Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Widokówka Kuriera: Kiedy Czechów nie był jeszcze miastem

Artur Jurkowski
Widok obecny
Widok obecny Jacek Babicz
Obecnie to jedna z największych dzielnic mieszkaniowych Lublina. Jednak na początku lat 50. ubiegłego wieku Czechów nie był nawet częścią miasta. W granicach administracyjnych Lublina znalazł się w całości dopiero w 1959 roku. Bloki mieszkalne zaczęły tam powstawać dopiero w połowie lat 70. XX wieku.

Widok na Wieniawę i górki czechowskie w latach 50. XX w. - taką widokówkę dostaniesz z poniedziałkowym, papierowym wydaniem Kuriera Lubelskiego.

Wcześniej była to cicha podlubelska wieś. Z bardzo starym rodowodem. Pierwsze wzmianki o Czechowie pochodzą z 1326 roku.

Na początku XX wieku podzielono go na tzw. Czechów Górny i Dolny. W 1924 r. przedstawiono plan tzw. "Wielkiego Lublina", w którym obszar Czechowa zarezerwowano pod przyszłą zabudowę mieszkaniową. Częściowo plany te zrealizowało Towarzystwo Osiedli Robotniczych, które w latach 30. XX wieku wybudowało osiedle niskiej zabudowy dla robotników pobliskiej cegielni. Przed wojną powstały tu również ogrody działkowe.

Wybuch II wojny światowej zahamował dalszą rozbudowę tej dzielnicy. O jej rozwoju po wojnie w dużej mierze zdecydowała nowo powstała trasa W-Z. Jej pierwszy odcinek oddano do użytku w 1954 roku. Budowę arterii poprzedziły prace przy osuszeniu zabagnionej doliny Czechówki.

W 1959 roku cały Czechów znalazł się w granicach administracyjnych Lublina (częściowo był przyłączony już w 1916 r.).

Nową dzielnicę podzielono administracyjnie na dwie części: Czechów Południowy oraz Północny. Stare nazwy - Piorunówka, Czechówka Dolna i Górna - wyszły z użycia. W 1964 roku we wschodniej części nowej dzielnicy oddano do użytku Państwowy Szpital Kliniczny nr 4. Projekt szpitala, będącego częścią Akademii Medycznej, przypominał podobny obiekt zrealizowany wcześniej na warszawskich Bielanach.

Kiedy kolejne widokówki?

Fotograficzną panoramę Lublina z lat 1944 -1954 udostępniło Muzeum Lubelskie. We wtorek (10.05.) - widok na ulicę Zamojską (dawniej Buczka) w latach 50.

Zobacz także:
Kolejna widokówka z Kurierem: Kalinowszczyzna w latach 50.

Wieża Trynitarska, czyli Jezuicka, na widokówce Kuriera
Kolekcja Kuriera: Plac Zamkowy na naszej widokówce
Kolekcja Kuriera: Lubelski ratusz dawniej i dziś
Kolekcja Kuriera: Brama Krakowska dawniej i dziś

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski