Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zielony budżet Lublina. Dwa miliony złotych już zostały podzielone

Artur Jurkowski
Ul. Ogrodowa. Ma tu powstać naturalistyczna rabata, która będzie wizytówką "zielonego" budżetu obywatelskiego.
Ul. Ogrodowa. Ma tu powstać naturalistyczna rabata, która będzie wizytówką "zielonego" budżetu obywatelskiego. Małgorzata Genca
24 zwycięzców w „zielonym budżecie”, a wśród nich: ochrona kasztanowców przy Świętochowskiego, budowa skwerów i ukwiecenie Ogrodowej.

107 projektów walczyło o pieniądze w pierwszej edycji tzw. zielonego budżetu obywatelskiego.

– Liczba złożonych projektów przerosła nasze oczekiwania. Ale cieszymy się z tego, bo to potwierdza, że inicjatywa została gorąco przyjęta przez mieszkańców – mówił Krzysztof Żuk, prezydent Lublina.

We wtorek ratusz przedstawił zwycięzców pierwszej edycji „zielonego budżetu”. I jest trochę zaskoczeń.

Przede wszystkim liczba wybranych projektów. Jest ich 24. Ale nie oznacza to, że wszystkie zostaną zrealizowane w skali zaproponowanej przez inicjatorów.

– Dziewięć będzie wykonanych w pełni, kolejnych 15 w niektórych ze wskazanych miejsc – precyzuje Piotr Choroś, dyrektor Biura Partycypacji Społecznej UM Lublin.

Lista zwycięzców jest podzielona na osiem grup tematycznych. W przypadku dwóch chodzi o pojedyncze projekty, które mają być zrealizowane przy ul. Świętochowskiego oraz przy ul. Ogrodowej.

– W przypadku ul. Świętochowskiego chodzi o ochronę wyjątkowej alei kasztanowców. Opieką ma być objętych ponad 100 potężnych drzew – opisuje Jan Kamiński, przewodniczący Rady Kultury Przestrzeni i jeden z ekspertów wybierających zwycięskie projekty.

Przy Ogrodowej powstanie naturalistyczna rabata. – Z krzewów i bylin. Ma to być wizytówka „zielonego budżetu obywatelskiego” – podkreśla Kamila Boguszewska z Wydz. Ogrodnictwa i Architektury Krajobrazu UP.

Nie wiadomo jakie rośliny 
zostaną posadzone. – Na pewno takie, które będą pięknie kwitły i będą odporne na mróz – dodaje Hanna Pawlikowska, miejski architekt zieleni.

Kwiaty pojawią się w centrum również w innych miejscach. Chodzi m.in. o skwer u zbiegu ulic Bernardyńskiej, Zamojskiej i Wyszyńskiego. Ma tam powstać kwietna łąka.

Podobne „łąki” mają się pojawić również w innych miejscach. Przy czym te dodatkowe nie będą specjalnie tworzone. Po prostu ratusz zrezygnuje z koszenia traw rosnących w pasie zieleni rozdzielającym jezdnie. Tak ma być na Filaretów i Głębokiej.

350 tys. zł trafi na nasadzenia drzew przy ulicach. Gdzie dokładnie? Wiadomo na razie, że przy ul. Bielskiego, Zelwerowicza, Jana Pawła II, Węglarza, Strzembosza.

– Pozostałe lokalizacje dopiero ustalimy. Jeden z zakwalifikowanych projektów zakłada nasadzenia na 80 procentach obszaru Lublina, a tego nie jesteśmy w stanie zrealizować – podkreśla Pawlikowska.

Wybudowane mają być cztery skwery: przy Motorowej (550 tys. zł), Cyruliczej (280 tys. zł), Biedronki (150 tys. zł) i Szwoleżerów (150 tys. zł).

Powstanie też projekt skweru przy ul. Jagiełły. Oraz dokumentacja rewitalizacji lasku przy ul. Zbożowej.

W śródmieściu powstaną cztery parklety. – Czyli rodzaj „kieszonkowego ogródka” z donicami i meblami – tłumaczy Pawlikowska.

Łącznie na realizację projektów w ramach „zielonego budżetu” trafią 2 miliony złotych. – Wartość wszystkich zgłoszonych inicjatyw opiewała na 16 mln zł – przypomina Choroś.

**Prezydent Lublina wręczył stypendia najlepszym studentom i doktorantom (ZDJĘCIA)
Najstarsza lublinianka otrzymała pierwszy medal z okazji 700-lecia miasta (ZDJĘCIA)
Wycinka na Czechowie. Oburzeni mieszkańcy dzwonili na policję (ZDJĘCIA, WIDEO)
Złotnictwo lubelskie. Wystawa na Zamku Lubelskim już otwarta (ZDJĘCIA)

[b]Jesteśmy też w serwisie INSTAGRAM. Obserwuj nas!

**

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski