MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Hetman kontra Stawiarski. Europoseł oskarża marszałka o nieudolność w walce z koronawirusem

Piotr Nowak
Piotr Nowak
Marszałek może przeznaczyć 2 mld zł na walkę z koronawirusem, ale tego nie robi - przekonuje Krzysztof Hetman, europoseł PSL. - Ta informacja jest nieprawdziwa - odpowiada marszałek Jarosław Stawiarski z PiS.

Komisja Europejska oddała do dyspozycji Polski 30 mld zł z programów, których nie zdążyliśmy zrealizować. Te pieniądze można by przeznaczyć na walkę z koronawirusem.

Krzysztof Hetman przekonuje, że w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Urząd Marszałkowski ma do rozdysponowania 2 mld zł. Środki mogłyby zostać przeznaczone na wsparcie szpitali, przedsiębiorstw i innych. Zdaniem Hetmana, z tymi pieniędzmi „urząd marszałkowski nie zrobił praktycznie nic”. Jedynie 57 mln zł przeznaczył na szpitale w ramach projektu realizowanego od 2017 r., a więc od czasów PO-PSL.

- To jest projekt bardzo potrzebny, ale czy jest to poważna odpowiedź na walkę z koronawirusem

- zastrzega Hetman. Zdaniem polityka PSL, na wsparcie szpitali wojewódzkich, powiatowych i uniwersyteckich powinna zostać przeznaczona większa kwota.

- Informacja o tym, że ponad 2 miliardy zł w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego „nie ma przeznaczenia i nie zostały zakontraktowane” jest nieprawdziwa

- odpowiada marszałek Jarosław Stawiarski.

Urząd Marszałkowski rozpisał konkursy na przyznanie tych środków i większość ma zostać rozstrzygnięta na przełomie kwietnia i maja lub pod koniec drugiego kwartału. Za 2 mld zł mają zostać sfinansowane projekty dotyczące m.in. instalacji kolektorów słonecznych i fotowoltaiki na domach, urzędach i firmach, budowy zintegrowanego dworca metropolitarnego w Lublinie oraz wsparcia małych i średnich firm.

Z wyliczeń Krzysztofa Hetmana wynika jednak, że wartość projektów wskazanych przez marszałka to 882 mln zł.

- Pan Marszałek w sposób oczywisty mija się z prawdą i jest to wręcz niewyobrażalne, że nie wie jakie środki z UE ma jeszcze do dyspozycji

- mówi europoseł.

Hetman zarzuca PiS nieodpowiedzialność i nieudolności w rządzeniu regionem. Stawiarski odpowiada, że po zmianie zarządu województwa z PO-PSL na PiS, szpitale nadzorowane przez marszałka otrzymały 40 mln zł na zasypanie dziury budżetowej. Z tej kwoty aż 30 mln zł przekazano w marcu. Stawiarski zapowiada kolejne formy wsparcia dla placówek.

Wsparcie dla przedsiębiorstw
- Co zrobił Urząd Marszałkowski dla firm dotkniętych skutkami pandemii koronawirusa? Nic, absolutnie nic. Powinniście w Urzędzie Marszałkowskim już dawno uruchomić instrument, na przykład pożyczek nieoprocentowanych, czy w przyszłości częściowo umarzanych, dotacji bezzwrotnych dla firm najbardziej dotkniętych koronawirusem (…). Urząd Marszałkowski ma miliardy, ale nie robi nic – przekonuje Hetman.

- Zarząd województwa w porozumieniu z BGK dokonał zmiany produktów pożyczkowych ze środków RPO WL dzięki czemu już można finansować działalność firm na preferencyjnych warunkach. Wprowadzono m.in. karencje, wakacje kredytowe dla pożyczkobiorców - odpowiada Stawiarski

Urząd Marszałkowski szacuje, że pomoc przedsiębiorcom ze środków programu przekroczy 100 mln zł (64 mln na dotacje bezpośrednie, 32 mln to pożyczki na preferencyjnych warunkach i 10 mln na produkcję materiałów ochrony osobistej i sprzętu ochrony zdrowia). Kolejne 89 mln zł z Europejskiego Funduszu Społecznego zostanie skierowanych na pokrycie części kosztów wynagrodzeń w związku ze spadkiem obrotów.

Działania podejmuje również Wojewódzki Urząd Pracy w Lublinie. W ramach rządowej Tarczy Antykryzysowej pozyskał na wsparcie przedsiębiorców w regionie 156 mln zł. Pieniądze te pozwolą na sfinansowanie ponad 30 tys. pożyczek. Natomiast w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój (POWER) WUP wygospodarował dla lubelskiego biznesu około 70 mln zł.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Euro 2024: STUDIO-EURO ODC-3 PRZED MECZEM POLSKA - AUSTRIA

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski