- Zależy nam, by Teatr Stary nie był miejscem, gdzie można obejrzeć jedynie przedstawienia. Placówka ma za zadanie szerzenie kultury w całej krasie. Dlatego jak co roku w repertuarze znajdą się zarówno sztuki teatralne, jak i filmy, festiwale, spotkania i warsztaty - mówił na konferencji zapowiadającej nowy sezon drugiego najstarszego w Polsce działającego teatru, Mariusz Banach, zastępca prezydenta ds. oświaty i wychowania.
Czytaj także
Już w styczniu rozpoczną się dwutygodniowe „Ferie w Teatrze Starym” o dość niecodziennym temacie przewodnim: „Dzień totalnej porażki, czyli co zdarzyło się 25 stycznia”.
- Już w czwartek, 21 listopada uruchomimy głosowanie na najciekawsze wydarzenie z historii świata. Do wyboru będzie 8 historycznych dat z 25 stycznia. Pojawią się między innymi historie kobiecej reprezentacji polski, która wyruszyła na Olimpiadę w latach 20. ubiegłego wieku, zwolnienia irańskich zakładników czy spotkania Alicii Keys. Wśród tych propozycji odbędzie się głosowanie. Najciekawsze historie będą scenariuszami jednoaktówek, jakie przygotuje młodzież podczas ferii - zapowiadała Karolina Rozwód, dyrektorka teatru.
Cena warsztatów to 250 złotych. Natomiast na przedstawienia obowiązywać będą za to bezpłatne wejściówki. Zapisy ruszają w najbliższy czwartek, 21 listopada.
Czytaj także
Luty upłynie pod patronatem Danuty Szaflarskiej i dedykowanego jej festiwalu „Ślebo-da/Danutka”.
- Budynek Teatru Starego był jednym z ulubionych miejsc Danutki. Podczas festiwalu będzie można zobaczyć najwspanialsze role filmowe i teatralne tej jednej z najwybitniejszych polskich aktorek. W dniu 105. urodzin Danuty Szaflarskiej zaprezentujemy też premierową pozycję, jaką będzie koncert „Zakazanych piosenek” w wersji akustycznej - zachęcał Michał Merczyński, kulturoznawca związany z zespołem Teatru Starego.
Na finał wydarzenia przewidziano spektakl „Biała bluzka”w wykonaniu Krystyny Jandy, zwyciężczyni tegorocznego „Gongu Danutki”,
Bilety na poszczególne punkty programu będą dostępne również od 21 listopada.
Pod koniec lutego w teatrze przy ul. Jezuickiej odbędzie się kolejny odcinek cyklu „Bitwa o kulturę” z Rafałem Zawieruchą w roli głównej.
Czytaj także
- Rafał opowie o swoich doświadczeniach w pracy z jednym z najsławniejszych reżyserów naszego pokolenia. Będzie to oczywiście wspomnienie współpracy z Quentinem Tarantino - mówiła dyr. Rozwód.
W repertuarze Starego znajdzie się też cykl „Bajkowa niedziela”, będą rozmowy o literaturze z udziałem m.in. Grażyny Lutosławskiej i Janusza Opryńskiego, spektakle gościnne teatrów z całego kraju oraz kwietniowy cykl warsztatów dla najmłodszej publiczności „Mała muzyka”.
Na dwa lata przed 200-setną rocznicą powstania Teatru Starego w Lublinie i jednocześnie 10 rokiem urzędowania w odnowionej siedzibie znamy już pierwszy i też ostatni punkt jubileuszowego programu.
- Obchody naszej okrągłej rocznicy będziemy chcieli zwieńczyć spektaklem, dzięki któremu zakochałam się w teatrze. Będzie to „Sztukmistrz z Lublina”, pełen dobrej muzyki i cyrku - zapowiedziała Karolina Rozwód.
Czytaj także
- Fotografia za drutem kolczastym. To był wyjątkowy plener
- 857 osób na mecie Drugiej Dychy do Maratonu
- ZwierzoLublin. Psy i koty rządziły w galerii handlowej
- Most na ul. Pawiej w Lublinie. Zobacz zdjęcia z drona
- W Lublinie przybywa restauracji, kawiarni i stołówek
- Najbogatsi Polacy przed 40-tką [RANKING]
Szczerze o muzyce: Paprodziad