Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Górki czechowskie w Lublinie. Żuk o pomyśle TBV: - To interesująca propozycja. Wpisuje się w nasze oczekiwania

Artur Jurkowski
Górki czechowskie mają 105 hektarów powierzchni. TBV, który jest właścicielem gruntu, chce tam wybudować 2-3 tys. mieszkań
Górki czechowskie mają 105 hektarów powierzchni. TBV, który jest właścicielem gruntu, chce tam wybudować 2-3 tys. mieszkań Małgorzata Genca
75 hektarów na ogólnodostępny park, 30 ha na osiedle z dwoma-trzema tysiącami mieszkań - właściciel górek czechowskich, spółka TBV, składa propozycje miastu na zagospodarowanie dawnego poligonu.

Do tej pory były zapowiedzi, w czwartek padły propozycje. Chodzi o górki czechowskie, a w zasadzie ich zagospodarowanie.

Właściciel terenu, spółka TBV, proponuje miastu 75 hektarów terenu dawnego poligonu na Czechowie. Ma na nich powstać park.

- Przekażemy teren za symboliczną złotówkę - zadeklarował Wojciech Dzioba, prezes spółki TBV Investment. I dodał: - Spółka wyraża gotowość sfinansowania ze swoich środków budowy parku, który byłby sześciokrotnie większy od Ogrodu Saskiego, przeznaczając na ten cel środki pieniężne w wysokości minimum 10 mln zł.

Ale TBV stawia też warunki. Po pierwsze, na pozostałych 30 hektarach miasto umożliwi budowę bloków. I stosowne zapisy znajdą się w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego górek czechowskich.

- Po świętach spotkamy się w tej sprawie z prezydentem Lublina - poinformował Dzioba.

- To interesująca propozycja. Wpisuje się w nasze oczekiwania - oceniał Krzysztof Żuk, prezydent Lublina.

Land art na górkach czechowskich w Lublinie WIĘCEJ: Wojciech Kornet, Piotr Pakuła

Land art na górkach czechowskich w zimowej odsłonie (ZDJĘCIA Z DRONA)

TBV trochę „odpuszcza”

TBV chciało początkowo, aby pod zabudowę mieszkaniową trafiło 40 hektarów. - Trochę „odpuszczamy”, nie upieramy się. Wystarczy 30 hektarów - stwierdził Dzioba.

Na zabudowę 30 ha blokami miasto wstępnie się godzi. Takie zapisy pojawiły się w „Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego Lublina”. Ten dokument to „konstytucja planistyczna” Lublina. W oparciu o nią powstają plany zagospodarowania przestrzennego.

Zabudowa miałaby objąć cztery obszary na górkach czechowskich: trzy od strony ul. Poligonowej i jeden od Koncertowej (rejon ul. Melomanów).

- Budynki od strony ul. Poligonowej nie byłyby wyższe niż7 pięter, od strony Koncertowej nie przekraczałyby 4 pięter - precyzował Dzioba. I dodawał, że łącznie mogłoby powstać 2-3 tysiące mieszkań.

TBV stawia sprawę jasno: zmniejszenie terenu pod zabudowę lub brak dopuszczenia „mieszkaniówki” w planie zagospodarowania spowoduje wycofanie się spółki z porozumienia. - Nie będzie parku, jeśli TBV nie będzie miało możliwości prowadzenia swobodnej działalności gospodarczej - dodał Dzioba.

TBV chce też, aby w porozumieniu znalazł się zapis o tym, iż przekazany miastu park na zawsze zostanie… parkiem.

- Aby nie okazało się, że za 5, 10, 15 lat zostanie tam dopuszczona np. budowa mieszkań - stwierdził Dzioba.

Mieszkańcy chcą, a nawet... nie chcą

TBV przedstawił w czwartek wyniki badań sondażowych wśród mieszkańców na temat zagospodarowania górek czechowskich. Zostały wykonane przez Ibris w marcu metodą telefoniczną. Łącznie przebadano grupę 500 osób.

- Błąd pomiaru wynosi 4 procent - mówił Zbigniew Dymowicz, dyrektor ds. inwestycji TBV Investment. I poinformował: - 55 proc. lublinian jest zdania, że górki czechowskie nie mogą pozostać niezagospodarowane. A 67 proc. badanych dobrze oceniło pomysł zagospodarowania górek czechowskich pod park oraz tereny zielone.

Część mieszkańców Lublina protestuje jednak przeciwko zabudowie dawnego poligonu. - Ani jeden metr tego terenu nie powinien być zabudowany - przekonywał Sławomir Pawłowski ze Stowarzyszenia Obrony Górek Czechowskich.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski