Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Brak maseczki i łamanie zasad kwarantanny. Posypały się kary za niestosowanie się do obostrzeń

Piotr Nowak
Piotr Nowak
unsplash.com/zdjęcie ilustracyjne
Zamiast siedzieć w domu w czasie kwarantanny wychodzili kupić samochód lub nową pralkę. I posypały się kary. Do sądów okręgu lubelskiego wpłynęło 225 wniosków o ukaranie. Najwyższą nałożono w Lublinie.

Dwa tysiące złotych – to najwyższa kara jaką do tej pory przyznano w Lublinie za nieprzestrzeganie zasad kwarantanny. Do lubelskich sądów wpłynęło ponad 225 wniosków o ukaranie osób niestosujących się do obostrzeń wprowadzonych na czas epidemii. Aż 165 z nich dotyczy złamania art. 54 kodeksu wykroczeń.

- Odpowiada na podstawie tego przepisu ten, kto wykracza przeciwko wydanym z upoważnienia ustawy przepisom porządkowym o zachowaniu się w miejscach publicznych. Chodzi m.in. o niezachowanie dystansu społecznego i brak maseczki

- wyjaśnia sędzia Barbara Markowska, rzecznik Sądu Okręgowego w Lublinie.

Do sądów trafiło też 60 wniosków dotyczących ukarania osób, które będąc nosicielem choroby lub podejrzanym o nosicielstwo nie przestrzegają nakazów lub zakazów zawartych w przepisach. Odpowiedzialność na podstawie art. 116 poniosą osoby, które nie przestrzegają kwarantanny. Takie osoby podlegają karze grzywny albo nagany. Ponad 80 proc. spraw zostało skierowanych na posiedzenia niejawne i skutkowało wyrokiem nakazowym.

- Kary za wykroczenie z art. 116 mieszczą się w przedziale od 100 do 5000 zł, a z art. 54 – od 50 do 500 zł. Osoba może być także ukarana naganą

- wyjaśnia sędzia. Co ciekawe, tylko jedna ze spraw zgłoszonych przez policję dotyczyła braku zakrywania twarzy.

- Wyrok nakazowy może być wydany tylko w sytuacji, kiedy okoliczności popełnienia czynu nie budzą wątpliwości. Takim wyrokiem może być wymierzona tylko kara grzywny albo ograniczenia wolności - mówi rzecznik Sadu Okręgowego. Ile wyroków się uprawomocniło?

- Trudno powiedzieć na tym etapie postępowania jaki procent orzeczeń jest prawomocny, ponieważ wstrzymany był bieg terminów procesowych. One dopiero od niedawna znowu rozpoczęły swój bieg to jest od dnia 23 maja. Jeżeli stronom doręczono wyrok, to i tak nie biegł im termin do ewentualnego sprzeciwu - wyjaśnia sędzia Barbara Markowska. Od wyroku nakazowego można wnieść sprzeciw. Jednak jeśli strona nie stawi się na rozprawie w wyznaczonym terminie, to sąd może wydać także wyrok zaoczny.

Łagodzenie obostrzeń
Od końca maja złagodzone zostały obostrzenia dotyczące noszenia maseczek. Nosa i ust nie trzeba zakrywać w przestrzeni otwartej pod warunkiem, że istnieje możliwość zachowania 2-metrowej odległości od innych. Obowiązek noszenia maseczek lub innych elementów odzieży zasłaniających twarz nadal obowiązuje m.in. w autobusach, trolejbusach, sklepach, kinach, teatrach, salonach masażu i tatuażu, kościołach i urzędach.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

O prawie do aborcji w Sejmie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski