Wieniawa na kartach historii
Nazwa wzięła się od herbu rodziny Leszczyńskich. W obszar miasta została włączona w 1916 roku. W czasie, gdy była tylko wsią, zamieszkiwali ją Żydzi. Ich obecność była widoczna na uliczkach wioski. Znajdowała się na niej synagoga, a z dzielnicą związana jest jedna z najpopularniejszych lubelskich postaci - Widzący z Lublina. W czasie II wojny światowej społeczność żydowska została przeniesiona do getta, a Wieniawa sąsiadowała bezpośrednio z dzielnicą niemiecką. Znajdowało się na niej boisko dla SS-manów i fabryka kosmetyków funkcjonująca jako obóz pracy. Po wojnie charakter dzielnicy uległ zmianie, a dawny staropolski układ urbanistyczny miasteczka w dużym stopniu przestał istnieć.
Wieniawa teraz
Dzielnica jest jedną z najmniejszych dzielnic Lublina, a zarazem najgęściej zaludnioną. Na zaledwie 2,2 km2, zamieszkuje 11 374 osoby. Obecnie w krajobraz dzielnicy wpisują się obiekty pełniące różnego rodzaju funkcje: budynki administracji państwowej, placówki edukacyjne, budynki mieszkalne, jednak przede wszystkim Wieniawa kojarzona jest ze społecznością akademicką. W jej granicach znajduje się Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej i Uniwersytet Przyrodniczy. W obrębie dzielnicy zlokalizowany jest także najstarszy w Lublinie Park - Ogród Saski.
Zobacz na starych zdjęciach jak zmieniła się dzielnica! Kliknij w przycisk „zobacz galerię” i przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE.
- Ulicami Starego Miasta przeszły psy ze Schroniska dla Bezdomnych Zwierząt. Zdjęcia
- Festiwal Azjatycki oraz Kawy i Czekolady przyciągnęły tłumy
- Lubelska giełda staroci przyciągnęła tłumy mieszkańców. Zdjęcia
- W Jastkowie trwa budowa zalewu. Jak wygląda postęp prac? [ZDJĘCIA I WIDEO Z DRONA]
- Uroczysta promocja doktorów na Uniwersytecie Medycznym w Lublinie [ZDJĘCIA]
- Wyprzedaż garażowa na Targu pod Zamkiem w Lublinie [ZDJĘCIA]
Jak zbudować dom i się nie rozwieść? Zobacz 3 sposoby NA
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na Twitterze!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?