Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Budimex dostał kontrakt na budowę dworca metropolitalnego. Jak zmienią się tereny przy ul. Dworcowej?

Artur Jurkowski
Artur Jurkowski
Do końca lipca 2022 r. wybudowany ma być autobusowy dworzec metropolitalny przy ul. Dworcowej (po sąsiedzku dworca PKP). Inwestycja pochłonie prawie ćwierć miliarda złotych. Wraz z budową dworca przebudowane zostaną okoliczne drogi. Prace wykona firma Budimex.

- Zbudujemy w pełni funkcjonalny węzeł, integrujący transport wewnętrzny Lublina z transportem regionalnym i dalekobieżnym. To kluczowa inwestycja nie tylko z punktu widzenia miasta, ale także całego regionu – podkreśla Krzysztof Żuk, prezydent Lublina. W piątek (18 grudnia) ratusz podpisał umowę na budowę autobusowego dworca metropolitalnego przy ul. Dworcowej. Wartość kontraktu to ponad 231 mln zł. Roboty wykona Budimex.

- Prace będą wykonywane jednocześnie na rozległym terenie, a sam budynek dworca, w trudnych warunkach gruntowo–wodnych, co wymaga od nas szczególnie sprawnej organizacji i koordynacji robót specjalistycznych oraz zapewnienia bezpiecznych warunków pracy - mówi Marek Gromaszek, dyrektor ds. handlowych Budimex.

Nie wiadomo jeszcze jak będzie wyglądała organizacja ruchu w trakcie robót. Budimex zapowiada, że będzie „minimalizować utrudnienia dla mieszkańców związane z prowadzonymi robotami”.

Nowy gmach dworca ma być rodzajem „budynku w budynku”, dzięki czemu będzie bardziej energooszczędny. A prąd potrzebny do funkcjonowania będzie pochodził w całości z paneli fotowoltaicznych umieszczonych nad stanowiskami autobusowymi.
Gmach będzie miał trzy kondygnacje (powierzchnia całkowita ok. 18 tys. m kw.). Pod budynkiem dworca ma powstać parking podziemny o powierzchni ok. 7,5 tys. m kw. Pomieści 174 samochody.

Na jego dachu planowane są nasadzenia zieleni. System odzyskiwania deszczówki zapewni wodę do podlewania roślin, jak i do celów sanitarnych.

Dla komunikacji zamiejskiej na terenie dworca przewidziano 43 perony odjazdowe. Łączna powierzchnia placów manewrowych wraz z peronami wyniesie ponad 19 tys. m kw.

Wraz z budową dworca przebudowany będzie układ komunikacji wokół niego. Z pl. Dworcowego zniknie ruch samochodowy. - Stanie się ozdobnym deptakiem połączonym wizualnie oraz funkcyjnie z głównym wejściem do dworca kolejowego. Przed dworcem PKP pojawią się zatoki postojowe z miejscami typu Kiss&Ride umożliwiające postój na czas przesiadki pasażera na autobus lub pociąg. Tu także zaplanowano postój TAXI – opisuje Justyna Góźdź z biura prasowego ratusza.

Przedłużeniem pl. Dworcowego będzie ul. 1 Maja. Pojawią się na niej m.in. nowe drzew i krzewy, elementy małej architektury, 58 miejsca postojowe i stojaki rowerowe.

Zmodernizowane zostaną ulice: Młyńska, Pocztowa i Gazowa. Na Pocztowej wymianę będzie konstrukcja jezdni chodników. Przebudowany zostanie wlot Pocztowej w Kunickiego, co umożliwi przejazd tamtędy autobusom komunikacji miejskiej.
Przebudowa ul. Młyńskiej obejmie odcinek od Ronda Sportowców do skrzyżowania z ul. Dworcową. Powstanie na niej ścieżka rowerowa oraz dodatkowy prawoskręt przy rondzie.

- Ponadto by zapewnić jak najwięcej miejsca na perony nowego dworca autobusowego, cofnięty w stronę torów będzie pas ul. Gazowej. Ulica, zakończona placem do zawracania, pozwoli usunąć ruch kołowy z placu Dworcowego –informuje Góźdź.

Rondo Sportowców - zbieg ulic, Stadionowej, Krochmalnej, Gazowej i Młyńskiej - będzie rondem turbinowym. - Pomiędzy ul. Gazową a Młyńską powstanie zupełnie nowy odcinek drogi wraz z jednostronnym chodnikiem i zatoką postojową dla autobusów - dodaje Góźdź.

Budowa dworca ma być skończona do 29 lipca 2022 r.

- Po wielu latach starań Lublin będzie miał dworzec na miarę wyzwań XXI wieku: energooszczędny, wykorzystujący naturalne, odnawialne źródła energii – dodaje Żuk.

W budżecie Lublina na 2021 r. zarezerwowano na budowę dworca wraz z przebudową prowadzącego do niego układu drogowego 123,5 mln zł. Budżet radni przyjęli w czwartek wieczorem po ponad siedmiogodzinnej debacie. W głosowaniu za było 18 radnych (klub prezydenta), przeciwko 12 (opozycyjny PiS).

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski