Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Hydrozagadka: ekologiczne przesłanie na placu Wolności

paf
Wieża ciśnień była jedną z największych atrakcji tegorocznej Nocy Kultury
Wieża ciśnień była jedną z największych atrakcji tegorocznej Nocy Kultury Anna Kurkiewicz
Rekonstrukcja wieży ciśnień - 22-metrowej wysokości obiekt, który powstał na Noc Kultury, zostanie z nami do końca tego tygodnia.

„Hydrozagadka” to tytuł kultowej komedii Andrzeja Kondratiuka z 1970 roku, kiedy to podczas upałów z całej Warszawy znika woda. Lubelska „hydro-zagadka”, zbudowana z rusztowań i siatki, też opowiada o wodzie. Po pierwsze dlatego, że stanęła na miejscu autentycznej wieży ciśnień, wybudowanej w 1899 roku. Wieża miała na swym szczycie zbiornik na wodę, który zapewniał stałe ciśnienie w wodociągu miejskim. Jej powstanie oznacza też początek funkcjonowania lubelskich wodociągów.

Ale „Hydrozagadka” z placu Wolności ma też inny związek z wodą. Autorzy zamieścili na niej manifest, w którym przypominają o ogólnoświatowym problemie dostępności do wody pitnej, przy czym jako jeden z powodów podają zużycie wody na potrzeby hodowli bydła.

Czytaj także:Noc Kultury 2017. Lublin nie spał tej nocy (ZDJĘCIA, WIDEO)
- Autorami pomysłu są Joanna Wawiórka-Kamieniecka i Tomasz Kulczyński z Warsztatów Kultury, kolektyw kilku.com odpowiada za projekt graficzny, który znajduje się na okalającej konstrukcję siatce - mówi Paulina Skipirzepa z Warsztatów Kultury.

Kosztująca ok. 70 tys. zł „Hydrozagadka” to 22 metry wysokości, 3 metry szerokości i, co może zaskakiwać w kontekście ekologicznego przesłania - 30 ton zebranej w zbiornikach wody, którymi całość jest dociążona.

- Rozumiem ten zgrzyt, ale nie sposób było użyć innego materiału, zdecydowały względy bezpieczeństwa, a tu zdaliśmy się na profesjonalną firmę - mówi Joanna Wawiórka-Kamieniecka. - Pamiętajmy przy tym, że wszystko, nawet coś, co ma ekologiczne przesłanie, niesie jakieś koszty dla ekologii.

Z „Hydrozagadką” pożegnamy się już w tym tygodniu, ale balony nad ul. Grodzką, inna z atrakcji Nocy Kultury, jeszcze zostaną. „Słyszałem sporo opinii, że powinny zostać na dłużej, więc mam dobrą wiadomość: zostaną nad Grodzką przynajmniej przez miesiąc, a pojawią się jeszcze dodatkowe balony” - napisał na swoim profilu na Facebooku Krzysztof Żuk, prezydent Lublina.

Balony pojawią się także podczas mistrzostw Europy U-21. - Na Starym Mieście zostaną zawieszone trzy balony w barwach Polski, Szwecji i Słowacji - informuje Beata Krzyżanowska, rzeczniczka prezydenta Lublina.

Zobacz: Noc Kultury 2017 w Lublinie:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski