Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zamość: Wpadka z plakatem na 11 Listopada

Joanna Nowicka
Radny Danel: O ile ostatnia fotografia by "przeszła", to dwóch pierwszych nie rozumiem
Radny Danel: O ile ostatnia fotografia by "przeszła", to dwóch pierwszych nie rozumiem Joanna Nowicka
Zamojski Urząd Miasta zaplanował huczne obchody 95. rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę. W programie poza manifestacją patriotyczną i uroczystą sesją RM są koncerty i występy. Wydrukowano też plakat promujący uroczystości. Problem w tym, że zamieszczono na nim zdjęcia ilustrujące nie 11 listopada 1918 roku, ale przewrót majowy z 1926 roku…

Zwrócił na to uwagę na poniedziałkowej sesji Rady Miasta, radny i historyk, Jacek Danel. - Może nie nazwałbym tego szokiem, ale jestem mocno zdziwiony. Dwa pierwsze zdjęcia, jakie tu widzimy, to przewrót majowy z 1926 roku. Z kolei trzecie ukazuje wizytę Piłsudskiego w Warszawie z 1916 roku, a nie rok 1918 - stwierdził radny. I dodał. - O ile ostatnia fotografia jeszcze by "przeszła" to dwóch pierwszych kompletnie nie rozumiem.

Radny Danel zasugerował, by osoby podejmujące decyzje, jakie ilustracje mają pojawić się na plakatach, konsultowały je wcześniej z nim, bądź innymi zamojskimi historykami. Po tej wypowiedzi w sali Consulatus zamojskiego ratusza zapadła niezręczna cisza. Do tych uwag odniósł się w końcu prezydent Marcin Zamoyski, który podziękował za wytknięcie błędu i zapewnił, że taka sytuacja więcej się nie powtórzy.

Za miejskie plakaty odpowiada Wydział Kultury i Spraw Społecznych zamojskiego Urzędu Miasta. Jego pracownicy również nie kryją, że wyszło nieco… niefortunnie:

- Kierowaliśmy się tym, żeby przedstawić postać marszałka Piłsudskiego. Kontekst nie był tak ważny - tłumaczy się Jadwiga Machulewska, dyrektorka wydziału. - Przyznaję jednak, że nie wygląda to dobrze. Będziemy przykładać teraz większą wagę do doboru zdjęć na naszych plakatach .

Przypominamy, że termin przewrót majowy odnosi się do wydarzeń z 12-15 maja 1926 roku, gdy Józef Piłsudski dokonał udanego, zbrojnego zamachu stanu. W efekcie pod koniec maja, na fotelu prezydenckim zasiadł rekomendowany przez niego Ignacy Mościcki. Z kolei Narodowy Dzień Niepodległości, którego 95. rocznicę będziemy świętować 11 listopada, to hołd wydarzeniom z 1918 roku, gdy Polska po 123 latach zaborów wróciła na mapę świata. Bohaterem obu historycznych momentów był Józef Piłsudski.

Codziennie rano najświeższe informacje z Lubelszczyzny prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski