Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zbliżają się obchody likwidacji obozu na Majdanku. Zginęło tu blisko 80 tysięcy osób

Piotr Nowak
Piotr Nowak
Ewakuacja więźniów niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego na Majdanku trwała od marca do lipca 1944 r. 22 lipca, tuż przed wkroczeniem Armii Czerwonej do Lublina, z obozu wyprowadzono ostatni, ok. 800-osobowy transport więźniów. W 74. rocznicę likwidacji KL Lublin, w Państwowym Muzeum na Majdanku odbędą się uroczystości.

W godzinach popołudniowych 22 lipca 1944 r. z obozu, pod eskortą funkcjonariuszy SS, wyprowadzono około 800 osób. Po kilkudniowym marszu załadowano ich w Ćmielowie do pociągu jadącego do Auschwitz. Następnego dnia rano, w niedzielę 23 lipca, z Majdanka wyszli niepilnowani przez nikogo chłopi aresztowani w ubiegłym miesiącu. Później, podczas trwających jeszcze walk o Lublin, na teren obozu wkroczyły wojska I Frontu Białoruskiego.

Na pamiątkę tych wydarzeń w muzeum planowane są uroczystości. Obchody rozpoczną się od mszy świętej w intencji ofiar Majdanka. Odbędzie się ona w najbliższą niedzielę o godz. 10 w kościele św. Maksymiliana Kolbego w Lublinie. Następnie, uroczystości przeniosą się do PMM. O godz. 11.30 w Centrum Obsługi Zwiedzających odbędzie się prelekcja poświęcona reakcjom pierwszych osób odwiedzających KL Lublin po likwidacji obozu. Na zakończenie, o godz. 12.30, przed Mauzoleum zostaną złożone kwiaty oraz zapalone znicze.

Uroczystości odbędą się w cieniu kontrowersyjnej zmiany nazwy Państwowego Muzeum na Majdanku. Jej modyfikację, jeszcze w lutym, zaproponował wojewoda lubelski Przemysław Czarnek (PiS). Tłumaczył, że w obowiązującej nazwie brakuje określenia, że był to niemiecki obóz koncentracyjny.

Pod koniec czerwca, decyzję o zmianie podjęło Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Od tego czasu, nazwa instytucji brzmi: „Państwowe Muzeum na Majdanku. Niemiecki nazistowski obóz koncentracyjny i zagłady (1941-1944)”. Placówka może też używać skróconej nazwy: „PMM”.

Większe modyfikacje spotkały natomiast podlegające Majdankowi placówki w Sobiborze i Bełżcu. To pierwsze, do tej pory nazywało się „Muzeum Byłego Obozu Zagłady”. Po zmianach jest to „Muzeum i Miejsce Pamięci w Sobiborze. Niemiecki nazistowski obóz zagłady (1942 - 1943). Oddział Państwowego Muzeum na Majdanku”. Ostatnia placówka nazwana została „Muzeum i Miejsce Pamięci w Bełżcu. Niemiecki nazistowski obóz zagłady (1942 - 1943). Oddział Państwowego Muzeum na Majdanku”.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski