Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zielony budżet Lublina. Znamy zwycięskie projekty

Artur Jurkowski
Al. Solidarności. Prace w w ramach zielonego budżetu 2017 r.
Al. Solidarności. Prace w w ramach zielonego budżetu 2017 r. Anna Kurkiewicz
Brzozy wzdłuż al. Smorawińskiego, ochrona drzew przed autami przy ul. Radziszewskiego, trasa spacerowa wzdłuż Czechówki - w sumie 16 projektów znalazło się na liście zwycięzców zielonego budżetu obywatelskiego. Do wydania są 2 mln zł.

- Wnioski były bardzo zróżnicowane, od dużych projektów inwestycyjnych do niewielkich nasadzeń - wyliczała Hanna Pawlikowska, miejski architekt zieleni. We wtorek ratusz przedstawił listę inwestycji, które zostaną zrealizowane w tym roku w ramach zielonego budżetu obywatelskiego.

Mniejsze zainteresowanie, lepsza jakość

Tegoroczna edycja jest druga, jeśli chodzi o „Zielony budżet”. Mieszkańcy złożyli łącznie 74 wnioski. To mniej niż rok wcześniej, kiedy zgłoszono 107 pomysłów.

- Przy czym projekty złożone na 2018 r. były bardziej starannie przygotowane od tych z roku poprzedniego. Ocenę formalną przeszło 57, a w 2017 - 48 - wyliczała Pawlikowska.

O wyborze zwycięskich projektów decydują eksperci wskazani przez ratusz. Łącznie do realizacji wybrano 16 projektów.

Dwa dotyczą budowy skwerów (ul. Zbożowa, ul. Biedronki), w trzech przypadkach chodzi o wykonanie dokumentacji projektowej (tereny zielone przy ul. Szafirowej, wąwóz przy Lwowskiej, park przy Głuskiej), jeden projekt dotyczy ochrony zieleni przy Radziszewskiego.

- Chodzi o zabezpieczenie miejsca pod drzewami, aby nie parkowały tam auta - wyjaśniała Pawlikowska.

Łącznie zabezpieczonych ma być tak 19 drzew.

W czterech miejscach będą nasadzenia, głównie w pasach rozdzielających jezdnie. Przy al. Smorawińskiego pojawią się brzozy, derenie, kosodrzewina oraz trawy ozdobne.

- Zieleń zastąpi tam, gdzie to możliwe, metalowe barierki rozdzielające jezdnie - mówiła Kamila Boguszewska z Wydziału Architektury Politechniki Lubelskiej, która była jednym z siedmiu ekspertów oceniających wnioski.

- Tam, gdzie barierki będą musiały zostać ze względu na bezpieczeństwo, np. na stromych skarpach, mogą na nich zawisnąć rośliny w pojemnikach, jak np. przy ul. Jana Pawła II - dodała Pawlikowska.

Meble miejskie staną przy miniskwerach na Dziesiątej (np. przy Reymonta, Matejki, Śniadeckiego).

- Skonsultujemy z mieszkańcami, jaki będą miały charakter, czy to będą np. tylko zestawy ławek - stwierdziła Boguszewska.

Dzikie dzieci na Puławskiej

Cztery projekty będą realizowane w kategorii doliny rzeczne. Dwa dotyczą terenów wzdłuż Czechówki, m.in. ma powstać ścieżka spacerowa na Szerokiem, która będzie się zaczynała od ul. Głównej i biegła wzdłuż Wądolnej.

Przy Bystrzycy powstaną „punkty czerpania wody”. Pojawią się w rejonie LKJ oraz na wysokości ogródków działkowych i stalowej kładki dla pieszych.

- Chodzi o pomosty umożliwiające zejście do rzeki - opisywała Boguszewska.

Adres ma zmienić Rezerwat Dzikich Dzieci. W czasie wakacji mieścił się przy Dolnej Panny Marii. Teraz miałby się przenieść w rejon ul. Puławskiej, gdzie ma powstać „Zielony blok kultury”.

Pozostanie „dzika łąka” przy ul. Bernardyńskiej, która w ubiegłym roku została założona z pieniędzy zielonego budżetu. W tym roku sfinansuje ją ratusz.

- Chcemy utworzyć nowe naturalne łąki w pięciu miejscach na terenie Lublina. Głównie w pasach drogowych - stwierdziła Pawlikowska.

Międzynarodowy gang rozbity. Nowe fakty w śledztwie (ZDJĘCIA, WIDEO)
Krajowa konwencja PSL w Kraśniku. Ludowcy zaprezentowali wyborczą broń
Razem dla Lubelszczyzny. Lubelskie VIP-y na balu charytatywnym (ZDJĘCIA)
QUIZ Czy znasz znaczenie trudnych słów? Nie połam sobie języka

Jesteśmy też w serwisie INSTAGRAM. Obserwuj nas!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski