Wieniawa na starych fotografiach. Ciężko uwierzyć, że ponad 100 lat temu była tu wieś, a nie jedna z dzielnic miasta [ARCHIWALNE ZDJĘCIA]

Ismena Cieśla
Ismena Cieśla
Najpierw wieś należąca do rodziny Lubomelskich, Tarłów czy Leszczyńskich, później miasteczko, a na samym końcu dzielnica miasta. Jaka jest jej historia i jak wyglądała kiedyś?

Wieniawa na kartach historii

Nazwa wzięła się od herbu rodziny Leszczyńskich. W obszar miasta została włączona w 1916 roku. W czasie, gdy była tylko wsią, zamieszkiwali ją Żydzi. Ich obecność była widoczna na uliczkach wioski. Znajdowała się na niej synagoga, a z dzielnicą związana jest jedna z najpopularniejszych lubelskich postaci - Widzący z Lublina. W czasie II wojny światowej społeczność żydowska została przeniesiona do getta, a Wieniawa sąsiadowała bezpośrednio z dzielnicą niemiecką. Znajdowało się na niej boisko dla SS-manów i fabryka kosmetyków funkcjonująca jako obóz pracy. Po wojnie charakter dzielnicy uległ zmianie, a dawny staropolski układ urbanistyczny miasteczka w dużym stopniu przestał istnieć.

Wieniawa teraz

Dzielnica jest jedną z najmniejszych dzielnic Lublina, a zarazem najgęściej zaludnioną. Na zaledwie 2,2 km2, zamieszkuje 11 374 osoby. Obecnie w krajobraz dzielnicy wpisują się obiekty pełniące różnego rodzaju funkcje: budynki administracji państwowej, placówki edukacyjne, budynki mieszkalne, jednak przede wszystkim Wieniawa kojarzona jest ze społecznością akademicką. W jej granicach znajduje się Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej i Uniwersytet Przyrodniczy. W obrębie dzielnicy zlokalizowany jest także najstarszy w Lublinie Park - Ogród Saski.

Zobacz na starych zdjęciach jak zmieniła się dzielnica! Kliknij w przycisk „zobacz galerię” i przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE.

Jak zbudować dom i się nie rozwieść? Zobacz 3 sposoby NA

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski
Dodaj ogłoszenie