Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Już w lipcu zjazd Lublinerów - Żydów z całego świata związanych z naszym miastem

Anna Chlebus
Anna Chlebus
Lublinerzy to potomkowie lubelskich Żydów, których los porozrzucał po całym świecie. Ich rodziny wyemigrowały z `naszego miasta w rozmaitych okolicznościach: przed II wojną światową, szukając poprawy sytuacji ekonomicznej lub, już w czasach powojennych,  wyniku prześladowań i nagonki politycznej. W lipcu, a konkretnie między 2 a 7 lipca spotkają się ponownie w Lublinie.
Lublinerzy to potomkowie lubelskich Żydów, których los porozrzucał po całym świecie. Ich rodziny wyemigrowały z `naszego miasta w rozmaitych okolicznościach: przed II wojną światową, szukając poprawy sytuacji ekonomicznej lub, już w czasach powojennych, wyniku prześladowań i nagonki politycznej. W lipcu, a konkretnie między 2 a 7 lipca spotkają się ponownie w Lublinie. z materiałów organizatora
Lublinerzy to potomkowie lubelskich Żydów, których los porozrzucał po całym świecie. Ich rodziny wyemigrowały z naszego miasta w rozmaitych okolicznościach: przed II wojną światową, szukając poprawy sytuacji ekonomicznej lub, już w czasach powojennych, wyniku prześladowań i nagonki politycznej. W lipcu, a konkretnie między 2 a 7 lipca spotkają się ponownie w Lublinie.

To już trzecie takie wydarzenie w historii naszego miasta. Pierwszy Zjazd Lublinerów odbył się w 1947 roku z inicjatywy Żydowskiego Komitetu Ziomków Lubelskich w Polsce. Kolejny, po siedemdziesięciu latach, zorganizował w 2017 roku Ośrodek "Brama Grodzka – Teatr NN". Przybyło wtedy do nas ponad 250 uczestników m.in. z Izraela, Stanów Zjednoczonych, Kanady, Francji, Wielkiej Brytanii, Australii czy Meksyku.

- Motywem przewodnim tegorocznego Zjazdu będzie opowiadanie historii - zapowiadają organizatorzy. - Uczestnicy podzielą się nimi nie tylko w formie wykładów, ale też w konwencji spacerów i krótkich spektakli teatralnych. W programie zjazdu znajdą się prelekcje poświęcone historii i kulturze żydowskiego Lublina, warsztaty genealogiczne, spacery tematyczne, upamiętnienia, czy wydarzenia artystyczne. Lublinerzy będą też mieli okazję spotkać się z władzami miasta, odwiedzić najważniejsze lubelskie instytucje kultury, oraz uczestniczyć w wycieczkach po Lubelszczyźnie.

Do uczestnictwa w poszczególnych wydarzeniach artystycznych, spotkaniach, warsztatach zaproszeni są wszyscy mieszkańcy Lublina i okolic, a także turyści. Wstęp na nie jest wolny, ale za okazaniem bezpłatnej wejściówki. Pełny program wydarzenia znajduje się na stronie na stronie internetowej.

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski