetna okazja do poszukiwania różnorodności kulturowej i kultywowania pamięci o wspólnej, przedwojennej historii społeczności chrześcijańskiej i żydowskiej. Festiwalowy klimat stworzą dźwięki żydowskiej muzyki, smaki aromatycznej kuchni i spuścizna mniejszości narodowych zamieszkujących przedwojenną Polskę. W tym roku spotkania odbędą się w Kazimierzu Dolnym, Parchatce i Zamościu.

– Festiwal łączy przeszłość z teraźniejszością: odkrywa wyparte z pamięci, ale żywe w kamieniu, w przekazach historycznych, we wspomnieniach i dziełach sztuki ślady wielowiekowej obecności żydowskich sąsiadów na Lubelszczyźnie, w Polsce i Europie – obecności tragicznie przerwanej we wrześniu 1939 – podkreślają organizatorzy.

W Kazimierzu Dolnym od środy do piątku (6-8 września) zaplanowano spacery i lekcje historii z przewodnikami. Uczestnicy dowiedzą się jak wyglądało codzienne życie żydowskich mieszkańców Kazimierza nad Wisłą oraz poznają historię synagogi i kazimierskich szlaków handlowych. Podczas spotkania z Dorotą Seweryn-Puchalską będzie można posłuchać o polsko-żydowskiej kolonii artystycznej. Między spotkaniami będzie także okazja do degustacji żydowskich przysmaków.

W weekend (9-10 września) festiwal przeniesie się do Zamościa, gdzie odbędą się m.in. warsztaty wycinanki żydowskiej oraz wystawa plenerowa “Po sąsiedzku. Zamojscy Żydzi na starych fotografiach i w dokumentach Archiwum Państwowego w Zamościu”. Wydarzeniom towarzyszyć będą dźwięki kapeli Koromysło, a w sobotni wieczór odbędzie się koncert pieśni Mieczysława Weinberga do wierszy Juliana Tuwima. Podczas finału festiwalu nie zabraknie ukraińskich akcentów. Podczas koncertu “Ship mir a dumke” usłyszymy żydowskie pieśni Ukrainy.

Organizatorem wydarzenia jest Fundacja Spichlerz Kultury, który wraz z parterami zaprasza na wspólne wędrowanie po żydowskiej historii regionu. Szczegółowy plan wydarzenia dostępny jest na stronie festiwalu.

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski