MKTG SR - pasek na kartach artykułów

75. rocznica wydarzeń Cudu Lubelskiego. Przez miasto przejdzie uroczysta procesja. Kierowców czeka zmiana organizacji ruchu

Anna Paszkowska
Anna Paszkowska
Archiwalne zdjęcia z obchodów wydarzenia
Archiwalne zdjęcia z obchodów wydarzenia Fot. Małgorzata Genca / Polska Press/archiwum
W lipcu 1949 r. wierni zauważyli łzy na obrazie Matki Boskiej w lubelskiej archikatedrze. W środę (3 lipca) mieszkanki i mieszkańcy Lublina będą obchodzić 75. rocznicę Cudu Lubelskiego. Kierowców i podróżujących komunikacją miejską czekają zmiany.

W Lublinie w środę (3 lipca) odbędzie się Święto Najświętszej Marii Panny Płaczącej, a zarazem 75. rocznica Cudu Lubelskiego. W archikatedrze lubelskiej o godz. 19:00 odbędzie się msza. Będzie jej przewodniczył i wygłosi Słowo Boże biskup siedlecki Kazimierz Gurda. Po niej odbędzie się procesja różańcowa ulicami miasta. Uroczystości zakończy o godz. 22:00 Apel Jasnogórski.

Historia "Cudu lubelskiego"

Wierni, którzy modlili się w lubelskiej archikatedrze 3 lipca 1949 r., sądzili, ze widzą łzy na obrazie Matki Bożej. Uznali je za "krwawe łzy" na twarzy Madonny. Informacja szybko rozprzestrzeniła się po mieście. Do archikatedry zaczęły zjeżdżać tłumy z całej Polski, wierni zajmowali nie tylko plac przed świątynią, ale stali też na ulicy. Jednego dnia pod katedrą mogło zbierać się ok. 25 tys. pielgrzymów. Byli to pątnicy, którzy chcieli uczestniczyć w wydarzeniu religijnym, wielu z nich spowiadało się i przyjmowało komunię.

- Cud lubelski różni się od innych wydarzeń z okresu Polski Ludowej uznawanych przez wiernych za nadprzyrodzone. Nie był indywidualnym, cyklicznym objawieniem. Nie wiązały się z nim żadne orędzia. Ponadto nie wywołał konfliktu ani rozłamu w Kościele. Było to wydarzenie jednorazowe, adresowane do przybywających wiernych, a nie do jednej wybranej osoby. Najistotniejsza różnica dotyczy miejsca zdarzenia – jest nim kościół, a nie prywatny dom czy łąka – oraz osób, które pierwsze dostrzegły zmiany. Były to osoby konsekrowane, co automatycznie w świadomości podnosi wiarygodność tego wydarzenia – czytamy w streszczeniu książki Marioli Błasińskiej „Cud. W 1949 r. Lublin stał się Częstochową”.

W 1988 r. odbyła się koronacja tegoż obrazu Matki Bożej Płaczącej.

Zobacz zdjęcia z uroczystości z ubiegłych lat

Informacje drogowe podczas uroczystości

W związku z rocznicą Cudu Lubelskiego, w godz. 20.30-22.00 wystąpią tymczasowe utrudnienia w ruchu. Po mszy uczestnicy procesji różańcowej przejdą ulicami: Królewska, Lubartowska, łącznik na wysokości Kowalskiej do Świętoduskiej, Świętoduska, Krakowskie Przedmieście (deptak), pl. Łokietka, Królewska na pl. Katedralny.

- Przejście uczestników procesji odbędzie się przy całkowicie wstrzymanym ruchu kołowym. Zamknięcie odcinków ulic oraz bezpieczeństwo ruchu drogowego zapewnią służby mundurowe - informuje Justyna Góźdź z biura prasowego ratusza.

Komunikacja miejska w godz. 18.45 – 22.00 pojedzie objazdami.

1, 6, 17 w obu kierunkach przejazdu: … - Zamojska – pl. Wolności – Narutowicza – Kołłątaja – 3 Maja – al. Solidarności – Al. Tysiąclecia- …

4 w obu kierunkach przejazdu: … - Krakowskie Przedmieście – 3 Maja – al. Solidarności – al. Tysiąclecia - …

5, 22, 24, 52 w obu kierunkach przejazdu: ... – Lubelskiego Lipca 80 – al. Unii Lubelskiej – Al. Tysiąclecia [5, 52]
/Lwowska [22]/Podzamcze[24] - …

23 w kierunku Felin Uniwersytet / Felin Spiessa: … - al. Solidarności – al. Tysiąclecia – al. Unii Lubelskiej – Fabryczna - …
w kierunku Kupiecka IKEA / Elizówka - giełda: bez zmian

39 w obu kierunkach przejazdu: … - Narutowicza – Okopowa – Zesłańców Sybiru – Kołłątaja – 3 Maja – al. Solidarności – al. Tysiąclecia - …

156, 160 w kierunku Choiny: … - Fabryczna – al. Unii Lubelskiej – al. Tysiąclecia – Lubartowska - …
w kierunkach: Felin/os. Poręba: … - Lubartowska – Ruska – al. Unii Lubelskiej – Fabryczna - …

od 7 lat
Wideo

Wyniki pierwszej tury wyborów we Francji

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski