Premier Mateusz Morawiecki zapowiedział, że obecnie w świątyniach może przebywać jedna osoba na 15 metrów kwadratowych. W praktyce oznacza to, że kościele o większym metrażu zmieści się więcej osób. Jak wygląda sytuacja w Lublinie?
W Archikatedrze Lubelskiej od poniedziałku w nabożeństwach może wziąć udział około 65 wiernych. Msze w dni powszednie będą celebrowane w zwykłym porządku. Jednocześnie odwołane zostały zaplanowane uroczystości pierwszej komunii świętej i bierzmowania. Jakie będą nowe terminy? Tego na razie nie wiadomo.
W parafii pod wezwaniem Najświętszego Serca Jezusowego w Lublinie może obecnie przebywać 50 osób w nawie głównej i dodatkowo 10 osób na chórze.
- Wierni, którzy nie będą mogli wejść do środka, mogą pozostać na placu przed kościołem, zachowując odległość 2 m od innych uczestników liturgii
– podkreślają przedstawiciele parafii. Konieczne jest także zachowanie odstępu w kolejce do konfesjonału i komunii. Z kolei kaplica pomieści wyłącznie 7 osób.
W przypadku pierwszej komunii rozważane są dwa warianty. - Jeśli dzieci wrócą do szkół przed uroczystością Bożego Ciała (11 czerwca), I Komunia św. będzie 21 czerwca dla SP nr 40 i 28 czerwca dla SP nr 1 i 2. Jeśli dzieci nie wrócą do szkół do 11 czerwca, I Komunia św. odbędzie 20 września dla SP nr 1 i 2, a 27 września dla SP nr 40 – czytamy w oświadczeniu na stronie parafii.
W parafii pw. Dobrego Pasterza w Lublinie od poniedziałku msze będą odprawiane w tygodniu o godz. 7.00 i 18.00 a w niedzielę o godz. 7.30, 9.30, 12.30 i 17.00. W kościele na Czechowie mogą przebywać maksymalnie 72 osoby.
Duchowni proszą wiernych, by zajmowali co drugą ławkę i żeby siadały w nich wyłącznie po dwie osoby.
Podobna liczba wiernych (60 osób) od poniedziałku będzie mogła uczestniczyć w codziennych nabożeństwach (godz. 7.00, 18.00) odprawianych w kościele pw. Trójcy Przenajświętszej w Lublinie przy ul. Jagiełły 7.
Jak policzyć, ile osób faktycznie przebywa w świątyni? Np. parafia pw. Niepokalanego Poczęcia NMP na teren kościoła wpuści jedynie 25 osób. Rachunek będzie prosty - w świątyni znajduje się 29 ławek, 4 zostaną zablokowane. W jednej ławce może przebywać tylko jedna osoba. W innych parafiach wierni będą liczeni przy pomocy licznika przy wejściu do świątyni.
W trakcie mszy konieczne jest noszenie maseczki, chusty bądź szalika. Nie można ich zdejmować ani podczas śpiewania, ani spowiedzi, ani w czasie chrztów czy ślubów.
Jedyną sytuacją, gdy dopuszczalne jest zdjęcie środka ochrony osobistej, to przyjęcie komunii. Z obowiązku noszenia maseczek w czasie mszy zwolnieni są wyłącznie księża.
Złagodzone przepisy weszły w życie w poniedziałek, 20 kwietnia.
- Jak uszyć maseczkę w domu? A jak zrobić ją bez szycia?
- Niecodzienny protest przeciw zaostrzeniu prawa aborcyjnego
- Dzikie zwierzęta w mieście. Jak sobie z nimi radzić?
- W Lublinie będą pobierać osocze od ozdrowieńców
- „Temu patrolowi szacunek". Wpis taksówkarza hitem w sieci
- Fala zwolnień dopiero przed nami
iPolitycznie - Czy słowa Stefańczuka o Wołyniu to przełom?
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na Twitterze!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?
Dzieje się w Polsce i na świecie – czytaj na i.pl
- Były dowódca sił NATO w Europie: Kumple Putina mogą zwrócić się przeciwko niemu
- Ustawa o komisji ds. rosyjskich wpływów na polską politykę - co dokładnie reguluje?
- Komisja ds. rosyjskich wpływów pod ostrzałem opozycji. Mamy odpowiedź na zarzuty
- Powinna powstać komisja badania wpływów rosyjskich na UE. Mówił o tym premier